קבוצת 'טלגרס'. אילוסטרציה: mynet

האם זו סופה של תעשיית הטלגראס הירושלמית? לפחות על פי עו"ד יהודה שושן, שרק בשנה האחרונה ייצג עשרות חשודים בסחר בסמים דרך הטלגראס, התשובה היא בהחלט לא. שושן טוען כי מעצרם של 42 ממנהלי האפליקציה לא ישנה הרבה מהפעילות. "ייכנסו לוואקום שנוצר אנשים חדשים" הוא אומר.

״הביקוש חוצה מגזרים״

אתמול, (ג') ביצעה המשטרה מעצרים נרחבים של מנהלים ברשת הטלגראס, כולל ״הגורו״ עמוס דב סילבר שנעצר בחו"ל. עו"ד יהודה שושן הוא עורך הדין העיקרי שאליו פונים החשודים שנעצרים בירושלים, והוא מכיר היטב את סצנת הטלגראס בעיר. "בירושלים יש ביקוש גבוהה לסמים בטלגראס" אומר שושן, "הביקוש חוצה שכונות ומגזרים. ניתן לראות עצורים מכל השכונות ומכל המעמדות, אין הבדלים".

מבנה "ארגון הפשיעה" של הרשת

מהמשטרה נמסר כי "בשעות הבוקר נעצרו 42 חשודים לחקירה באזהרה, כולל בחו"ל, בחשד למעורבות בעבירות ניהול ומימון ארגון פשיעה, מסחר והספקה של סמים מסוכנים במסגרת ארגון פשיעה, תיווך בעסקי סמים מסוכנים במסגרת ארגון פשיעה, שיבוש מהלכי משפט במסגרת ארגון פשיעה, קשירת קשר לפשע במסגרת ארגון פשיעה, ביצוע עבירות מס וכן עבירות נוספות". 

לפי המשטרה, "חברי הרשת פעלו כארגון פשיעה לכל דבר ועניין, באופן מאורגן ושיטתי לאורך תקופה ארוכה, כשהם מצליחים לסחור בסמים מסוכנים מסוגים שונים בהם: קוקאין, MDMA ואקסטזי בנוסף לכמויות עצומות של חשיש ומריחואנה, כשלכל חבר בארגון תפקיד ייחודי וברור שנועד לקדם ולאפשר את פעילות הארגון, להגדיל את היקפי הסחר, להעניק שירות למשתמשים ולהגדיל את ההכנסה הכספית ובכך להגדיל את השכר אותו הוא מקבל בעבור פעילותו.

״לא נראה שינוי משמעותי בפעילות הטלגראס בעיר״

שושן, שייצג בשנה האחרונה עשרות חשודים ירושלמים, טוען כי "הטיפול בטלגראס הוא ברמה הארצית. מחוז ירושלים במשטרה, או כל מחוז אחר לצורך העניין, לא יכול להתמודד עם התופעה הזאת. זאת תופעה רחבה שמתנהלת על בסיס אפליקציה מתוחכמת מאוד שבכלל נוצרה במקור ברוסיה כדי להתחמק מהקג"ב".

עסקת סמים בטלגראס | קרדיט צילום: דוברות המשטרה.

בירושלים, עם זאת, כמעט ולא תמצאו סוחרים ובתי גידול. "רוב הסמים שמגיעים מהטלגראס באים במשלוחים של סוחרים מחוץ לעיר. בירושלים ישנה אכיפה מוגברת של המשטרה ונוכחות מאסיבית של שוטרים ברחובות, בעיקר בגלל המצב הבטיחוני. נוצר מצב שבו קשה מאוד להיות ירושלמי ולגדל סמים , אז ירושלים נהייתה מוקד של משלוחים. בגלל הריחוק, משלוח לירושלים צריך מינימום של 5 גרם. רוב השליחים הם צעירים לפני גיוס, נעדרי עבר פלילי. ברוב המקרים הם משוחררים ללא הגשת כתב אישום".

יהודה שושן. צילום: באדיבות יהודה

ומה יקרה עכשיו, אחרי המעצרים של המשטרה? "לדעתי לא נראה שינוי משמעותי בפעילות הטלגראס בעיר. ייכנסו לוואקום שנוצר אנשים חדשים, כוחות השוק בעיר חזקים מהכל".