רק לפני פסח הילדים לא אוכלים בחדרים, משהו בחשיבות הזאת ש'החדר יהיה כשר', עושה את העבודה. רק לפני פסח צובעים את הבית - זה חוק סמוי בעשרת הדיברות. אם צבעת לפני, זה לא נחשב; ורק לפני פסח מחדשים את הריהוט בבית, אתם יודעים, שיהיה כשר.

רק לפני פסח אמא תעודד אותך לאכול פחמימות באשר הן כדי לגמור את החמץ; רק בפסח אתה מגלה את ההזמנה לאסיפת ההורים בתיק של הילד מראש השנה, ואיתה את הכריך מאותו מועד; רק בפסח אתה מגלה את כל הניירת ששמרת מכיתה ג' ואומר לעצמך "חבל לזרוק" ומבטיח שאולי בשנה הבאה; ורק לפני פסח שריפת לחם לא תלווה ברגשות אשם על הילדים הרעבים בסומליה.

איור: shutterstock

רק בפסח אתה מגלה שאלה שאכלו איתך שרצים בחופי תאילנד, לא מערבבים לחם עם מצות. רק בפסח אתה מבין שבמבה זה דווקא טעים ואפילו משביע; ורק בפסח הדו־קיום דווקא נראה לך סבבה בעיקר על חומוס ופיתה.

רק בפסח אתה יושב סביב השולחן וקורא בזמן האוכל - וזה בסדר; רק בפסח סבתא מצטרפת למשחק חפש את האפיקומן ופתאום אין לה כאבי ברכיים; רק בפסח אתה מוכן שירביצו לך עם בצל ירוק ואפילו זה יצחיק אותך; ורק בפסח אתה מרגיש הכי קרוב לבעלי הכנף - בכל זאת מצות זה אוכל של ציפורים.

רק בפסח אתה מבין שעבדים היינו במצרים ונשארנו כאלה; רק בפסח אתה מגלה שהדוד שלך, השקט דווקא, עף על אחד מי יודע; רק בפסח יש לך סיכוי לפגוש את הדודה שממנה אתה מתחמק כל השנה; ורק בפסח תקבל מתנה - עוד מגש למצות וספר מתכונים לא שימושי במיוחד לפסח.

רק בפסח זה בסדר לשתות ארבע כוסות יין ולנהוג חזרה הביתה; רק בפסח אפשר לשיר "והיא שעמדה" ולחייך כמו דביל לאבותינו ולנו; ורק בפסח עוגיות קוקוס הופכות לקינוח עם שלושה כוכבי מישלן.

רק בפסח תתערבב בסאחנה עם חרדים, ערבים וסתם כאלה שלא היה להם מה לעשות עם הילדים; גם בפסח תשאל את עצמך - בשביל מה נדרשים כל כך הרבה ימי חופש לילדים?; ורק בצאת הפסח תוכל לומר לעצמך: "ברוך השם, נגמרו החגים".

חג שמח!