מירב כהן. תפעל למען הקשישים גם מהכנסת? צילום: שלומי כהן

דאגה לקשישים וגם הרוויחה פוליטית: רגע לפני הבחירות העירוניות בשנת 2013, שני יושבי הראש של 'התעוררות', מירב כהן ועופר ברקוביץ', התמודדו ראש בראש על השליטה במפלגה. כהן היתה הפייבוריטית הברורה, אבל נדהמה לגלות שבסופו של יום היא הפסידה למי שעד לאותו רגע היה נדמה כי חסה בצילה. 

"מירב לא היתה רגילה להפסדים, ומיד טענה לאי־סדרים של עופר במהלך הבחירות", הסביר לי אז בכיר בתנועה. אחרים העלו טענות להכפשות שנשמעו מכיוונה לעברו של יריבה. 

כהן תמיד היתה הצלע האצילית בין שלושת הכשרונות הפוליטיים שצמחו במועצת העירייה בעשור הקודם - לצד ברקוביץ' ורחל עזריה. היא תמיד שמרה על חיוך לבבי כלפי כל בני שיחה, היא יודעת לעבוד בצוות, חזותה המרשימה ורעיונותיה המבריקים תמיד תפסו את תשומת הלב בישיבות המועצה. אלא שלא מעט חברי מועצה מספרים כי מאחורי החזות עומדת לא פעם אישה ש"תעשה הכול כדי להשיג את המטרה, וכשהיא לא מצליחה - היא תמהר לנטוש את הספינה ולעבור ליעד הבא".

ההפסד לברקוביץ' היה הכישלון הראשון בקריירה של כהן, אבל הוא סימן את תחילת שרשרת הכשלונות בחייה. בזמן שעזריה הפכה לחברת כנסת והיא וברקוביץ' היו מועמדים לראשות העירייה, כהן נשכחה מהציבוריות הישראלית. גם התקופה שלה כמנכ"לית 'אמון הציבור' לא החזירה אותה לתודעה ולא עזרה לה לקדם את חלומה הגדול להיות חברת כנסת.

בשלב מסוים כהן הודיעה על הקמת חברת סטארט־אפ בשם 'Crowd Action', שעוסקת בקשר בין הצרכן ובין התאגידים הגדולים. גם שם נראה שלא נחלה הצלחה רבה מדי. בדיקה ברשם החברות מלמדת שלאורך התקופה הזו החברה לא גייסה משקיעים ולא יצאה לפרויקטים.  

בשנה האחרונה כהן שבה לתודעה. היא הקימה את מטה המאבק בעושק הקשישים ומיד ראתה פירות תקשורתיים לעמלה, זאת לבד מהסיפוק העצמי שבוודאי חוותה. כשהיא חמושה במשרד יח"צ צמוד, כהן הפכה להיות כוכבת תקשורת. היא קיבלה חשיפה במהדורת השבט, זכתה לכתבות מחמיאות בכל העיתונות הארצית והקפידה לומר שפעולתה למען הקשישים היא בהתנדבות וללא רצון להיכנס לפוליטיקה.

"בפוליטיקה אתה חייב להתפשר על העמדות שלך ואף פעם לא יקרה מאה אחוז ממה שאתה מצפה. וקיימת גם הבעיה של חוסר ההתמחות, כפי שראיתי הרבה פעמים בישיבות מועצת העיר. יש אלף נושאים על סדר היום ואת לא יכולה להיות בקיאה בכולם, ומצד שני מגיעים תושבים שמבחינתם הסעיף הזה הוא כל עולמם. זו סיטואציה לא פשוטה", הסבירה בראיון בסוף ינואר. מיד לאחר מכן, אולי כדי לצאת ידי חובה, הסבירה שהיא לא שוללת את הרעיון להצטרף לפוליטיקה. כעת מתברר שבזמן הראיון הזה היא כבר היתה סגורה במפלגתו של גנץ.

אלא שההצהרה הזאת לא מסתדרת עם הצטרפותה בשבוע שעבר למפלגתו של בני גנץ. יתרה מזאת, על פי לא מעט גורמים כהן ניהלה משא ומתן חשאי עם מפלגות. הראשון שחשב לשריין לה מקום בכנסת הבאה היה יאיר לפיד, שבסופו של דבר החליט לוותר. 

לבסוף היא מצאה את מקומה אצל גנץ, וכך, ברגע אחד, נשכחו ההבטחות שלה והתחלפו בתגובות הנלהבות. כולם דיברו על בחירה ראויה וחשובה. גם אני דאגתי מייד לאחל הצלחה לכהן בדרכה החדשה.

אבל מה שנראה כי התחיל ככוונה טהורה, הפך על פניו לקרש קפיצה גבוה במיוחד למגרש הפוליטי. 

כל המכרים של כהן שעימם דיברתי בטוחים שאין שום דבר מקרי בשרשרת ההתנהלות שלה בשנה האחרונה. "מדובר באחת הנשים המתוכננות שפגשתי", הסביר לי השבוע אחד מהם. אל תטעו. גם היום מגיע לכהן כרטיס כניסה ישיר לגן עדן בעבור פעילותה למען הקשישים. היא העלתה את המודעות לנושא החשוב הזה, ורק על כך חשוב שנאמר לה תודה. ייתכן מאוד כי היא תפעל למען הקשישים גם מתוך הכנסת הבאה. אבל באותה נשימה, היא תצטרך לעבוד קשה כדי לשכנע אותנו שהקשישים לא היו רק אמצעי בדרך להגשמת חלומה האישי להיות חברת כנסת.

מחוסן לישראל -תלם נמסר: "בשנה האחרונה הייתה לנו את הזכות להוביל מאבק שסייע למאות קשישים שנוצלו בצורה קשה. הפעילות מתוך הכנסת תעניק לנו כלי עבודה חזקים יותר למיגור התופעה והתגובות והחיזוקים ממאות מתנדבי מטה המאבק ומהציבור על ההחלטה שלי מחממות את הלב".