חניון העפר בגן הפעמון. הכינו את אפליקציות התשלום | צילום: יואב דודקביץ'

נגמרה החגיגה: אחרי עשרות שנים — עיריית ירושלים תהפוך את חנית העפר בגן בפעמון לחניה בתשלום. המהלך צפוי להעשיר את קופת העירייה במיליוני שקלים בכל חודש.

החניון המדובר הוא מבין הבודדים בירושלים שאפשר חניה חינם, ואחד הגדולים מבניהם. הוא משרת מדי יום אלפים שמגיעים לבלות במוקדי הבילוי המקיפים אותו כמו מתחם התחנה, הסינמטק, גן הפעמון והמושבה הגרמנית. 

על הכוונת: חניוני עפר נוספים 

המהלך יבוצע במסגרת פרויקט בו מנסים לאתר מגרשים פנויים, גם בשכונות, במטרה להכשירם לחניונים כדי להקל על מצוקת החניה. המיזם, שכבר תוקצב, כולל גם פנייה לתושבים ויזמים שמכירים מגרשים שעליהם עדיין לא בנו או שתוכניותיהם מתעכבות במטרה להכשירם, אפילו לטווח קצר של שנתיים-שלוש, לחניון זמני. 

היוזמה אכן ברוכה, אבל מתברר כי במסגרת זו הוחלט בעירייה, בין שאר החניונים המתוכננים, להכשיר ולהסדיר גם את חניון העפר שממוקם בין גן הפעמון לרחוב עמק רפאים. מדובר בחניון שכבר כיום רכבים רבים חונים בו ללא תשלום והכשרתו תוסיף אולי עוד מספר מקומות מצומצם בלבד, כשבמסגרת הסדרת החניה הוא יהפוך לחניון בתשלום בתעריף של חניה ציבורית עירונית - כמו בחניון גן הפעמון שממולו.

אך מתברר שבמקרה זה הסדרת החניה במקום היא דווקא לרעת התושבים, ובכלל לא בטוח שלכך התכוון מי שיזם את הרעיון לאתר ולהוסיף מקומות חניה. עם זאת, אם התשלום יהיה נמוך יותר תוספת מקומות החניה תהיה בוודאי דבר מבורך בעיני הירושלמים.

מחזיק תיק החניה, חבר המועצה יוסי חביליו: "החניון בגן הפעמון הוא חלק מהתוכנית שאני מוביל להקמת חניונים בשכונות. הכשרת החניון תיטיב עם הציבור בכך שיהיה הרבה יותר נוח להחנות במקום בניגוד למצב כיום. מסתמן שהחניה תהיה בתשלום, אולם יהיה ניתן לשלם משהו סמלי כדי לחנות לאורך כל היום. אני חושב שזה מאזן בין הצרכים".

מעיריית ירושלים נמסר: "העירייה מעוניינת להכשיר את מגרש הכורכר בגן הפעמון לחניה מוסדרת כדי לשפר את השירות לציבור, הן בנראות המקום - להפוך את המגרש למגרש אספלט מסודר, תקני ומסומן שמיועד לחניה, והן כדי למנוע אירועי אלימות, חסימות וונדליזם. לנוחות החונים במקום המגרש יוסדר בתעריף יומי השווה לעד שלוש שעות חניה. דהיינו, מי שיחנה מעל שלוש שעות ביום ישלם 17.4 שקל ליום. בעלי כרטיס 'ירושלמי' ייהנו מ־20% הנחה נוספים על תעריף זה".