יוסוף וכפית הפלא. צילום: יח"צ

הפתרון היצירתי שעזר ליוסוף לאכול לבד: יוסוף ג'וליאני בן ה־8 מכפר עקב חלם מאז שנולד לאכול בכוחות עצמו. לאחרונה, בעזרת המצאה יוצאת דופן של מרכז פל"א בבית החולים אלי"ן, הוא הצליח להגשים את החלום.

ג'וליאני סובל ממוגבלות מולדת חמורה ומחולשה כללית במפרקי הידיים. בהתאם לכך הוא מגיע מדי יום למחלקת שיקום חינוכי־רפואי בבית החולים אלי"ן. לאחרונה הוא סיפר על חלומו לצוות המפתחים של מרכז פל"א בבית החולים, זירת חדשנות ייחודית שנפתחה השנה במטרה לפתח פתרונות מותאמים אישית לילדים עם צרכים מיוחדים.

יוסוף וכפית הפלא. צילום: יח"צ

המפתחים נרתמו לאתגר והחלו לחשוב על פתרונות יצירתיים להגשמת חלומו של יוסוף. הם מדדו את ידיו ואת תנועותיו, בנו מספר מודלים, ולבסוף הגישו לו את התוצר הסופי - מכשיר שיאפשר לו לאכול באופן עצמאי.

המכשיר מורכב משני לוחות עגולים. על העליון מונחת צלחת, והתחתון משמש לשליטה בתנועת הלוח העליון ובעצם בתנועתה של הצלחת ומאפשר לו לסובב אותה. אל המכשיר מחוברת גם כף, שגורפת את המזון ומגישה אותו אל פיו של יוסוף.

"יוסוף מאוד התקשה לאכול באופן עצמאי והתלות באחרים תסכלה אותו", מספרת שני רז־זלביגר, מרפאה בעיסוק במחלקת שח"ר בבית החולים אלי"ן. "זה פגע בדימוי העצמי ובמוטיבציה היומיומית שלו. המתקן מאפשר לו עצמאות תפקודית ומעצים את תחושת המסוגלות שלו. ההזדמנות שניתנה לו תתרום רבות גם למצבו הגופני ותשפר את יכולותיו".