שערי צדק. צילום: גיל יוחנן

פרסום ראשון: מנכ״ל בית החולים שערי צדק, פרופ' יונתן הלוי, צפוי לסיים את תפקידו. זהו אינו האתגר היחיד עמו מתמודד המרכז הרפואי הגדול שנמצא במרכזה של תכנית התפתחות יקרה, שכן למיינט וידיעות ירושלים נודע כי בנוסף לכך, בית החולים מצוי בגירעון אקטוארי של 1.4 מליארד שקלים.

למראית עין בית החולים שערי צדק, מהוותיקים והגדולים בעיר, נמצא בשנים האחרונות בפריחה, עם תכניות להגדלת שטח בית החולים פי שלוש ועם התחדשות ופתיחת מחלקות חדשות. אלא שמתחת לפני השטח לא הכל וורוד.

הדוחות הכספיים האחרונים של בית החולים, שהגיעו לידי "ידיעות ירושלים" חושפים כי בעוד הכנסות בית החולים עלו, ישנו גרעון אקטוארי אדיר שעומד על קרוב למיליארד וחצי שקלים.

את הספינה מנווט כבר מעל ל-30 שנה הפרופ' יונתן הלוי אלא שכעת, בפרסום ראשון, אנו חושפים כי ייתכן ועוד השנה הוא עתיד לעזוב את מסדרונות בית החולים, לטענתו מתוך רצון לפרוש עם הגיעו לגיל 70.

תגובת שערי צדק

הדו"חות הכספיים אליהם מתייחסת הכתבה מדברים על גרעון שעיקרו אקטוארי ולא תפעולי.  מדובר על התחייבות פנסיונית שפרעונה פרוס לפי תחשיב אקטוארי על פני עשרות שנים – עד שנת 2095. התשלומים הפנסיונים השוטפים מתבצעים על חשבון התקציב השוטף של בית החולים.

ההוצאה הפנסיונית בשנת 2017 עמדה על 4% מהכנסות מהפעילות.  שעורים אלה, שהינם נמוכים כבר היום, עתידים להוסיף ולרדת במהלך השנים הבאות לנוכח שינויים דמוגרפיים טבעיים של אוכלוסיית העובדים.  אי לכך, הגרעון האקטוארי הנצבר מההתחייבות בגין פנסיה תקציבית אינו מהווה כל איום על היציבות הפיננסית של בית החולים.

מטעם יו"ר מועצת המנהלים של המרכז הרפואי שערי צדק, מר בן ציון הוכשטיין, וממלא מקומו, מר הלל לייבוביץ , נמסר כי: "אין כל שחר למידע שהובא לידיעתך. נהפוך הוא, למועצת המנהלים אמון מלא במנהיגותו של פרופ' הלוי וביכולותיו וחבריה מלאי הערכה והוקרה לפועלו ולהישגיו. פרופ' הלוי הוא ממנהלי בתי החולים הטובים בישראל ומן הבולטים ביניהם בכישוריו. פרופ' הלוי הצעיד את שערי צדק להישגים ושגשוג חסרי תקדים ב-30 שנות פעילותו המפוארת".

הסיפור המלא יתפרסם מחר (שישי) בידיעות ירושלים