נשות הכותל. צילום: אלכס קולומויסקי

"נלחמות על הזכויות שלנו": באופן חריג, אישרה עיריית ירושלים ל"נשות הכותל" להקים דוכן ייעודי להנחת תפילין עבור נשים. כל זאת כחלק מאירוע "יום הנחת התפילין הבינלאומי", הדוכן יוצב ביום ראשון הבא ברחבת המשביר הישן ברחוב קינג ג'ורג'. בעמותה מציינים כי הם מקווים שהצבת הדוכן באופן חד פעמי תהפוך לדבר שבשגרה.

לפני כחצי שנה פנתה עמותת נשות הכותל לעיריית ירושלים על מנת לקבל אישור להצבת דוכן תפילין במרכז העיר ירושלים, בחג הסוכות. פנייה זו נעשתה לפי כל הקריטריונים שפורסמו באתר העירייה הנוגעים להצבת דוכנים. אך למרות שלכאורה עמדו בכלל התנאים העירייה בחרה שלא להיעתר לדרישת העמותה ולא נימקה את החלטתה.

גורם חרדי בספרא מסר למיינט: "הנציגים החרדים בספרא לא מעוניינים להצר את צעדי אוכלוסיות אחרות בירושלים, בניגוד לפרסום הנגטיבי שפעל נגדנו בתקופת הבחירות. כמובן שדוכן כזה לא יקבל אישור קבוע מכיוון שכל מטרתו היא פגיעה במרקם החיים ובסטטוס קוו. הרפורמים קיבלו היתר חד פעמי למטרת יח"צ זול ולא יותר".

מנשות הכותל נמסר: ״לאחר כחצי שנה של פניות חוזרות ונשנות לעיריית ירושלים בעזרת המחלקה המשפטית בהובלתה של עו"ד אורלי ארז לחובסקי ועו"ד ריקי שפירא רוזנברג - הצלחנו להשיג אישור מהעירייה להקמת דוכן תפילין.

"מיותר לציין שחב"ד מקיימים דוכן באופן בקביעות ברחוב יפו ואיש לא מרים גבה, זה מבליט את העובדה שכל הקשיים שהוערמו עלינו בחודשים אלה - הן ביטוי למדיניות של הדרת נשים מזכויותיהן הדתיות".

מעיריית ירושלים נמסר: "העירייה מאשרת הצבת דוכנים במרחב הציבורי, באופן מקצועי וענייני, ללא קשר לתוכן המופץ בדוכן, ובלבד שאלו אינם גובלים בהסתה על פי חוק.

"האישור לדוכן של ארגון נשות הכותל הינו עבור הצבה חד פעמית ואין באישור זה משום הבעת דעה ביחד לתכנים עצמם".