החגים הגיעו ואיתם הסכנות לבעלי החיים שלנו. 

כל מי שמגדל כלב או חתול בבית, רואה אותם ממתינים בסבלנות (מי פחות ומי יותר) מתחת לשולחן שמישהו יזרוק להם חתיכה של בשר או עוף. שלא לומר שיש כלבים שמייללים או נובחים עד שנותנים להם משהו, ופה הבעיה הכי גדולה.

צילום: pexels

כלבים וחתולים אמורים לאכול את האוכל המסחרי שאנחנו קונים להם, המזון שנקנה מיועד לאותה חיה כי יש בו את כל הערכים התזונתיים שהכלב והחתול שלנו אמורים לקבל - פחמימות, חלבון, בשר או עוף. בדיוק כמו בני אדם. אכילה של מאכלים אחרים, שאנחנו אוכלים, שהם מלאים בתבלינים, תגרום לחיות המחמד שלנו כאבי בטן, בעיות בקיבה וכו'.

כשאנחנו רוצים לפנק את הכלב או החתול, עדיף לתת חטיף שמיועד להם, וכך לא נפגע בהם.

יש נטייה לאנשים לחשוב שכלב אמור לאכול עצם וחתול אמור לאכול חלב ודגים. אז בואו נשבור את המיתוס הזה אחת ולתמיד: כלב לא אמור לאכול עצם. כולנו מכירים סרטים שרואים בהם שמגישים לכלב סטייק עסיסי או עצם והוא מתענג אבל למעשה הוא עלול לסבול קשות.

אני יכולה לתת דוגמא אישית - הכלבה שלי לאקי אכלה עצם בחוץ. העצם נתקעה במערכת העיכול שלה, היא סבלה למעלה משבוע עד שהעצם יצאה בדרך הטבעית, ואני סבלתי מהוצאות לווטרינר. במקרה של לאקי זה נגמר בסדר. במקרים אחרים עצמות קטנות של עוף עלולות לגרום לחנק, לחסימות מעיים ולעצירות. ואשר לעצמות גדולות - יש להן תכונה "נבזית" – הן נשברות בעת לעיסתן לשבבים חדים כסכין.

במקרה של חתולים - לתת דג לחתול זה מסוכן מאד כי העצמות של הדג קטנות וחדות. זה עבור החתול כאילו הוא אוכל סיכות וזה עלול לגרום לו לחנק, לקריעת מעיים, לחירור איברים פנימיים.

עצמות בקר, לעומת זאת, ניתן לתת לכלב לשחק איתi בגלל שהi גדולות וחזקות. צריך לשים לב שהכלב לא מצליח לפרק אותן לחתיכות קטנות וחדות.

עוד מאכלים שלא מומלצים לתת: בצל, עירית, שום, כרישה, פירות יבשים - כל אלה הם רעלים לכלבים וחתולים ומזיקים להם.

שוקולד - המכה הכי גדולה. הרבה אנשים שרוצים לפנק את הכלב/החתול בחג נותנים להם שוקולד. אבל השוקולד גורם לתולעים והרעלה שעלולה לגרום אפילו למוות. הקקאו רעיל לכלבים וחתולים וגורם לסיבוכים בצערכת העיכול, שלשולים, הקאות ועלול אילו להוביל למוות.

עוד אמונה שגויה היא שגורים צריכים חלב. הם אמנם מריכים חלב, אבל לא חלב פרה, שעלול לגרום להם לגזים, לכאבי בטן ולשלשול. מומלץ להאכיל גורים באבקת חלב מיוחדת שאפשר לרכוש בחנויות לחיות מחמד. אם המוצר אינו זמין, אפשר להשתמש בתחליף חלב להזנת תינוקות, ובכל אופן מומלץ לפנות לווטרינר כדי שינחה אתכם באשר לדרך הנכונה להזנת גורים, שכן האכלה בבקבוק עלולה לסכן אותם בחנק.

אני רוצה לאחל לכל קוראיי שנה טובה ומתוקה כדבש, שנת שגשוג, אושר ועושר, הצלחה, שנה מלאה באימוצים של חיות מחמד.

וסליחה אם פגעתי במישהו באיזשהיא צורה בכתיבתי.