אביטל רוקח ז"ל. צילום: באדיבות המשפחה

בצל יום הזעם נגד רצח נשים בידי בני משפחתן, בתה של אביטל רוקח ז"ל, תמר בן דוד (23), שנרצחה ב-2014 על ידי בעלה שמואל דטיאשוילי מספרת השבוע למיינט ירושלים כי מאז שאמה נרצחה היא עוקבת אחר התופעה. "כל פעם שיש דיווח על מקרה כזה של רצח זה מעסיק אותי ברמה הרגשית אישית וגם ברמה הפוליטית", היא אומרת.

"אחרי הרצח של אמי התחלתי להיות מעורבת יותר, בשנה שאחרי הרצח הצטרפתי לצעדת השרמוטות ויחד עם עוד חברה יזמנו מיצג שקראנו לו 'רצח זה לא רומנטי'", הוסיפה.

קואליציית ״דגל אדום״, המונה למעלה מחמישים ארגונים פמיניסטיי, הכריזה על היום (ג') כיום זעם נגד רצח נשים בידי בני משפחתן. במרכז היום תתקיים שביתה ארצית, הפגנות ואירועי מחאה בעשרות מוקדים ברחבי הארץ, והפגנה גדולה בשעות הערב בתל אביב. השביתה קיבלה בעיקר התגייסות של השלטון המקומי וכן תמיכה גדולה במגזר הציבורי. השביתה תתקיים בעקבות סירוב הממשלה להגדיל את התקציב למאבק באלימות במשפחה ולהקים ועדת חקירה פרלמנטרית לאחר רצח שתי נערות בשבוע שעבר - יארא איוב בת ה-16 וסילבנה צגאיי בת ה-13.  בשעה 12:00 תיערך עצרת מרכזית בכיכר ספרא בו ישתתפו משה ליאון, מנכ"ל העריייה בשיתוף הגופים המארגנים את המחאה ברמה הארצית.  

בן דוד ששובתת היום מעבודתה ותשתתף בעצרת הערב בת"א, מודאגת כי המחאה הגדולה שהחלה בשבועות האחרונים תדעך. "זה מאוד ברור שהנושא לא מעניין את הפוליטיקאים, אני לא יודעת מה יצר את הלחץ הציבורי אבל יש לי חשש שאולי הקרקע האקטיביסטית עוד לא בנתה לעצמה את הנושא הזה באופן חזק. אני מקווה שהתעוררות הזאת תימשך".

ומה לגבי ירושלים?
"משום מה קשה להצמיח בירושלים משהו עמיד, אני חושבת שבירושלים יותר קשה להוציא אנשים לרחוב ולחבר אנשים למאבק מסוים. בשבועות האחרונים הופתעתי לטובה לראות אנשים יוצאים לרחוב, נראה כי המגמה חיובית בהקשר הזה".

לפני כחודש הרשיע בית המשפט המחוזי את דטיאשוילי ברצח אביטל רוקח ז״ל שהייתה נשואה לו במשך 23 שניםדטיאשוילי בן 51 הורשע ברצח אכזרי שביצע בספטמבר 2014 כאשר דקר את רוקח כ- 50 דקירות סכין, לאחר שארב לה בחדר המדרגות בכניסה לבניין שבו התגוררה בשכונת נווה יעקב בעיר וזאת כי חשש שייאלץ להעניק לה גט.

דטיאשוילי בהכרעת הדין. צילום: יואב דודקביץ'

"הוא הגיע לביתה עם סכין וגרזן לקפד את פתיל חייה במודעותציינו השופטים בהכרעת הדין."ההרשעה הייתה משמעותית מבחינתי, נגמר שלב משמעותי בתוך מסלול אינסופי. אני יודעת שעברתי עוד שלב אך זה לא קיצר את הדרך", אמרה בן דוד.

דטיאשוילי ורוקח הכירו עוד מצעירותם והיו נשואים יותר מעשרים שנה והורים לשלושה ילדים. בשלוש השנים לפני הרצח הם חיו בנפרד והיו בהליכי גירושים ממושכים. במהלך התקופה שקדמה לרצח החל דטיאשוילי לנהוג ברוקח באובססיביות ובקנאה, איים עליה, הטריד אותה וסירב לתת לה גט. ביולי 2014, חודשיים לפני הרצח, קבע בית הדין הרבני בעיר מועד לדיון בעניינם ודטיאשוילי חשש שבית הדין יורה לכפות עליו גט

כשבוע לפני הרצח רוקח התלוננה נגדו על כך שתקף אותה, אך המשטרה לא דרשה להאריך את מעצרו למשך יותר מ-24 שעות ובית המשפט שחרר אותו. "זה נראה כי התייחסו למוות של אמא שלי יותר ברצינות מאשר התייחסו לחיים שלה", אמרה ביחס לכך בן דוד, "אני מקווה שלא נעצור פה ונדע להתייחס לכל מיני החלטות שגויות שניתנות על ידי רשויות החוק. במקום להיות מופתעים כל פעם מחדש איך מקרים כאלו קורים צריך מלכתחילה לראות שככה הרשויות מתפקדות ולהתייחס לכך ברצינות".