דניאל נחמני בגזר הדין. צילום: אלון לוי

אחרי שני עשורים אחת מפרשות הרצח המזעזעות ביותר במדינה מגיעה לסיומהבית המשפט המחוזי בירושלים גזר הבוקר (ב') מאסר עולם ו-16 שנים בפועל על דניאל נחמני לאחר שרצח את נועה אייל ז״ל לפני 21 שנים ביער רמות בירושלים. כמו כן, בית המשפט גזר עליו פיצוי בסך 258 אלף שקלים. הפרקליטות ביקשה מאסר עולם ועוד 16 שנים בנוסף למאסר העולם, בשל עבירת המין ואכזריות הפשע.

נחמני: "גוזרים על חף מפשע גזר דין מוות"

נחמני ביקש לשאת דברים לפני גזר הדין אך השופטים סירבו. הוא התפרץ בבכי ואמר: "אני מבקש בסך הכל להגיד כמה משפטים. גוזרים על חף מפשע גזר דין מוות".  

סנגוריו של הנאשם נחמני, עופר אשכנזי ומיכל רובישטיין מסרו: "גזר דין קשה. הנאשם ביקש מאיתנו להדגיש כי הוא עדיין עומד בחפותו ומתכוון להגיש ערעור שיוגש לבית המשפט העליון בתוך מספר תשובות. והתיק יסתיים כנראה רק בעליון. הנאשם חולק על חלק גדול מהקביעות".

פרקליט מחוז ירושלים דניאל ויטמן: "בית המשפט קיבל במלואה את עמדת המאשימה וגזר על הנאשם עונש מאסר עולם וכן עונש מקסימלי בגין עבירת מין בה הורשע. את העונשים צבר בית המשפט וקבע כי מדובר ברצח חריג בחומרתו שבוצע בנסיבות חריגות בחומרתן ובכך קיבל את עמדת המאשימה גם בזה. מקווים שתהיה בך נחמה פורתא למשפחת אייל. התיק הראשון שפוענח באמצעות ההתפחות של הדנ"א".

"לרוע שלקח את נועה שלנו, אין זכות להתהלך חופשי"

לאחר שניתן גזר דינו של רוצח בתם, דניאל נחמני מסרה משפחת אייל בתגובה: "לרוע, שלקח את חייה של נועה שלנו, אין זכות להתהלך חופשי ככל האדם. אנו נישאר לנצח עם הכאב העצום והעצב. נעשה צדק, אך אין נחמה".

נחמני הורשע בתחילת ינואר ברצח הנערה נועה אייל ז"ל בכוונה תחילה לאחר שביצע בה עבירות מין קשות, אך זוכה מעבירת האינוס מחמת הספק. "ההכרעה מבוססת בעיקרה על השוואת דגימות DNA מגופת המנוחה ומהמעיל שלבשה ל-DNA של הנאשם", קבעו השופטים בהכרעת הדין. "הזיכוי מעבירת האינוס הוא לנוכח המסקנה העולה מעדות המומחה לרפואה משפטית מטעם המאשימה, שלפיה ייתכן כי לא בוצע אינוס אלא רק מעשה סדום". 

17 שנה ללא קצה חוט

ב־17 בפברואר 1998 סערה ירושלים, והמדינה כולה, סביב פרשת הרצח של נועה אייל בת ה־17, שגופתה נמצאה כשעליה סימני אלימות קשים. בנתיחה שנערכה לגופתה נלקחו דגימות דנ"א של הרוצח. במשך שנים רבות התיק נותר פתוח והמשטרה לא הצליחה למצוא פרופיל מתאים של הנאשםב־2014 נרשמה פריצת דרך בפרשה. המשטרה עצרה את דניאל נחמני חשמלאי רכב בן 38, ומאוחר יותר הוגש נגדו כתב אישום. המעצר התבצע לאחר חיפוש במאגרים במטרה לאתר אנשים שיכולים להיות קרובי משפחה של הרוצח. אז התגלה כי אביו של הנאשם הוא בעל הסיכוי הגבוה ביותר להיות קרוב משפחתו של הרוצח.

נועה אייל ז"ל

בעקבות זאת התבצע מעקב סמוי אחר הבן דניאל, עד שנלקחה ממנו דגימת רוק וכך התברר כי הדנ"א שלו מתאים, לטענת הפרקליטות, לפרופיל הרוצחבעקבות זאת הגישה פרקליטות המחוז, 16.5 שנים לאחר הרצח האכזרי, כתב אישום נגד נחמני, שמתבסס בחלקו העיקרי על אותה ראיית דנ"א.

בהכנת הכתבה השתתפה אדווה חולי ולירן תמרי