האמצעים שאותרו. צילום: דוברות רכבת ישראל

חייל ניסה בסוף השבוע (ה') להיכנס לתחנת הרכבת נבון בירושלים עם רימון ותחמושת מקלעים חי. בזכות עירנות המאבטחים בתחנה מנעה אסון פוטנציאלי.

המקרה אירע בסמוך לשעה 9:00 בבוקר, כאשר חייל שניסה להיכנס לתחנת ירושלים נבון העביר את ציודו בשיקוף הביטחוני. צוות האבטחה איתר את האמל"ח באמצעות ציוד השיקוף, ועיכב את החייל עד הגעת המשטרה, שעיכבה אותו לחקירה. אל התחנה הגיע חבלן משטרה שטיפל באמל"ח, בהתאם לנוהל. והחייל הועבר לחקירה צבאית.

על פי נתוני רכבת ישראל, בשנת 2018 נרשמו 617 תפיסות של אמצעי לחימה, קרים וחמים, על ידי מערך הבידוק הבטחוני של רכבת ישראל, בין אם בבידוק גלוי או באמצעות פעולות סמויות. נתונים אלה כוללים גם מציאת אמל"ח ונשק שנאבד, בד"כ על ידי משרתי כוחות הבטחון. אמצעים אלה נמסרים באופן מיידי למשטרה.

נתון זה מהווה צמיחה של 16 אחוזים ביחס לשנת 2017 בה נרשמו 509 תפיסות אמל"ח, וצמיחה של 20 אחוזים ביחס לשנת 2016.

האמצעים שאותרו. צילום: דוברות רכבת ישראל

גורם בכיר במערך האבטחה של רכבת ישראל ציין: "מדובר על נתונים מדאיגים, המצביעים על עלייה בניסיונות להברחת אמל"ח, בין אם למטרות פליליות או למטרות לאומניות, וכן על צמיחה במקרי איבוד כלי נשק על ידי חיילי צה"ל".

עוד טוען הגורם כי נתקל במקרים רבים של חיילים שחשבו כי הם 'סוחבים' מהצבא רימוני עשן לטובת אירועי ספורט, אך בפועל התגלה כי מדובר על רימונים חיים העלולים להתפוצץ ברכבת ולגרום לאסון.

מרכבת ישראל נמסר: "מערך הבידוק הביטחוני הוכיח שוב את חשיבותו. אנו מודים ללקוחותינו על הסבלנות ושיתוף הפעולה שלהם, המאפשרים לנו לשמור על ביטחונם".