לידה. אילוסטרציה: shutterstock

זוג הורים ירושלמים ובנם תובעים 15 מיליון שקל מבית החולים הדסה ומקופת חולים 'לאומית' בטענה לרשלנות רפואית שבסיומה נולד הבן עם פגיעה מוחית קשה.

התביעה, הוגשה לאחרונה לבית המשפט המחוזי בירושלים, על ידי זוג הורים וילד שנולד בשבוע ה־26 להריונה של אימו כשהוא סובל ממגוון של מחלות. בכתב התביעה מואשמת הקופה בכך שלא התייחסה להריון האם כאל הריון בסיכון ועל כן האם נכנסה ללידה מוקדמת. בתביעה מצוין כי מדובר בילד שמיני עבור זוג ההורים, לאחר שבעה אחים בריאים. בזמן ההריון היתה האם בת 38. עוד נכתב בתביעה כי בתחילת ההריון היא סבלה מדימומים. עובדה זאת, בצירוף גילה, היו אמורים, על פי התביעה, לסווג את ההריון ככזה שנמצא בסיכון גבוה, אך ב'לאומית' התייחסו אליו כאל הריון רגיל ולא ביצעו בדיקות שיכלו להעיד על אפשרות של לידה מוקדמת.

עוד נכתב כי בשבוע ה־26 להריונה הגיעה האם למיון בהדסה עין כרם עם ירידת מים ופתיחת צוואר רחם של אצבע אחת. הבדיקה שבוצעה לה היתה ידנית וכתב התביעה טוען כי מדובר בחריגה מההתנהלות המקובלת, שכן לאחר פקיעת מים בדיקה שכזאת מעלה את הסיכון לזיהומים

שלוש שעות לאחר ביצוע הבדיקה עלה החום של היולדת ובדיקות הדם העידו שאכן התפתח זיהום בגופה. בהתאם לכך היא הועברה להדסה הר הצופים, ולאחר שלוש שעות נוספות עברה ניתוח קיסרי, שבסיומו הועבר התינוק לפגייה שבה אושפז במשך חודש בשל זיהום מתמשך. במהלך האשפוז הוא אובחן כסובל מנזקים נוירולוגיים ומבעיות גופניות רבות

"הילד סובל ממחלה נוירולוגית קשה ביותר הכוללת איחור התפתחותי, הפרעת קשב ורפיון שרירים עם קשיים מוטוריים", נכתב בכתב התביעה, "הכול מהשילוב של פגות קשה עם זיהום חריף שתוצאתם פגיעה מוחית קשה". 

עו"ד יוסי טולדנו, המייצג את התובעים: "ניהול נכון של מעקב הריון והימנעות מביצוע בדיקה ידנית היו יכולים למנוע נזק קשה ביותר כמתואר בתביעה".

הדסה: "בית החולים קיבל את התביעה ועל פניו לא נראה כי יש ממש בטענות העולות בה".

מ'לאומית' נמסר: "התביעה טרם הגיעה למשרדנו".