בית הקברות התת קרקעי גבעת שאול. צילום: יואב דודקביץ'

כרטיס צהוב לקבורה התת קרקעית: במכתב דחוף אל מנהלי הפרויקט כתבה העירייה כי למקום אין טופס 4 ולכן הוא אינו יכול לפעול.

בשבוע שעבר נערך אירוע מרשים בהר המנוחות בעיר כשפרויקט 'מנהרות עולם' יצא אל הדרך. מדובר במיזם ענק של חברה קדישא 'קהילת ירושלים' שכולל בית עלמין תת־קרקעי עצום שיהיו בו כ־24 אלף מקומות קבורה במעמקי האדמה.

אלא שלצד החגיגות, השבוע התבשרו שם כי יש לפניהם עוד מספר בעיות. במכתב ששלח אופיר מאי, מנהל אגף הרישוי והפיקוח בעירייה, הוא פונה אל חנניה שחור, מנכ"ל חברה קדישא 'קהילת ירושלים', ומעדכן אותו כי לפרויקט אין טופס 4 ולכן חל איסור להפעיל אותו.

מדובר בטופס שמהווה הצהרה של הרשות העירונית כי הבנייה הסתיימה כראוי, כולל אישורי בטיחות שונים ובהם אישור הכבאות בנוגע לבטיחות אש.

"פורסם בכלי התקשורת כי ערכתם טקס שבו נחנך הפרויקט באופן רשמי", כותב מאי. "מבדיקה שקיימתי עם מחלקת הפיקוח על הבנייה עולה כי לפרויקט טרם נמסר טופס 4, לא התקבלו האישורים הנדרשים, בדגש על בטיחות, כיבוי אש, איכות סביבה ואחרים. אבקשך לפנות בדחיפות אל מחלקת הפיקוח על מנת להסדיר את הנושא".

מנכל חברה קדישא 'קהילת ירושלים', חנניה שחור: "אכן אין עדיין טופס גמר ולכן לא קוברים שם עדיין. החנוכה התקיימה תחת כיפת השמיים כבר בשבוע שעבר כדי לנצל את תנאי מזג האוויר ובהתאם לנוחות הקבלן המבצע. אנחנו מטפלים בהסדרת הנושא ומקווים שכל האישורים יתקבלו בזמן הקרוב".