החשוד ולרי סאקוביץ'. צילום: אלכס קולומויסקי

אחרי כ-26 שנים: פרקליטות מחוז ירושלים הגישה כתב אישום נגד ולרי סאקוביץ' (64) המואשם ברצח בכוונה תחילה ומעשה סדום. לפני פחות מחודש הנאשם אותר בהוסטל בירושלים, אז נעצר ומעצרו הוארך מעת לעת.  הפרקליטות ביקשה להאריך את מעצרו עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

על פי כתב האישום ב-20 בנובמבר 1993, בשעות אחר הצהריים עצרה הסטודנטית טרמפים ברחוב הרכבת בתל אביב, צפונית למחלף "לה גארדיה", על המדרכה, והושיטה את ידה בניסיון לתפוס "טרמפ" לכיוון מקום מגוריה בקיבוץ קריית ענבים.

הנאשם הבחין במנוחה, סטה לכיוון המדרכה ונעצר בסמוך אליה על מנת שהמנוחה תעלה לרכבו. בקרקנוט ז"ל עלתה אל המושב האחורי של הרכב, והנאשם נסע מן המקום כשהמנוחה ברכבו.

על פי כתב האישום, במהלך הנסיעה, פנה הנאשם לכביש 395, ובין מושב כסלון למושב אשתאול סטה מהכביש אל דרך עפר והמשיך בנסיעתו לתוך היער המצוי מדרום לכביש. בעודם ביער, חבט הנאשם בחזקה בראשה, בחזה ובבטנה של המנוחה, הוריד את מכנסיה ותחתוניה של המנוחה, והחדיר את איבר מינו לפיה של המנוחה, בניגוד לרצונה, תוך שהיא נאבקת עמו, עד שהגיע לסיפוקו בפיה.

ורדית בקרקנוט ז"ל. צילום: באדיבות המשפחה

בשלב מסוים, גמלה בליבו של הנאשם ההחלטה ליטול את חייה של המנוחה. הנאשם חנק בכוח את המנוחה תוך שהוא לוחץ בשתי ידיו בחוזקה על צווארה של המנוחה עד לשבירת עצם הלשון ותוך שהוא חוסם את דרכי נשימתה, עד שהביא למותה, וזאת בין השאר כדי להבטיח את הימלטותו מן הדין

הנאשם גרר את המנוחה כ-17 מטרים, אל עבר מסלעה מוסתרת ביער, הותיר את גופתה של המנוחה במקום, והסתלק מהמקום ברכבו.

"במעשיו האמורים לעיל, החליט הנאשם להמית את המנוחה, בדם קר, מבלי שקדמה התגרות בתכוף למעשה, בנסיבות שיכול היה לחשוב ולהבין את תוצאות מעשיו, ולאחר שהכין עצמו להמיתה וכדי להבטיח את הימלטותו מן הדין, ועשה הנאשם מעשה סדום באדם שלא בהסכמתו, תוך גרימת חבלה", נכתב בכתב האישום.

סאקוביץ' הגיע לארץ ב-1990, עזב ב-1994 לבלארוס וחזר ב-1995 חזרה ארצה. לאחר מכן שוב יצא וחזר ב-2018. מאז התגורר ברחוב ובהמשך נמצא עבורו הוסטל בו התגורר עד מעצרו לפני שבוע וחצי. 

עו"ד אשרת שהם ועו"ד שמואל ברזילי מפרקליטות מחוז ירושלים: "מאז הרצח בנובמבר 1993 ועד לימים אלו לא שקטה מערכת אכיפת החוק, נעשו פעולות חקירה מאומצות במשך 26 שנים שכללו איסוף ראיות וניסיונות לאיתור החשוד ברצח על ידי ימ"ר ירושלים. בעקבות התפתחויות טכנולוגיות הקשורות בהתאמת DNA ועם חזרתו לארץ של החשוד לאחר שהיה בבלרוס במשך 25 שנה, אותר הנאשם ולאחר פעולות חקירה נאספו די ראיות שהביאו להגשת כתב אישום כנגדו. הגשת כתב האישום מעבירה מסר כי משטרת ישראל, הפרקליטות לא נחות ולא שוקטות עד אשר אף בחלוף חצי יובל מוגש כתב אישום נגד מי שמיוחס לו ביצוע עבירות נתעבות כפי שמצוין בכתב האישום. אנו מחזקים את ידי בני משפחת המנוחה ומקווים כי הגשת כתב האישום הינה ראשיתו של תהליך סגירת המעגל שנים רבות לאחר המקרה הטראגי".

עוה"ד מיכאל עירוני ואנה בריל שמייצגים את ולרי סקוביץ מטעם הסניגוריה הציבורית: "מר סקוביץ הוא אדם מבוגר שסובל מבעיות בריאותיות רבות. מאז מעצרו הוא טוען בתוקף לחפותו ומכחיש את כל החשדות. במהלך חקירתו הוא שיתף פעולה עם החוקרים ומסר גרסה. לאחר שנקבל את חומרי החקירה נבחן את המשך צעדינו המשפטיים".