החשד כי העבירות התבצעו לאורך שנים | אילוסטרציה: שאטרסטוק

חשד לפרשת מין קשה באחד מבתי הספר בעיר: לפני כשבועיים הגיעו חוקרי היחידה לפשעים חמורים במשטרה אל משרדו של מנהל מוסד חינוכי בירושלים ועצרו אותו. החשד: ביצוע עבירות מין חמורות בעובדות המוסד החינוכי. הפרשה הותרה לפרסום בעקבות פניית מיינט ירושלים ו"ידיעות ירושלים". בנוסף המנהל חשוד בעבירות איומים, סחיטה, שיבוש הליכי משפט והדחה בחקירה.

מבול של תלונות

חקירת הפרשה החלה במהלך האביב האחרון, אז החלו להתקבל בנציבות שירות המדינה טענות בנוגע לביצוע מעשים מיניים על ידי המנהל באחת מעובדותיו. בגלל אופי הטענות הנציבות העבירה את התלונות למשטרה, שפתחה בחקירה.

זמן קצר לאחר מכן חלה התקדמות משמעותית בחקירה, כשלא פחות מחמש עובדות נוספות הגישו נגד המנהל תלונה כי ביצע בהם מעשים מיניים, הטרידן אותן ואיים עליהן.

בשלב מסוים, לאחר אסיפת חומרי חקירה רבים וראיות נגד המנהל, הוחלט לעצור אותו בחשד לביצוע עבירות של מעשה סדום שלא בהסכמה, סחיטה באיומים, פגיעה בפרטיות, הדחה בחקירה, איומים, שיבוש מהלכי משפט, פגיעה בעובדת על רקע הטרדה מינית ומעשה מגונה בבגיר תוך ניצולו.

"אווירה של פחד ואימה"

בדיון הראשון בהארכת מעצרו ניסה סנגורו של המנהל, עו״ד אכרם חליחל, להציג את הצד שלו לפרשה. לטענתו התלונות במשטרה נועדו כדי "לפגוע בשמו הטוב, בעקבות כך שהוא עשה את תפקידו בצורה ראויה וללא דופי". עוד הוא הוסיף כי הרקע לתלונות מצד המורות הוא שליחת חוות דעת שליליות על ידי המנהל למשרד החינוך בעניין המתלוננות.

מנגד, גורם במשטרה ציין השבוע כי העבירות התבצעו על פני מספר שנים וכן ש"כל העת שררה בשטח בית הספר אווירת פחד ואימה" - ולכן התלונות הוגשו רק לאחר תקופה לא מבוטלת.

"הטלת מרות וטרור"

זמן קצר לאחר מעצרו, ביקש סנגורו של המנהל להטיל על הפרשה צו איסור פרסום. בעקבות בקשת "ידיעות ירושלים" ו"מיינט ירושלים" התיר שופט בית משפט השלום דוד שאול גבאי ריכטר לפרסמה בשל אינטרס ציבורי מובהק. "לאחר ששמעתי את טענות הצדדים ועיינתי בתיק החקירה ולאחר קריאת ההחלטות הקודמות בעניינו של המשיב, נחה דעתי כי דין בקשת המבקש להתקבל וכי אין מקום להותיר את איסור הפרסום על כנו".

השופט אף ציין כי "התמונה העולה מתיק החקירה היא שהמשיב ניצל את מעמדו ותפקידו הבכיר, להלך אימים על מספר מתלוננות, לאורך תקופה, תוך נקיטת אותן שיטות של הטלת מרות, טרור ופחד עליהן וניצולן לרעה, בין היתר בהיבט המיני".

גורם המעורב בחקירה ציין השבוע כי היא התנהלה באופן סמוי במשך תקופה ודבר קיומה היה ידוע למספר בודד של חוקרים. אותו גורם ציין כי הערכה שהתיק יסתיים בהגשת כתב אישום.

עו"ד חליחל: "מדובר בתלונות שווא שאין להן כל אחיזה במציאות. מדובר בעלילת שווא שנרקמה נגד החשוד על ידי מספר מורות ממורמרות, שהועברה נגדם המלצה שלילית על תפקודן הלקוי ואשר גרמה להעברתן לבית ספר אחר.

"אני סבור שבתום החקירה יתברר שאין נגד החשוד כל ראייה הקושרת אותו לחשדות המיוחסים לו וימים יגידו כי בפרשה זו אין כלום כי לא היה כלום".