אברהם. "מי שלא רצה אותי כיו"ר הוועד יקבל אותי כיו"ר המרחב". צילום:  שלומי כהן

בשבוע שעבר הגיע יו"ר ועד עובדי עיריית ירושלים לשעבר, אביחי אברהם, לטיפול במרפאת הריאות בבית החולים הדסה עין כרם, שם התבשר כי מצבו הבריאותי הידרדר עוד יותר. "בחודשים האחרונים תקפה אותי מחלה אוטו־אימונית שבה הגוף תוקף את עצמו", הוא מסביר. "זו אחד משבעה סוגים של מחלות שתקפו אותי בתקופה האחרונה".

אברהם משוכנע שהוא יודע מה הסיבות שהובילו להתמוטטות גופו. "כל מה שאני סובל הגיע בעקבות העימות עם דני בונפיל, יו"ר מרחב ירושלים בהסתדרות. בחודשים האחרונים הקרבתי את גופי ואת נפשי כדי להיאבק על מקומי כיושב ראש הוועד. כעת אנחנו רואים את התוצאות של המאבקים הללו".

הפיטורים חוקיים

למי שהצטרף מאוחר לטלנובלה של עיריית ירושלים, רק נספר בקצרה כי בחודשים האחרונים הכאוס שורר בוועד עובדי כיכר ספרא. הבלגן החל במאבק מתוקשר בין אברהם לבונפיל, המשיך בהחלטת ועדת המשמעת של ההסתדרות והסתיים כמעט סופית לפני שבועיים, כאשר רשות השיפוט של ההסתדרות קבעה כי הפיטורים היו חוקיים. "אנחנו עוד חושבים על ערעור, אבל כרגע זו איננה אפשרות שעומדת על הפרק", מסבירים בסביבת היו"ר היוצא.

אברהם נראה בשבועות האחרונים כמי שאיבד את התקווה. בני שיחו חשים במצוקה שעל פניו וניכר כי המאבקים ריסקו את גופו. "ניסו למוטט אותי מכיוון שאני היחיד שהעזתי לצאת נגד בונפיל. כולם חשבו שאני אירתע מלהילחם מולו ובמינוי שלו. הם לא הבינו שאני לא מפחד מאיש. דני חשב להרוס אותי כמו שהוא הרס את היו"ר הקודם ציון דהאן - אבל אני מבטיח שאתאושש".

אלא שבינתיים אברהם קרס, לא רק גופנית אלא גם נפשית. השמועות התרוצצו בכל העיר, אבל אברהם מקפיד לעשות סדר בדברים. "אני יודע מניין מגיעות השמועות, אבל אינני רוצה להתייחס לשאלה אם אושפזתי. אני יכול לומר שבשבועיים האחרונים התמוטטתי", הוא מודה. "הייתי בטוח שאחזור לתפקידי, אבל החלטת רשות השיפוט קבעה אחרת. התרסקתי נפשית. לא יכולתי לתפקד במשך כל הימים שלאחר ההחלטה".

מבן טיפוחים - לאויב

גם בימים אלה ראוי לזכור כי אברהם היה בן טיפוחיו של בונפיל. רק לפני שלוש שנים תמך בו יו"ר המרחב בבחירות לראשות ועד עובדי העירייה. בדיוק כפי שקרה עם יו"ר הוועד דהאן, בשנה האחרונה עבר חתול שחור בין השניים, בעיקר על רקע העובדה שבונפיל חש כי אברהם פועל על דעת עצמו ואיננו מכפיף את עצמו להסתדרות ירושלים. בנוסף, הוא טען כי אברהם איננו מקפיד על טוהר המידות.

ברגע שהחל העימות בין השניים נחרץ גורלו של אברהם. כל אחד בעירייה יודע לספר כי אחד הוא דינו של מי שמתעמת עם יו"ר המרחב. "בצעד ששמור למשטרים אחרים, בונפיל השעה את אביחי, ומאוחר יותר - החלטת ועדת המשמעת של ההסתדרות קבעה שאביחי מודח מתפקידיו בוועד ולא יוכל להתמודד בבחירות הבאות לראשות הוועד", מסבירים בקרבתו של אברהם.

קראו עוד בנושא
• יישאר מודח: ההסתדרות דחתה את ערעורו של יו"ר ועד העובדים בעירייה
• מה קורה בגוף המייצג את עובדי כיכר ספרא?
• קרע בין יו״ר ועד העובדים בכיכר ספרא לבין יו״ר ההסתדרות בירושלים

ייאמר לזכות בונפיל כי הוא נימק היטב את החלטותיו. הוא הציג בפני ועדת המשמעת של ההסתדרות שרשרת של טענות בנוגע להתנהלותו של אברהם. הראשונה שבהן היתה שאברהם יושב לבדו בוועדת המכרזים. "מעולם לא טענו כלפיי בנושא הזה, ואף לא העירו לי בנושא, מה גם שההסכם הקיבוצי איננו מחייב נוכחות של אדם נוסף", הסביר אברהם לוועדה.

גם את מרבית הטענות האחרות ניסה אברהם להדוף בפני ועדת המשמעת. הוא מכחיש כי שינה את התקנון על דעת עצמו וטען שמדובר בשינוי נוהל פנימי. הוא גם דחה את את ההאשמה שלפיה צירף את קבוצת הכדורגל של העירייה לביקור במילאנו וניסה לצרף גם את אשתו. "יש את מבקר העירייה, שיפנה אליו. אבל אלה טענות שאינן נכונות, ובוודאי שאינן תחת החלטת המרחב. כשקיבלנו סירוב על צירוף אשתו של אביחי הנושא ירד מסדר היום", מסבירים בסביבת אברהם.

בונפיל. צילום: חיים צח

בנוסף טען יו"ר המרחב בהסתדרות נגד אברהם כי הוא ביטל את המלגות לילדי העובדים כדי לבנות חדר כושר חדש לעובדי העירייה.

"זו לא היתה ההחלטה של אביחי. ישבה ועדה מסודרת שקיבלה את ההחלטה. יותר מכך - כאשר נותרו עודפים הם עברו באופן מיידי למלגות ילדי העובדים", הבהיר אברהם לוועדת המשמעת.

היו"ר היוצא משוכנע שהסיבה לכל ההשעיה היא העובדה שניתק קשר עם בונפיל. "זו היתה מהות התביעה וזו הסיבה שהוא לא יכול היה לסבול את העובדה שאני עצמאי ופועל למען עובדי העירייה. הוא טען שרציתי להעביר עובדים להסתדרות החדשה, אבל שוכח להסביר שמדובר באמירה שנאמרה בעידנא דריתחא, ורק לאחר שכבר החל התהליך בוועדת המשמעת", הוא תוקף.

משל קציני הצבא

כדי לדון בערעור של אברהם על החלטת ועדת המשמעת התכנסה רשות השיפוט של ההסתדרות בהרכב של שלושה שופטים בראשות עו"ד אריאל מנור. חברי ההרכב ניסו לנתח את היחסים בין בונפיל לאברהם. מי שבחנה לעומק את הסעיפים שבגללם הודח האחרון היתה השופטת ד"ר ניבי גל־אריאלי, שקיבלה את רוב טענותיו של אברהם אך נותרה בעמדת מיעוט.

אף שדעתה נדחתה בפסק הדין, אף לא אחד מן השופטים דחה את הניתוח שלה על ההתנהלות של בונפיל. "ניתוק הקשר בין השניים מלמד על חוסר הבנת יו"ר הוועד את תפקידו, אבל נעשה לאחר ההדחה בפועל", הסבירה. "לא ניתן לקבוע אם אברהם פעל בניגוד לכלל כלשהו בנושא המלגות. גם בנושא הישיבה לבד במכרזים לא ניתן לקבוע אם נעברה עבירה, וכך גם בנושא קבוצת הכדורגל והבקשה לצרף את אשתו של אברהם אל המסע".

גל־אריאלי גם הבהירה שלטענה שאברהם רצה להעביר עובדים להסתדרות החדשה, שזעזעה את בונפיל, לא היה על מה להסתמך ולכן אין להתייחס אליה. "המקרה היחיד שבו פעל אברהם נגד בונפיל היה בנושא שינוי התקנון, וזאת על אף העובדה שבונפיל הסביר לו שהוא מתנגד לכל שינוי שכזה", היא קובעת.

גל־אריאלי תוקפת בחריפות את התנהלותו של בונפיל. "נראה בבירור כי המשיב מתקשה להיפרד מתפקידו הקודם כיו"ר ארגון עובדי עיריית ירושלים. הדבר בא לידי ביטוי במעורבות, שהוא עצמו מספר עליה בפנינו, בהליך הבחירות לקראת בחירת יו"ר ועד חדש לארגון עובדים זה", היא מבהירה. "מעורבות יו"ר מרחב בבחירות ליו"ר ועד איננה תקינה בלשון המעטה. המשיב אומר בגלוי שהוא שימש יושב ראש או כמנהל או כראש מטה הבחירות שלו. דרך ההדחה של המערער מתפקידו אף היא לכל הפחות איננה תקינה".

בהכרעתה ביקרה גל־אריאלי את התנהלות ועדת המשמעת של העירייה, שהדיחה את אברהם מתפקידו לצמיתות. "היה צריך להביא להסקת מסקנות בדבר התנהלותו הפגומה של המשיב בעניינו של המערער. הוועדה שגתה במסקנות שהסיקה מן הקביעות העובדתיות שלה עצמה", הבהירה. "על הוועדה היה לנזוף במערער ולהורות לו להישמע להנחיות יו"ר המרחב.

שאר השופטים, אסתר וינדר ואריאל מנור, קיבלו חלקית את טענותיה של גל־אריאלי והחליטו כי ניתוק הקשר בין השניים איננו יכול לעבור לסדר היום. עם זאת, הם לא ביטלו את ההדחה של אברהם והחליטו כי דווקא הוא ילך הביתה.

"גם אם צודקת חברתי שבונפיל הוא שהחל במלחמה הרי אין סימטריה בין בונפיל ובין המערער הכפוף לו. הרי אין להעלות על הדעת כי יו"ר ועד עובדי עובדים כלשהו, וכל שכן גדול וחשוב, יודיע בריש גלי קבל עם ועולם כי אין לו כוונה לקיים קשרי עבודה עם המרחב ולקבל את מרותו וסמכותו", הסביר מנור. "אם כן תמצא לאמר שיכול מפקד חטיבה שסמכויותיו ניטלו בידי האלוף להודיע לחייליו כי אינו כפוף למרותו של אותו אלוף".

בדעת הרוב החליטה רשות השיפוט לקבל את הרחקתו של אברהם מוועד העובדים בעירייה, אך השופטים הוסיפו כי לא תישלל זכותו להיבחר בקדנציה הבאה. "מדובר בהחלטה מצוינת בעבורי. גם ככה אני זקוק לשקט מבונפיל. בבחירות הבאות, שיהיו בשנת 2020, אני משוכנע שהמצב יהיה שונה", הבהיר אברהם.

מחכים לפיצוץ הבא

ביום ראשון האחרון הכריז בונפיל על מינויו של אייל לוי לממלא מקום יו"ר הוועד. נציין כי לוי הוא האיש שארגן בעבור בונפיל ואבי ניסנקורן את הגעתם של 250 עובדי התברואה לטקס הצגת הרשימה של 'כחול לבן' לכנסת. בתחילת השבוע הוא גילה שהנאמנות משתלמת.

חברים בהסתדרות מחכים לפיצוץ בין לוי לבונפיל. "אייל נאמן לבונפיל וכל הפגנות הכוח האחרונות של ההסתדרות היו בזכותו, אבל אם בשלב מסוים הוא ינסה להמריא בכוחות עצמו לוי יבחין שמדובר במשימה בלתי אפשרית. אם הוא איננו מאמין לנו הוא מוזמן לשאול את ציון דהאן ואביחי אברהם, שיצאו למלחמה נגדו".

מקורבי דהאן בעירייה מאשרים את הפרטים. "דני ריסק את ציון. הם גדלו ביחד, אבל מהרגע שהוא סובב לו את הגב ציון התרסק".

ובינתיים אברהם איננו אומר נואש. הוא מחכה להחלמתו המהירה ומבטיח שבכוונתו לחזור לעבודתו בעירייה. "ברגע שאתאושש אתבע את עיריית ירושלים ואת ההסתדרות על כל הנזקים הנפשיים והגופניים שנעשו לי", הוא מבטיח. "בהמשך אני מתכוון להדיח את בונפיל. הוא נלחם שציון דהאן ייצא לפנסיה בגיל המיועד וכעת הוא נשאר בתפקידו - הרבה מעבר למותר. אני מתכוון להילחם חוקית נגד העובדה הזו ומיד לאחר מכן להתמודד על תפקיד יו"ר מרחב ההסתדרות בירושלים. מי שלא רצה אותי כיו"ר ועד עובדי עיריית ירושלים - יקבל אותי כיו"ר מרחב".

בונפיל: "ההחלטה להדיח את אברהם מוצדקת"

מדני בונפיל נמסר: "במשך שלוש השנים האחרונות עשיתי כל שביכולתי כדי להגן על אביחי, אך הוא התנהג באופן שלא הותיר לי ברירה אלא להדיחו.  

"ההחלטה להדיחו מתפקידו מוצדקת, ועם זאת דאגתי כי לא תיפגע משכורתו, וזאת אף שהוא נעדר באופן ממושך ממשרתו. הטענות על כך שאביחי התמוטט בגללי משוללות כל יסוד. רק השבוע גיליתי שיש לו היסטוריה של התמוטטויות שאיננה קשורה אלי. אני מאחל לו בריאות בגוף ובנפש.

"אייל לוי הוא ממלא מקום יו"ר הוועד, אך מכיוון שהוא אינו עובד עירייה הוא לא יוכל להתמודד בבחירות לראשות הוועד שייערכו בעוד שנה. הסיבה שהוא מונה לתפקיד היא כדי שלא יאמרו שאני מתערב בבחירות לראשות הוועד או שאני מנסה להריץ מועמד משלי. אני אשתף פעולה עם כל מועמד שייבחר".