הפעיל מוחמד אבו חומוס אבו אנס. צילום: באדיבות המצולם

המעצר והשחרור: אחרי שלושה ימים במעצר שוחרר הפעיל מוחמד אבו חומוס אבו אנס לביתו בעיסאוויה. אבו חומוס: "זהו מעצר פוליטי. הייתי במעצר – סתם. אני מפחד שיהרגו אותי בסוף".

לאחר שלושה ימים שבהם שהה במעצר במגרש הרוסים בירושלים, שוחרר אתמול (א') תושב הכפר עיסאוויה מוחמד אבו חומוס לביתו. אבו חומוס נעצר ביום חמישי בשבוע שעבר בחשד לתקיפת שוטר בעקבות העימותים האלימים שהתפתחו בכפר עיסאוויה בשבוע החולף. אבו חומוס מצידו דחה את הטענות ואמר כי הוא עצמו היה מושא לאלימות השוטרים.

שופט בית המשפט המחוזי מרדכי כדורי קבע כי יש לשחרר את אבו חומוס ומתח ביקורת על החלטת המשטרה להגיש ערעור בעניין. "ערר זה – טוב אלמלא היה מוגש", כתב השופט בהחלטתו. "עיינתי בסרטונים והם מדברים בעד עצמם. אכן הסרטונים מלמדים כי המשיב אינו צח כשלג. הוא הפריע לעבודתם של השוטרים, עבודה שאינה פשוטה וכרוכה במאמץ רב. יחד עם זאת, אין מדובר בהפרעה הכוללת תקיפה של ממש של השוטרים או תקיפה במידה שיש בה ללמד על מסוכנתו", הוסיף השופט.

אבו חומוס שוחרר בעקבות ההחלטה לביתו בכפר עיסאוויה והתייחס למעצר. "זהו מעצר פוליטי. לא היתה שום סיבה אמיתית לעצור אותי. עצרו אותי סתם רק בגלל שאני מצלם מה הם עושים בכפר והמשטרה לא רוצה שזה ייחשף. מפריע להם שאני נמצא בשטח ועוקב אחרי מה שהם עושים ומביא לפה עיתונאים שיתעדו וייראו מה קורה", אמר אבו חומוס הערב למיינט ירושלים והוסיף, "בסרטון רואים איך הם מאיימים עליי ושאני נפצעתי. אנחנו נגד זריקת אבנים ובקבוקי תבערה וכבר חודשים ארוכים לא היו שום זריקות אבנים לעבר כביש מספר אחת לכיוון מעלה אדומים אז אני לא מבין מה רוצים מאיתנו", אמר. "אני הכי מפחד שבסוף יהרגו אותי, בכל מיני תירוצים שאני מהווה סכנה".

הפעיל מוחמד אבו חומוס אבו אנס. צילום: באדיבות המצולם

נציג המשטרה טען במהלך הדיון בערעור כי "יש ניסיון להטעות את בית המשפט ולפי הודעות השוטרים בשטח, מדובר בהתנהלות מסוכנת שכמעט שוטר איבד את חייו. אחד השוטרים הסביר כי הנל חבק אותו מאחור, כך שלא יוכל לעשות דבר ולאחר מכן מתנפלים עליו עוד 3-4 אנשים. ברגע שאתה חובק שוטר, מונע ממנו לעשות משהו, כאשר מיידים אבן בראשו של שוטר, לא רק שזה סיוע לחבלה מחמירה אלא מעבר לכך".

בשבועות החולפים גברה המתיחות בכפר עיסאוויה ונרשמו עימותים במהלך פעילות המשטרה בכפר. במהלך העימותים האלימים נפצעו כמה תושבים ובהם גם הפעיל מוחמד אבו חומס שנפגע בפניו ופונה לקבלת טיפול רפואי.