כוננות גבוהה בירושלים. צילום ארכיון: לירן תמרי

שלושה ימים אחרי הכרזת נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ על "תכנית המאה", בירושלים נערכים בכוננות גבוהה לקראת תפילות יום השישי בהר הבית. החשש: עימותים עם כוחות המשטרה.  

מהמשטרה נמסר: "בתום הערכת מצב שהתקיימה בראשותו של מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, הוחלט על היערכות מוגברת של המשטרה במהלך תפילות יום השישי בהר הבית. משטרת ישראל תנקוט ביד קשה כנגד כל כוונה להפר את הסדר ולפגוע בקיומן התקין של תפילות יום השישי".

עם סיום תפילות הבוקר (שישי) בהר הבית, החלו כמה עשרות בתהלוכה תוך קריאות לאומניות. כוחות המשטרה נכנסו אל שטח ההר בהנחייתו של מפקד המחוז, ניצב דורון ידיד, פיזרו את אותם והשיבו את השגרה במקום.

ביום רביעי נעצרו במתחם הר הבית שני בני מיעוטים כשברשותם סכין. החשודים ניסו לשלוף את הסכין לעבר השוטרים. לא היו נפגעים באירוע.

טראמפ ונתניהו מציגים את "תכנית המאה". צילום: EPA

השבוע נחשפה תוכניתו של טראמפ "תכנית המאה" במטרה להוביל להסכם שלום ישראלי-פלסטיני. על התוכנית תקום מדינה פלסטינית כאשר בירתה תהיה במזרח ירושלים. על פי התכנית, מנהרה תקשר בין עזה ליו"ש (שתהווה 70 אחוז משטחי יו"ש), פליטים יוכלו לחזור למדינה הפלסטינית ותוקם קרן לפיצויי הפלסטינים. אבו מאזן הגיב לתכנית ואמר: "עסקת המאה תזרק לפח האשפה של ההיסטוריה. ירושלים לא ניתנת לחלוקה". 

נתניהו קבע כי "התוכנית תחייב את הפלסטינים הכיר בישראל כמדינה יהודית ובירתה ירושלים. היא גם קובעת את הירדן כגבולה המזרחי של ישראל. קובעת שבעיית הפליטים תיפטר מחוץ לישראל וירושלים תישאר מאוחדת ותחת ריבונות ישראלית".

מנגד, ראש עיריית ירושלים, משה ליאון בירך את הנשיא על תוכנית: "אני מברך את נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על תוכניתו האמיצה, שמחזקת את ירושלים ושומרת אותה מאוחדת לעד. זוהי תחנה נוספת וחשובה, בדרך ארוכה, של תקומתו של העם היהודי במולדתו ובירתה ירושלים. אני מברך גם את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על נחישותו ומחויבותו לירושלים, מזה עשורים רבים".