המגבונים ממערכת טיהור המים. צילום: חברת סילואטה

זורקים מגבונים לחים לשירותים? בימים אלה יוצאת חברת מבט"י, בעלת מכוני טיהור השפכים של ירושלים רבתי, במבצע הסברה רחב היקף בו מבקשים מהציבור לחדול את השלכת מגבוני הניר והבד הלחים אל מערכת הביוב. הסיבה: הנזק האקולוגי הקשה שזריקתם מסבה למערכת הביוב העירונית ולמערכות טיהור השפכים. 

כך למשל בשנת 2018 פונו משלושת מכוני הטיהור של ירושלים כ–2300 טונות של מגבונים. "זה המקום להדגיש כי כמות המגבונים בביוב ובמכוני הטהור נמצאת לאורך השנים בעליה משמעותית ונראה כי הכמות גדלה בעשור האחרון בלמעלה מ-50 אחוז", מסבירים בגיחון. בתקופה זו כמות הפינויים של המגבונים המגיעים למכוני טיהור השפכים הוכפלה. בשנת 2018 כ-60 אחוז מאירועי סתימות ופיצוצים בצינורות הביוב של ירושלים נגרמו ממגבונים.

במרכז קמפיין ההסברה עומד סרטון המגיש סיפור דמיוני אשר ממחיש את הסכנה שמייצרים המגבונים ובסופו מוצג מסר מודגש לכל הציבור - זריקת המגבונים הלחים (הן מגבוני הבד והן מגבוני ניר הטואלט הלח) חייבת להיות לפחים.

בשנים האחרונות חלה עליה דרמתית בשימוש של הציבור במגבוני בד וניר לחים, זריקתם לאסלה גורמת נזק אקולוגי וכן נזק למערכת הביוב העירונית ולמערכת טיהור השפכים.

המגבונים אשר זורמים במערכת הביוב מתאחדים לגושים בתוך הצינורות השונים ובעצם הופכים להיות חסמים ענקיים לזרימת הביוב דבר הגורם לסתימות ולנזקים במערכת הביוב הכללית.

בנוסף, אל מכוני הטיהור מגיעים אלפי טונות של מגבונים הסותמים את המערכת וגורמים לעצירת התהליכים של טיהור השפכים. מדובר בתהליכים שפוגעים במערכת כולה ועולים מיליוני שקלים.

אבי בלשניקוב, יו"ר מבט"י: "אנו מבקשים לרתום את תושבי ירושלים למאמץ כדי לקדם את איכות הסביבה והקיימות בחיי היום יום של הקהילות השונות בעיר ירושלים".

המגבונים ממערכת טיהור המים. צילום: באדיבות הגיחון