הליצנים בביה"ח. צילום: דוברות הדסה

כיצד יתמודדו ילדי היזידים בעיראק עם המצב הקשה? בסיוע ליצנים רפואיים שעברו השתלמות רפואית בהדסה.

תחת מעטה של חשאיות כבדה ביקרה בשבוע שעבר בהדסה עין כרם קבוצת יזידים, פליטים מאזור הקרבות בעיראק. הקבוצה הגיעה אל בית החולים במטרה להעמיק ולקבל כלים וטכניקות שונות בתחום הליצנות הרפואית, איתם יוכלו לסייע לילדים הזקוקים לטיפול רפואי או סובלים מפוסט טראומה לנוכח המציאות הקשה באזור.

הליצנים בביה"ח. צילום: דוברות הדסה

הליצנים, שהגיעו תודות למאמצים רבים של משרד החוץ, עברו הכשרה אצל הליצן הרפואי הראשי של הדסה, "דוש", דודי בראשי, ממנו למדו תחילה באופן תיאורטי על הגישות השונות לטיפול בילדים. לאחר מכן יצאו לשטח כשהם לבושים בבגדי ליצנים, והגיעו אל מחלקות הילדים בהדסה על מנת לצפות בפעילות הלכה למעשה, להכיר את הצוותים הרפואיים והסיעודיים ובעיקר את הילדים המאושפזים.

צילום: דוברות הדסה

"למדנו כאן שיטות נהדרות להגיע ללבם של ילדים, בעיקר כשהם נמצאים בשעת משבר או חולים ומבוהלים", אמר אחד המשתתפים בסיום הסדנה. "ילד שיקבל התייחסות כזו בזמן שהוא אמור ללכת לניתוח או לטיפול כלשהו, בוודאי ירגיש מוגן יותר וישכח לזמן מסוים את הקושי או הכאב".

"זו עבודה שכל כולה מהלב, ואין סיפוק גדול יותר מאשר לראות ילד בוכה או חושש באחת מהמחלקות, ולהפוך את הכאב לצחוק מתגלגל – שלו ושל הוריו שמגיעים גם הם בחשש או בלחץ", אמר השבוע דוש שמנהל את צוות הליצנים הרפואיים בהדסה עין כרם ובהדסה הר הצופים ואחראי על הכשרתם של ליצנים רבים בארץ וכעת גם בעיראק.

"דוש" הליצן פועל בהדסה מטעם עמותת ״רופאי חלום״ המפעילה ליצנים רפואיים ברחבי הארץ וחבריה נחשבים לחלק מהצוות הרפואי במחלקות השונות.