ד"ר אילן גיאלצ׳ינסקי מהדסה עין כרם, מומחה בכירורגיה אורולוגית עם התמחות בכירורגיה רובוטית ובכירורגיית סרטן זעיר פולשנית, ייבא לאחרונה לירושלים טכנולוגיה חדשה שמבצעת ביופסיה בדרך שונה ומעלה ב-30% את הסיכוי לאבחן את המחלה.

"סרטן הערמונית הוא הנפוץ ביותר בקרב גברים" הוא מסביר. "מידי שנה יש 2000 מקרים חדשים של סרטן מסוג זה, וזאת בהדסה בלבד".

הרופא חזר לפני חודשיים מהתמחות של שנה באוסטרליה כשבוא מביא איתו טכנולוגיה פורצת דרך וראשונה מסוגה בירושלים.

ביופסיית מיפוי של הערמונית בגישה המכונה טראנס-פרינאלית שאותה מבצעים צמוד לבדיקת MRI בטכנולוגיית ביו-ג'ט. קניית המכשיר המבצע את הבדיקה, שעלותה קרובה לחצי מיליון שקל, התאפשרה בזכות תרומה של אנשי קרן היסוד באוסטרליה, אשר שמעו על ההכשרה ורצו לעזור להפוך אותה למציאות בירושלים.

ד"ר גיאלצ׳ינסקי. פריצת דרך בתחום | צילום: באדיבות הדסה

כשחזר ד"ר גיאלצ׳ינסקי לישראל, ביקר אצלו מטופל שעבר 7 ביופסיות בערמונית ועד כה לא קיבל טיפול מתאים.הפעם הוא הציע לאותו חולה לעבור ביופסיה נוספת, את זאת שהביא מאוסטרליה.

המטופל עבר בדיקת MRI, ובאמצעות טכנולוגיית הביו גט, בנה ד"ר גיאלצ׳ינסקי אבחנה מדויקת של הערמונית ושל הגידולים שבה. לאחר מספר ימים הוזמן החולה לביצוע הביופסיה. הבדיקה נעשית בהרדמה כללית קצרה במסגרת אשפוז יום והמטופלים הולכים הביתה לאחר מספר שעות ובכך נחסכים הכאבים ואי הנוחות. מהמטופל נלקחו 18 דגימות סדורות וזמן קצר לאחר מכן אובחן רשמית הגידול של המטופל והותאם לו טיפול מתאים.

לדבריו של ד"ר גיאלצ׳ינסקי, לביופסיה שבוצעה עד היום יש מספר חסרונות מרכזיים שהשיטה החדשה מתגברת עליהם.

"בשל זווית המחט ביו אזורים שלא ניתן היה לדגום, כמו למשל הערמונית הקדמית", הוא אומר. "כעת זווית כניסת המחט מאפשרת דגימה של כל הערמונית, ומאחר שההליך מוצמד MRI עולה באופן משמעותי הסיכוי לאבחן את הסרטן. כמו כן, הבדיקה נעשית דרך העור ולא דרך פי הטבעת. בנוסף קטן פי עשרה הסיכוי לזיהום שמצריך אשפוז וקבלת אנטיביוטיקה".

ד"ר גיאלצ׳ינסקי מספר על יתרון משמעותי נוסף, שממשיך מעבר לשלב האבחון ונוגע גם לשלב הטיפול: "בשל המיפוי המדויק שנעשה בביופסיה מתקבלת תמונה מלאה של הערמונית, ובמקרה שמתגלים גידולים אפשר לזהות את מיקומם המדויק ולבחון אפשרויות טיפול".

במהלך ההליך כולו מלווים את ד"ר גיאלצ׳ינסקי גם מנהל המחלקה, פרופ' עפר גופרית, ד״ר נעמה לב כהן - מומחית ברדיולוגיה ו-MRI אשר מפענחת את בדיקת ה-MRI ומכינה ביחד איתו את המקרה, וכן טאיסיה קוטליארסקי- אחות אחראית אורולוגיה בחדר ניתוח אשר עוזרת לו במהלך הפעולה״.