דני כץ ז"ל. צילום: יואב דודקביץ'

המכתב האחרון של דני כץ: כחודשיים וחצי לאחר מותו, לידי מיינט ו"ידיעות ירושלים" הגיע המכתב שהשאיר עובד העירייה, שהחליט לשים קץ לחייו זמן קצר לאחר שנעצר בחשד למעורבות בפרשת שחיתות.

החשד, המעצר והסוף הטרגי

6 באוגוסט האחרון, יום שלישי, שעות הבוקר. המשטרה עוצרת שלושה חשודים במה שזוכה לכינוי 'פרשת שחיתות חמורה'. החשד: חלוקת אלפי כרטיסים להופעות ואירועים בעיר, בתמורה לטובות הנאה.

בשלב ראשון הוטל צו איסור פרסום על השמות, מה שגרר חרושת שמועות גדולה בכיכר ספרא. הפרטים היחידים שנמסרו באותה עת היו כי אחד החשודים הוא בכיר בחברה עירונית. חמישה ימים לאחר המעצר, ואחרי שכבר שוחררו לבתיהם, הוחלט להסיר את צו הפרסום ולחשוף כי הבכיר החשוד הוא לא אחר מאשר ציון תורג'מן, מנכ"ל חברת 'אריאל'. החשוד הנוסף היה דני כץ, מנהל מחלקת גנזך רישוי ובנייה בעירייה.

זירת האירוע (צילום: ענת יורובסקי)

אלא שכאן לא נעצרו האירועים הדרמטיים. יממה בלבד לאחר חשיפת שמותיהם של החשודים התקבלה ידיעה על כך שנמצאה גופת גבר בן 30 ששמו נקשר בפרשת שחיתות. על פי בדיקה ראשונית עלה כי מדובר בהתאבדות. בתוך זמן קצר התברר הנורא מכל – כץ החליט לשים קץ לחייו.

"אח יקר, לאן נעלמת?"

בסביבתו של כץ קיבלו בצורה קשה את הבשורות המרות. ביום שלאחר מעשהו הטרגי התמלאו הדלתות במקום עבודתו במודעות ופינת זיכרון הוקמה לזכרו. "אח יקר שלי, לדבר עליך בלשון עבר פשוט לא נתפס", אמרה אחת המודעות באנדרטה המאולתרת שהוקמה בן לילה. "אמרנו שנגשים כל כך הרבה מטרות וחלומות. לאן נעלמת לי?"

עמדת הזיכרון לזכרו של דני כץ. צילום: אלון לוי

אחת העובדות בעירייה הוסיפה כי "כולנו היינו בטוחים שהוא יעבור את הפרשה הזאת כמו כלום ובסוף יוציאו אותו זכאי. לא עלה בדעתי שבתוך כמה ימים הוא כבר לא יהיה איתנו יותר". אחרים כעסו על רשויות האכיפה – ובעיקר על חשיפת שמו. "למה המשטרה עושה את כל הבלגן הזה?" שאל אחד מהם. "יש כאן אדם שכבר אינו בין החיים. אני חושב שהרבה גורמים צריכים לעשות כאן חשבון נפש. והכי עצוב שבסוף יש מאחוריו משפחת אוהבת ומרוסקת. כואב הלב".

השאלות הפתוחות והמכתב האחרון

מותו הטרגי של כץ השאיר הרבה שאלות פתוחות, חלקן קשורות לסוגיית פרסום שמות חשודים עוד לפני הגשת כתב אישום ולהשפעה שיש לפרסום כזה עליהם.

מקורביו של כץ טענו כי חוקרי המשטרה הפעילו עליו לחצים בלתי סבירים במהלך החקירה, מה שבסופו של דבר, בשילוב עם פרסום שמו באמצעי התקשורת ימים ספורים אחרי המעצר, הביא לשבירת רוחו והובילו לצעד הקיצוני שביצע.

חלק מהלחץ הגדול שהופעל על כץ ז"ל הוא עצם חסימת חשבונות הבנק שלו. הוא גילה זאת יום לפני שנעצר כאשר לא כיבדו תשלומים שונים שלו. עוד אחד מרגעי השבירה היה ההרחקה שלו מהעירייה למספר ימים. בנוסף, לאחר שנסתיימה הרחקה זו, שוב נקבעה לו תקופת הרחקה – הפעם לחודש. לטענת מקורביו זה היה גורם נוסף שהביא לשבירה האישית הקשה.

הרבה שאלות פתוחות נותרו עם מותו הטרגי, ועל חלקן כנראה לא יתקבלו תשובות לעולם. אך ייתכן שתשובה לחלק מהשאלות האלה נמצאת במכתב שהשאיר כץ למשפחתו, זמן קצר לפני שנטל את חייו, ונחשף כאן לראשונה.

המכתב שהשאיר דני כץ

"הרגשת בוודאי שהייתי קצת שונה ומוזר הבוקר", כתב כץ בכתב יד קטן ועגול. "מתחילת 'הפרשה' אני לא אותו בן אדם. לקחתי מאוד קשה את 'החשדות' נגדי. אני לא אשם, בסך הכול ניסיתי לעזור לציון היקר שהוא דמות של אבא בשבילי", כתב. ובהמשך הקדיש עוד שורות למשפחה שכל כך אהב. את המכתב חותם כץ במילים "אוהב תמיד, דני".

"הוא ומשפחתו חשובים לי מאוד"

כץ ז"ל מקדיש פסקה ליחסיו עם תורג'מן,  מנכ"ל חברת 'אריאל'. זה לא סוד שבין השניים היו קשרים טובים. כדי להבין את הקשרים הללו יש לחזור אל ראשית שנות ה־90', כשתורג'מן היה מנהל אגף הספורט בעירייה וטיבי כץ, אביו של דני, היה אחד האנשים החזקים בה. "טיבי חש כמו בן משפחה של תורג'מן", מסביר מקורב למשפחת כץ.

מאז התפוצצה הפרשה תורג'מן כבר חזר לעבודה. בראיון שהעניק ל"ידיעות ירושלים" לפני כחודשיים הוא התייחס לפרשה וכן להתאבדותו של כץ. "כל הדבר ודאי לא היה נעים בלשון המעטה. אני מקווה שהתקופה הקשה תעבור. אף אחד לא מאושר מכך ששמו מתפרסם בנסיבות שכאלה. עם זאת אני מקבל מאות טלפונים אלי ולמשפחתי אשר מחזקים את ידינו".

ציון תורג'מן בהארכת המעצר. צילום: יואב דודקביץ'

תורג'מן, כאמור, התייחס אז גם למותו הטראגי של כץ ואמר: "הוא ומשפחתו קרובים וחשובים לי מאוד. מותו הטראגי היכה בי קשות וגרם לי צער עמוק".