ליאון ושלמה. צילום: פרטי

כמעט שנה ששלמה מרדכי, שהפעיל קיוסק בסמוך לבנייני האומה במשך כ-30 שנה, מגיע מדי בוקר לפתח בניין מועצת העירייה ומפגין נגד עיריית ירושלים. הוא מוחה על הפינוי של הקיוסק שלו בשל העבודות בכניסה לעיר ועשרות אלפי באי כיכר ספרא בשנה האחרונה נתקלו בו.

העירייה הציעה לו מספר פתרונות לאורך הזמן אולם הוא דחה את כולם על הסף. לאחרונה החליט להתערב בנושא חבר המועצה מטעם ש"ס, חיים כהן ובעזרת גיבוי ממשה ליאון, מצא לו מקום לחנות ברחוב שטראוס. אחרי סירובים רבים, להצעה הזאת הסכים מדרכי וכעת יוכל לחזור ולהתפרנס בכבוד.

חיים כהן (ש"ס) ושלמה. צילום: פרטי

"אני שמח שהוא סוף סוף התרצה", אמר בכיר בכיכר ספרא, "אבל קצת עצוב כי נתגעגע אליו. הוא היה חלק מהנוף של הכיכר בשנה האחרונה ועכשיו נצטרך להתרגל לעזיבתו".

בתו של מרדכי אף שטחה אז את כאבה של אביה: "אין אדם שלא מכיר את הקיוסק המפורסם של שלמה מרדכי בבנייני האומה בירושלים, ליד שדרת תחנות האוטובוס, שמתפקד כבר 30 שנה", כתבה בתו בפוסט שעורר הדים רבים. "שלמה הוא אדם קשה יום, ללא בית, ופרנסתו היחידה הייתה מהקיוסק הקטן ששירת את כלל הירושלמים; מגדול ועד קטן, ובמחירים צנועים ולא מופקעים על אף היותו מונופול שם. כל רצונו תמיד היה להתפרנס בכבוד, מבלי לפגוע ברגשותיו של שום אדם. בעקבות שיפוצים עירוניים שעומדים להיערך באזור, הוחלט כי הקיוסק של שלמה ייסגר, והמשפחה נלחמת כעת כך שיימצא לו מקום חלופי באופן זמני".

ראש העירייה, משה ליאון: "עבור רבים מאתנו הקיוסק של שלמה היה סמל. ירושלים זקוקה לאנשים נחושים כמו שלמה ואני שמח שהצלחנו עוד לפני ראש השנה לבשר לו ולמשפחתו את הבשורה המשמחת שנמצא עבורו מקום חילופי לפרנס את משפחתו בכבוד".

המשנה לראש עיריית ירושלים, הרב חיים כהן: "הרמב"ם אומר שהצדקה הכי גדולה היא לדאוג לבן אדם לפרנסה. זכות גדולה עבורנו לבוא ליום הדין עם ההצלחה ביחד עם ראש העיר משה ליאון, לדאוג לאיש היקר והאהוב על כולם, לפרנסה בכבוד".