פרופ' רוטשטיין. צילום: יואב דודקביץ'

המחיר הכבד של העימות: לפני פחות מחודש ולאחר קרוב לשנה וחצי, הופסק הליך הגישור בין הנהלת הדסה ונציגי הרופאים בסכסוך מתמשך שעניינו הקפאה ועיכובים במינויים האקדמיים של רופאי בית החולים. הבעיה היא שעוד כחודשיים צפויה להיפתח שנת הלימודים בבתי הספר למקצועות הרפואה של האוניברסיטה הרפואית ובמידה ועד אז לא יוסדר העניין, ייתכן שפתיחת השנה תידחה. בהדסה מטילים את האחריות על גוף אחד: ההסתדרות הרפואית.

בשיחה שקיים השבוע מנכ"ל בית החולים פרופ' זאב רוטשטיין, עם ראשי האגפים טען כי אילולא היתה עומדת ההסתדרות בתווך בין הרופאים וההנהלה, כבר היו מושגות הסכמות. כזכור, כבר לפניי שנתיים בילו הרופאים והנהלת בית החולים ימים ארוכים בבית הדין לעבודה, בניסיון להגיע לפתרון הנוגע להקפאת המינויים האקדמיים. בהדסה מסבירים להבדיל מכל בתי החולים האחרים, הנהלת בית החולים לקחה על עצמה, כחלק מהסכמים של לפני עשרות שנים, את הוצאות הסגל האקדמי (סך של 72 מיליון שקלים בשנה). 

הדרישה: פתיחת ההסכם עם כניסתו של מנכ"ל הדסה הנוכחי לתפקיד, ולאחר שהדסה נכנסה להסכם הבראה עם המדינה בעקבות גרעון כלכלי אדיר, ביקש המנכ"ל לפתוח מחדש את ההסכם הקיבוצי שנחתם עם ההסתדרות הרפואית ולדרוש את השתתפות האוניברסיטה בהוצאות הסגל, כנהוג לדבריו, ביתר המוסדות בארץ. הוא נענה בשלילה ולכן זה זמן רב שלא אושר אף מינוי אקדמי חדש בהדסה

בתחילת השבוע עלה סרטון ל'קול הדסה', ערוץ החדשות הפנימי של המרכז הרפואי, בו האשים פרופ' רוטשטיין את ההסתדרות הרפואית בתקיעת המינויים האקדמיים החדשים. בשיחה עם 'ידיעות ירושלים' הסביר המנכ"ל את ההשלכות של החלטת בית החולים, להקפיא את המינויים האקדמיים: "הדסה יודעת שצעד כזה יביא לבריחת מוחות וגם לתסכול בקרב הרופאים", הוא אומר. לדבריו, לא מן הנמנע שפתיחת שנת הלימודים תעמוד בסימן שאלה:  "הדסה לא רוצה שזה יקרה ותלחם למען פתיחת שנת הלימודים, אך הסיכון עדיין קיים". הוא מסביר. לטענת פרופ' רוטשטיין, המשך המצב הנוכחי מחמיר את מצבה של הדסה ויש למצוא בהקדם פתרון שיהיה מוסכם על הצדדים

בכיר בהדסה אומר השבוע למיינט ירושלים ו'ידיעות ירושלים' כי אומנם פרופ' רוטשטיין רואה לנגד עיניו את שיפור האיזון הכלכלי של הדסה, אך לא את בני האדם. "הוא עשה חשבון שהאקדמיה עולה לו מעל ל־70 מיליון שקל בשנה אבל הוא לא מכניס לחישוב את העובדה שהשם האקדמי של הרופאים מביא לו שר"פ וקרנות מחקר במיליוני שקלים. כמו כן, היוקרה האקדמית שנלווית לרופאים ממלאת את מסדרונות בית החולים ומהווה תרנגולת שמטילה ביצי זהב". הבכיר טוען כי מזה שנתיים מתנהל בין הצדדים השונים "משחק פוקר" בו כל אחד מנסה לסחוט את מי שיושב מולו. "בסוף הרי ימצא פתרון, הדסה תיתן קצת, הרופאים יתנו קצת, האוניברסיטה תיתן משהו והאוצר ייתן הרבה. בינתיים הם משחקים". 

תגובת ההסתדרות הרפואית טרם נמסרה.