החשוד מאג'ד עלייאן בהארכת המעצר (צילום: יואב דודקביץ׳)

משפחתו של מאג'ד עלייאן, הנאשם כי הדיח לסמים את מרים פרץ בת ה־17, שנמצאה מתה בביתו, מדברת לראשונה על המקרה הקשה. "אם לא הייתה נגדנו הסתה - היינו הולכים לבית משפחת פרץ להביע תנחומים", אומר השבוע אחיו.

"מרגישים את הסבל והכאב"

פרץ ז"ל נמצאה ללא רוח חיים בבית משפחת עלייאן בבית צפאפה בערב יום חמישי לפני כשלושה שבועות. על פי האישום, היא והנאשם נפגשו ערב לפני כן בדרום תל אביב, צרכו יחד סמים ומשם הגיעו לישון בבית המשפחה.

עוד מצוין באישום כי לאחר שהתעוררו, יצא עלייאן לרכוש עבור השניים מנת סם חדשה וכשחזר – ראה את כוחות ההצלה נמצאים בבית וגילה על מותה של פרץ. לעלייאן מיוחסת עבירה של הדחת קטינה לשימוש בסם. פרץ הייתה בת 17 בלבד במותה ומוכרת לרשויות הרווחה. בימים לפני מותה הייתה מיועדת להיכנס למוסד הטיפול בהתמכרויות  'רטורנו', זאת אחרי חודשים ארוכים בהם חיכתה לכניסתה למוסד 'מסילה' המיועד לנערות בסיכון.

מרים פרץ ז"ל. צילום: באדיבות המשפחה

"כואב לנו, אנחנו מרגישים את הסבל והכאב של משפחת הנערה. ראיתי בטלוויזיה את אמא שלה מדברת, איך שהיא בוכה. היא שברה לי את הלב", מספר השבוע צאדק עלייאן, אחיו הגדול של הנאשם. "אם הייתי יכול הייתי הולך עם בני המשפחה שלי לבית שלהם ומשתתפים בצערם. אבל באווירה הזאת ובהסתה הזאת אנחנו לא יכולים ללכת לשם. רק הלב שלנו איתם".

האחות בטראומה

צאדק חוזר לאותו ערב קשה, בו התגלתה גופתה של פרץ בחדרו של אחיו. לדבריו, בתקופה האחרונה מאג'ד לא חי באופן קבוע בבית המשפחה, אך היה מגיע מפעם לפעם. לדברי האח, מאג'ד ומרים הגיעו לבית מבלי שבני המשפחה האחרים ישימו לב לכניסתם.

"אחותי הייתה בבית. לא ראו אותו נכנס כשהוא הגיע עם הבחורה המסכנה הזאת", אומר האח. "אחותי במקרה נכנסה לחדר שלו, כנראה כדי לנקות. היא מצאה את הנערה בתוך החדר, התקשרה לאחי והוא התקשר למד"א ולמשטרה".

מאז ראתה את גופתה של מרים, מספר האח, האחות נמצאת בטראומה. "הפנים שלה השתנו לגמרי", הוא אומר. "היא בחרדה כל הזמן. ככה גם האחים שלי שראו את זה. גם אנחנו בני אדם וכואב לנו. גדלנו במשפחה שבה אמא שלנו הייתה מכינה לחם על התנור, היו עוברים יהודים וערבים והיא הייתה נותנת להם בחינם. היה אכפת לה מכולם – חולים, זקנים. יש לנו לב. גם אותנו המקרה הזה הורג".

צאדק מתייחס לשמועות הרבות שנפוצו עם היוודע המקרה. "חושבים שאנחנו משפחה אלימה. אנחנו לא", הוא אומר. אנחנו עושים סולחות בין אנשים, ועוזרים לאחרים. המקרה הזה נפל על הבית שלנו כמו פצצת אטום. הרס את החיים שלנו. אנחנו חולמים על המקרה זה, זה גמר אותנו", מצהיר האח הגדול.

וצאדק ממשיך: "אני משתתף בצער המשפחה. ניסינו במשך 40 שנה לעזור למאג'ד ונכשלנו. מה שמעציב אותנו זה שזאת נערה שעוד לא ראתה כלום בחיים שלה.  הגורל ככה שיחק לרעה, הביא אותה לבית שלנו, למות אצלנו. זאת האשמה שלנו".

עשרות שנים של שימוש בסמים

המשפחה מתארת מציאות של עשרות שנים בהן מאג'ד השתמש בסמים ואת הניסיונות החוזרים ונשנים לעזור לו. "לא נשאר מקום לגמילה או הוסטל שלא לקחנו אותו אליו", הוא אומר.

"הפסדנו הרבה כסף, סבלנו מבחינה נפשית. אמא שלנו, שכבר לא בחיים, סבלה, אבא סבל, כל המשפחה סבלה מזה. עשינו כל מה שיכולנו לעשות בשבילו. לצערי לא הצלחנו. רק לפני חודש דיברתי איתו שוב ואמרתי לו 'די, הגעת לגיל מספיק מבוגר. אתה לא צעיר, לא נשאר לך הרבה בחיים, תסתכל על הבריאות שלך, תסתכל על איך שאתה חיי'".

ואכן למאג'ד עבר פלילי עשיר, הכולל עשרות עבירות סמים, רכוש, פריצה ואף מספר עבירות אלימות. למרות זאת, אומר אחיו כי המשפחה לא העלתה על דעתה שהוא יהיה מעורב במקרה מותה של נערה צעירה. "אף פעם, אפילו בחלומות הכי גרועים, לא חשבנו שיקרה משהו כזה", הוא מוסיף. "אני בטוח שמאג'ד לא התכוון לשום דבר כזה. הבעיה שלו היא של סמים, לא אלימות. גם הגניבות היו רק כדי לקנות סמים".

מאג'ד עלייאן השבוע בבית המשפט. צילום: יואב דודקביץ'

באווירה הנוכחית סביב המקרה, חושש צאדק מהתנכלויות למשפחתו. "המשטרה הגיע לבית שבו זה קרה והתקינה אצלנו מצלמות", הוא מספר. "אמרו לנו להיות זהירים. הם לא אמרו שהגיע אליהם מידע על ניסיונות לנקום בנו, אבל אני בטוח שלא במקרה זה ככה. באווירה של הסתה, כאילו היה רצח ועוד ערבי שהרג יהודיה, מפחדים שאולי עכשיו יהיה תג מחיר או שיגיעו קיצוניים. לא מספיק לנו התסכול והאסון שנפל מבחינה נפשית עלינו, גם חסר לנו שיתנקמו בנו".

ביום רביעי בשבוע שעבר, לאחר הגשת כתב האישום, תיאר יוסף פרץ, אחיה של מרים, את מצבה הנוכחי של משפחתו: "המשפחה שלנו חווה כעס, תסכול, כאב, אובדן. החיים שלנו השתנו.

"היינו משפחה שמחה, מחייכת, פורחת, אחד תומך בשני. עכשיו המשפחה התפרקה. אמא ואבא שבורים. המשפחה לא מתפקדת. זה הרס אותנו", מסכם יוסף בכאב.