אברהם בצלאל. צילום: רפי קוץ

בעקבות הפרסום במיינט ירושלים ו"ידיעות ירושלים" על מצבו הכלכלי של המרכז הרפואי שערי צדק: חבר מועצה פנה לשר האוצר משה כחלון וסגן שר הבריאות וביקש את התערבות משרדיהם במה שהוא מכנה " עניין של חיים ומוות ממש".

ביום רביעי שלח חבר מועצת עיריית ירושלים אברהם בצלאל פנייה אל סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ושר האוצר משה כחלון אותה הוא תיאר כ"הצלת בית החולים 'שערי צדק' מקריסה כלכלית".

לדבריו, לאחר שנחשף לכתבה ב"ידיעות ירושלים" על מצבו הכלכלי של בית החולים בגבעת מרדכי, הוא פנה למומחי בריאות רבים והסיק כי "התערבות אגרסיבית של המשרדים שבראשותכם היא עניין של חיים ומוות ממש", לשון המכתב. 

לא זאת בלבד, חבר המועצה אף ביקש את בכירי הממשלה "לשקול במקביל לעצור את הבנייה החדשה שבבית החולים לבניין חדש למחלקות - עובדה שלא כל ספק תגדיל לבית החולים את הגירעון עוד יותר", כך לדבריו. עם זאת, יש לציין כי בנייה זו נשענת על תרומות.

שערי צדק. צילום: גיל יוחנן

בתחקיר שפורסם כאן עלה כי המרכז הרפואי שערי צדק שרוי בחובות כלכליים אקטואריים של 1.4 מיליארד שקל. בעוד בית החולים מתעקש כי החובות אינם מאיימים על התנהלותו השוטפת, על מצבו הכלכלי ויכולותיו הכלכליות, ל"ידיעות ירושלים" נודע כי המוסד הרפואי הודיע לספקיו כי הוא משנה את תנאי האשראי לשנת 2017 ומוסיף להם 30 ימים נוספים. 

"פיקוח נפש דוחה הכל", חתם בצלאל את מכתבו,  "ועל כן, אמשיך לשים את הפניות אלי בנושא בהול וקריטי זה בראש סדר היום הציבורי".

שערי צדק: "לא ברור לאיזה דוחות נחשף חבר מועצת העיר וכפי שהבהרנו בעבר, הדו"חות מדברים על גרעון שעיקרו אקטוארי ולא תפעולי ומתייחס להתחייבות פנסיונית שפרעונה פרוס על פני עשרות שנים עד 2095. מצבו התפעולי של שערי צדק איתן ויציב והוא למעשה היחיד מבין בתי החולים הציבוריים הגדולים המתפקד ביעילות ודואג לספק שירותי בריאות מתקדמים לרווחת תושבי הבירה וסביבתה, זה כ־116 שנים, והיד עוד נטויה. פיתוח ובניה מתבצעים אך ורק מכספי תרומות ואין לכך כל השפעה על הגרעון השוטף של בית החולים".