לבד בתחנת המשטרה | צילום: שאטרסטוק

גם זקני עורכי הדין בירושלים מתקשים לזכור מקרה שכזה: שוטרים נכנסו לביתה של בת 12 בשעה שהוריה לא נכחו בבית, העירו אותה משנתה, ולקחו אותה לחקירה. מי שעצרו את הילדה הם שני בלשי נוער. אחותה שנכחה בבית התקשרה לאם אך זו טענה שבאותה שעה נכחה במשמרת בעבודתה בבית חולים, ולא יכלה ללוות את הבת. אחותה של הקטינה ביקשה להתלוות עימה לתחנה אך השוטרים סירבו שתיסע עם אחותה בניידת. לכן התוצאה הייתה שהילדה נלקחה לבדה לתחנת המשטרה. אחותה ואמה התלוו אליה רק מאוחר יותר.

"רועדת ומבוהלת"

בתחנה הילדה נחקרה בחשד להפצת תמונות עירום ואיומים. לטענת עורכי הדין דוד ברהום ודרור סלמן, המייצגים את המשפחה, כאשר הגיעה האם לתחנה, היא "פגשה את בתה מבוהלת ורועדת כאשר חוקרת וקצין נמצאים עמה בחדר החקירות כשהם מאיימים וצועקים עליה".

בנוסף, במהלך חקירתה הילדה צולמה, ונלקחו ממנה טביעות אצבע, ודגימת דנ"א. במכתב אותו הפנו עורכי הדין לתחנת מוריה יום לאחר חקירת הקטינה, כתבו כי "לא יעלה על הדעת ששוטרים יתנהגו כאחרוני הבריונים ובניגוד לחוק". לטענתם בוצעה במקרה זה "חקירה אגרסיבית ופוגענית".

משפחת הילדה טענה כי החקירה בוצעה מבלי שלילדה ניתנה אפשרות להיוועץ בסנגור. הילדה נחקרה מבלי שהייתה כוונה לעצור אותה, ולסנגוריה הציבורית יש סמכות לספק ייעוץ רק לחשוד שנחקר וקיימת כוונה להביאו למעצר. אולם, בניגוד לנטען תחילה, הסנגוריה הציבורית טוענת כי כלל לא הגיעה אלי פנייה מהמשטרה בנוגע לחקירתה של בת ה-12.

עורכי הדין המלווים את המשפחה ביקשו לסגור את תיק החקירה נגד הילדה, למחוק את פרטי הזיהוי שנלקחו ממנה, ולהחזיר לרשותה את מכשיר הטלפון הנייד שנלקח ממנה לטענתם בעת החקירה

"התנהלות המשטרה במקרה זה שערורייתית", אמרו עורכי הדין. עכשיו, לבד מסגירת התיק, הם דורשים כי טביעות האצבע ודגימת הדנ״א שנלקחו מהקטינה, ימחקו מהמאגר.

מהמשטרה נמסר: "בניגוד לנטען המשטרה פעלה כנדרש. מיד עם קבלת תלונה חמורה על הפצת תמונות באינטרנט  סחיטה ואיומים שלא ניתן לפרט אודותיהם לאור העובדה כי מדובר בחקירה שמתנהלת, פתחה המשטרה בחקירה מהירה וממוקדת במטרה לאתר את החשודים. במהלך החקירה אותרה קטינה החשודה במעשה והובאה לחקירה על פי הכללים והחוק, בתחנה המשטרה הייתה עם קרובת משפחתה והחקירה החלה רק לאחר הגעת אימא לתחנה.

"נדגיש כי כל פעולות החקירה שבוצעו ועוד יבוצעו מחויבות בכדי להגיע לחקר האמת ונעשות תוך הקפדה על זכויותיה של החשודה, משטרת ישראל תמשיך לאכוף את החוק בנחישות ובד בבד תקפיד על כבודם וזכויות חשודים באשר הם".