ההפגנה מול ביתו של ליאון. צילום: לירן תמרי

"כולנו עם עיסאוויה": כ-100 תושבים יצאו הערב (מוצאי שבת) להפגנה מול ביתו של ראש העירייה, משה ליאון נגד מה שהם מכנים 'אלימות מאורגנת ויומיומית מצג משטרת ישראל' בעיסאוויה. בהפגנה הם קראו למשה ליאון להתערב ולעצור את המהומות בשכונה.

לאחר פחות מעשר דקות בהם הפגינו התושבים, ליאון עזב את ביתו. "ביטחון זה לכולם לא רק לתושבי רמב"ן", צעקו המפגינים.

מהעירייה נמסר: "ראש העירייה משה ליאון התערב מספר פעמים למען הרגעת הרוחות בשכונה, מול נכבדי השכונה ומשטרת ישראל. הגם שמדובר בסוגייה משטרתית טהורה, ראש העירייה ימשיך וינסה לעודד הבנות ורגיעה בשכונה".

בעקבות איום המשטרה כי יחלו מעצרים במקום, התושבים העתיקו את ההפגנה לכיכר פריז.

"כבר מעל חמישה חודשים שתושבי עיסאוויה חווים אלימות מאורגנת ויומיומית מצד משטרת ישראל. כוחות גדולים של מג"ב ויס"מ מסתובבים בשכונה בכל שעות היום והלילה, ואנשים שהולכים ברחוב חשופים למכות, רימוני הלם וגז מדמיע כדבר שבשגרה. מאות אנשים נעצרו, ביניהם בני נוער וילדים. רובם המוחלט שוחרר תוך ימים ספורים ללא כתב אישום. הזמן חולף, והאלימות רק מחריפה. בינתיים הנזק לכל תושבי השכונה, ובעיקר לילדים שאיבדו כל תחושה של יציבות וביטחון, הולך ומעמיק.  משה ליאון – קח אחריות על תושבי ירושלים. קח אחריות על עיסאוויה", מסרו המארגנים.

צילום: לירן תמרי

ההפגנה מול ביתו של ליאון. צילום: לירן תמרי

בשבוע שעבר דווח על עימותים בשכונה בה נפצעו עשרות מתושבי שכונת עיסאוויה, מול כוחות משטרה שפרצו בשכונה ופונו לבתי חולים לקבלת טיפול רפואי. בנוסף דווח כי מרביתם נפגעו משאיפת גז מדמיע. בכפר דיווחו כי כוחות הביטחון הישראלים השליכו רימוני הלם וגז מדמיע במהלך המהומות כמו כן נטען כי מקצת הפצועים הפלסטינים נפגעו לאחר שהותקפו באלימות בידי השוטרים.

במשטרה ביקשו לציין כי ״במהלך סוף השבוע, הושלכו לעבר כוחות המשטרה בכפר 24 בקבוקי תבערה, אבנים וזיקוקים, שגרמו לפציעתה של אישה תושבת המקום שפונתה במצב קשה לבית החולים וכן נעצרו 5 חשודים בגין אירועים אלו. בנוסף כתוצאה מכך נגרם נזק לרכבי התושבים. לפני כשבועיים, חילצו כוחות המשטרה שפעלו בכפר, תושב המקום שהושלך לעבר רכבו בקבוק תבערה שהתלקח והוא פונה במצב קשה לבית החולים״.

מספר ימים קודם לכן, גברה המתיחות בכפר לאחר שכוחות יס"מ נכנסו לתוך בית ספר ועצרו נער כבן 16 בחשד לזריקת אבנים. הנער ששוחרר לביתו כעבור יומיים הכחיש כי היה מעורב באירוע.