בית החולים ״אל קודס״. צילום: באדיבות בית החולים

בית החולים הישראלי ״אל קודס״ היחיד שמשרת יולדות מעבר לגדר ההפרדה בירושלים הודיע השבוע כי ייתכן ובקרוב ייאלץ לסגור את שעריו בשל דרישת עיריית ירושלים לגבות חוב ארנונה שעומד על מיליון שקלים וזאת, לטענת בית החולים, חרף העובדה שהעירייה מסרבת לספק כל שירותים בתמורה לארנונה וכי בית החולים נדרש לשלם מכיסו עבור שירותי תברואה,הדברה קווי מים, דרכי גישה, פינוי פסולות רפואית ועוד.

בית החולים ממוקם בכפר עקב, בשטחה המוניציפלי של ירושלים, ומשרת קרוב ל100 אלף מתושבי העיר, מחזיקי תעודות זהות כחולות. הוא פועל ברשיון משרד הבריאות בשכונות הירושלמיות הנמצאות ממש כמוהו, מעבר לגדר ההפרדה ומוכר בעיקר כ"בית חולים ליולדות", אך מספק גם שירותים חיוניים נוספים כגון טיפול נמרץ, החייאה, פעולות כירורגיות ורפואה דחופה.

חדר בבית החולים. צילום: באדיבות בית החולים ״אל קודס״

בבית החולים טוענים כי תחשיב הארנונה שלהם עומד בתעריף דומה לזה של יתר בתי החולים בעיר, הדסה ושערי צדק, אך בניגוד ליתר בתי החולים, הם לא מקבלים כל שירותים מהעירייה. "תוואי הגדר הביטחונית בירושלים יצר מצב ייחודי של ניתוק כמעט מוחלט של השכונות השכונות הצפוניות בירושלים משירותים מוניציפאליים" אומרים בבית החולים. לדבריהם, חרף עמידתם בדרישות משרד הבריאות ועירייה, אף אחד מהגופים הללו לא מסכים לספק שירותים לבית החולים "היות וגורמים אלה אינם מוכנים לעבור את גדר ההפרדה" מספרים בבית החולים. 

המשמעות, לדבריהם, היא מעבר של מאה אלף מתושבי שכונות צפון ירושלים, דרך מחסומים, לבתי החוים במערב העיר. בבית החולים שיגרו השבוע פנייה דחופה לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן בה דרשו ממנו להתערב מיידית במשבר ולמנוע את קריסתו של בית החולים.

כפי שנכתב בתחילת השנה בידיעות ירושלים, גם לבית החולים מקאסד חובות ארנונה לעירייה, אלא שאלו עומדים על עשרות מליונים ונמצאים בימים אלה בהליכים משפטיים.

ממשרד הבריאות נמסר: ״מבדיקה שנערכה התברר כי בית החולים בכפר עקב לא שילם חובת ארנונה לעיריית ירושלים שנים ארוכות ומכאן הצטבר לו חוב לעירייה. על בית החולים להסדיר את החוב ואף לפנות לקבלת הנחות הניתנות למוסד ציבורי בהתאם לכללי העירייה ומשרד הפנים. משרד הבריאות יוכל לסייע לבית החולים בכלים העומדים לרשותו, בדומה לבתי חולים אחרים״.

מעיריית ירושלים נמסר: המציאות שנוצרה בכפר עקב לאחר הקמת גדר הביטחון מקשה מאוד על פעילות הגופים האזרחיים, ובכלל זה עיריית ירושלים, בשכונה זו, בעיקר בשל הצורך באישור ובליווי של צה"ל. עם זאת, בשנים האחרונות חל גידול ניכר בהיקף הפעילות העירונית בשכונה הודות לשיתוף פעולה עם המנהיגות המקומית. העירייה מספקת שירותי ניקיון בשכונה באמצעות קבלן פרטי באופן מוסדר חמישה ימים בשבוע. כמו כן מעסיקה העירייה מנהל תושב מזרח העיר המשמש איש קשר בין העירייה לבין ביה"ח ורק לאחרונה סיפקה העירייה כלי אצירה לאשפה וזאת לבקשת ביה"ח.

יש לציין כי בית החולים צבר חובות בארנונה ולא שילם למרות פניות רבות של העירייה. בפגישות שהתקיימו עם נציגי בית החולים במהלך שנת 2017 הוסבר להם שהם רשאים להגיש בקשה להנחה מארנונה למשרד הפנים. ההנחה בחוק הינה בשיעור של 67% והסמכות לאשר את הזכאות להנחה היא של משרד הפנים בלבד.  עד היום, לפי מיטב ידיעתנו, בקשה כזו לא הוגשה על ידם. לו בקשה כזו הייתה מוגשת, הרי שחוב הארנונה שהיה עליהם לשלם היה בגובה של 33% מגובה החוב הרשום עתה בספרי העירייה. כמו כן, הוצע להם להשתתף במבצע שיזם משרד הפנים לתשלום חובות ארנונה בהנחה של 50% אולם בית החולים בחר שלא לפעול.

כל הליכי האכיפה העירוניים בוצעו כדין ועל פי החוק.