עימותים בהר הבית. צילום: דוברות המשטרה

15 פלסטינים וארבעה שוטרים, כולם במצב קל - נפצעו אתמול (ראשון) בהתפרעויות בהר הבית לאחר יום של מהומות אלימות. בעוד שבדרך כלל הר הבית סגור לעליית יהודים במהלך חג הקורבן, ההחלטה לפתוח את ההר אתמול לכניסת יהודים התקבלה בגלל ט' באב, שבאופן נדיר צוין במקביל לחג המוסלמי.

מדי שנה נסגר ההר בעת הזו ליהודים ולתיירים ולכן החל מהבוקר (שני) הוא ייסגר מחדש עד ליום חמישי. בתוך כך המשטרה עדיין פרוסה ונערכת בכוחות מתוגברים בעיר העתיקה של ירושלים כדי לאפשר את עלייתם של רבבות המתפללים המוסלמים שעושים את דרכם בין הסמטאות לכיוון מסגד אל אקצא.

יום של התפרעויות

לאחר העימותים הקשים אתמול, בסיום הערכת מצב שקיים מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, הוחלט לאפשר את הביקורים בהר הבית ליהודים. על פי הערכת המשטרה כ-1729 יהודים עלו להר הבית וכ-200 תיירים. עשרות אלפי פלסטינים נאספו הבוקר ברחבת מסגד אלאקסא וערכו תפילות במסגרת עיד אלאדחא, חג הקורבן שהחל היום ויימשך ארבעה ימים. 

"בעקבות קריאות לאומניות והפרות סדר בשטח הר הבית, החלו כוחות המשטרה בפיקודו של מפקד המחוז, ניצב דורון ידיד, שהיו ערוכים במקום לפזר את מפרי הסדר על מנת להשיב את הסדר הציבורי על כנו", נמסר מוקדם יותר. 

בשלב מסויים החלו להתגודד אלפי מתפללים שהיו בשטח הר הבית באזור שער המוגרבים, ולהפר את הסדר במקום, תוך שקוראים קריאות לאומניות ומיידים אבנים, כסאות וחפצים לעבר השוטרים.

בן 18 נפצע קל עד בינוני מהשלכת בקבוק זכוכית לעבר רחוב אל ואד הגיא בעיר העתיקה ופונה לקבלת טיפול רפואי בהדסה עין כרם.

שייח בכיר באלאקסא, עכרמה סברי אמר כי הפלישה לאלאקסא ודיכוי המתפפלים כהגדרתו הם פשע נתעב. הפלסטינים דיווחו על פצועים בעימותים שהתפתחו וציינו כי מאות שוטרים פשטו על ההר והפעילו אמצעים לפיזור הפגנות שכללו בין היתר רימוני הלם וגז מדמיע. הסהר האדום מדווח על 60 פצועים בהם 15 שפונו לבתי החולים מקאסד והדסה עין כרם בירושלים, היתר טופלו בשטח.