כידוע, כסף מגלגל את העולם, ולעיתים קרובות, גם את הזוגיות. מבין כל הזוגות ששמעתם עליהם שנפרדו, אני בטוחה שבחלק גדול מהמקרים, הסיבה היתה משהו שקשור לעניינים פיננסיים.

אז כיצד נמנעים מריבים על כסף? מה ניתן לעשות כדי למזער את המחלוקות הללו שלא פעם מובילות לפרידה? 

צילום: shutterstock

קודם כל חשוב לדבר על הנושא הרגיש הזה. יש הרבה מאוד אנשים שלא יודעים לדבר על כסף. אולי כך חינכו אותם בילדותם, ואולי סתם הם כאלה, אך הם נמנעים מלדבר על הנושא הזה, וזוהי אחת מהטעויות הגדולות ביותר. בזוגיות חשוב לדבר על הנושא הזה ולערוך מדי פעם "ישיבות צוות" שמטרתן להתייחס לנושא על כל גווניו: מה המצב הפיננסי שלנו כרגע? לאן אנו רוצים להגיע? מהן המטרות הכלכליות שלנו (לדוגמה: לחסוך לרכישת בית, טיול לחו"ל, החלפת הרכב וכד')? מה עלינו לעשות כזוג כדי לממש את המטרות הללו?

החלק הטריקי ביותר השיחות הללו הוא קביעת סדר עדיפויות שמתאים לשני הצדדים. יכול להיות שאחד מבני הזוג רוצה להשתמש ב"עודפי הכסף" לטובת הנאות, ואילו השני רוצה לחסוך לטווח ארוך, ואז נוצרת בעיה. בדרך כלל הבעיות נולדות כי אחד מהצדדים הוא בזבזן יותר וחי את הרגע, בעוד השני מחושב יותר ורוצה לחסוך לעתיד.

החוכמה היא למצוא את עמק השווה, פשרה שתרצה את כולם. דבר נוסף חשוב לא פחות הוא שקיפות מלאה.

לצערי, שמעתי כל כך הרבה פעמים על זוגות שמסתירים אחד מהשני עניינים שקשורים לכסף. לעתים זה אף מגיע למצב של "בגידה כלכלית", למשל מישהו מקבל העלאה במשכורת אך לא מספר על כך לצד השני. דוגמה נוספת היא לרכוש כל מיני דברים בסתר.

בקיצור, לא חסרים סיפורים כאלה. ברגע שמעשה ההסתרה מתגלה, נוצרת בעיית אמון קשה בזוגיות ולכן עליכם להקפיד תמיד על שקיפות, ולשתף את בן/בת הזוג בכל דבר, גם אם אתם יודעים שזה יגרום לריב זמני. עדיף ריב זמני ולהשלים מהר מאשר משקע ביחסים. מאחלת לכולם זוגיות נפלאה וגם חשבון בנק מלא. 

הכותבת היא הראלה ישי, שדכנית לחילונים, מסורתיים ודתיים, ומחברת הספרים "סטטוס: בזוגיות" ו"שניים סוכר".

לאתר של הראלה לחצו כאן. לגלישה בסמארטפון