אילוסטרציה: Shutterstock

בית המשפט העליון קיבל לאחרונה את ערעורו של תושב אזור ירושלים, שאיבד את אחד מאשכיו במהלך ניתוח לתיקון בקע. הפיצוי: 700 אלף שקל. הסיבה: הצוות הרפואי לא הסביר לו כראוי את הסיכונים בהליך.

התובע, תושב אזור ירושלים בסוף שנות ה־40 לחייו, עבר לפני כשני עשורים ניתוח לתיקון בקע מפשעתי בצד שמאל. במהלך הניתוח נפגע האשך השמאלי והפסיק לתפקד. האשך הימני לא נפגע באותו הליך ובמרוצת השנים הביא התובע לעולם שלושה ילדים.

לפני כעשור, על פי כתב תביעה שהגיש לבית המשפט המחוזי באמצעות עו"ד יוסי טולדנו, התלונן האיש לפני רופא המשפחה שלו על כאבים בצד ימין. בדיקות העלו כי עליו לעבור ניתוח בקע נוסף. הוא הופנה לבית חולים בעיר ושם נותח. מזלו לא האיר לו גם הפעם והניתוח הסתיים בפגיעה באשך והתובע נותר עקר ובעל בעיות משמעותיות בתפקוד המיני.

הוא תבע את הרופאים שניתחו אותו ואת המוסד שבו התבצע הניתוח וטען כי התרשלו בכך שלא יידעו אותו בסיכונים האפשריים של הניתוח. הרופאים מצידם טענו כי התובע היה זה שהסתיר מהם מידע ולא סיפר להם על ההיסטוריה הרפואית שלו.

בית המשפט קבע כי לא היתה רשלנות רפואית אך כן מצא פגיעה באוטונומיה של התובע. לטענתו, לא הסבירו לו כראוי את הסיכונים הכרוכים בניתוח ולא ביצעו בו בדיקות ראויות. לפני כשנה פסק בית המשפט המחוזי פיצוי על סך 200 אלף שקל לתובע והוא הגיש ערעור על ההחלטה לעליון. בשבוע שעבר העלה העליון את גובה הפיצוי לתובע ל־700 אלף שקל

"לא היה מקום לפסוק פיצוי רק עבור הפגיעה באוטונומיה אלא עבור נזק מלא", מסר עו"ד טולדנו.