מתנאל בעגלה. פתרון בלתי אפשרי. צילום: פרטי

מתנאל פדרו בן ה-6.5 מרותק לכיסא גלגלים ונעזר בכל עת בציוד רפואי רב. אלא שכבר שבועיים שהעגלה שלו שבורה והוא נאלץ להתנייד בעגלת תאומים 'רגילה' של בני דודיו. לדבריו הוריו, הרשויות לא מוכנת לממן עגלה מיוחדת חדשה, שעלותה 40 אלף שקל

הכסא של מתנאל, ממעלה אדומים, נשבר לפני כשבועיים ועכשיו משפחתו מנסה לגייס כסף על מנת לספק לו כיסא חדש שיותאם לצרכיו המורכבים ומבקשת את עזרת משרד הבריאות. "מתנאל סובל משיתוק מוחין, אפילפסיה ולקות ראיה", מספרת האם  זהבית.  "הוא לא זוחל ולא מדבר. מתנאל מרותק לכיסא גלגלים, מונשם 24/7 וצריך השגחה צמודה לאורך כל שעות היממה".

למרות שהילד רשום למסגרת מיוחדת, היא לא ערוכה לטיפול המלא בו ועל כן הוא נמצא בחינוך ביתי וזכאי לעשרות שעות מידי שבוע של טיפולים ואנשי מקצוע. בפועל, כך מספרת אימו הוא מקבל שעות בודדות. "לאחרונה הלכנו לוועדה במסגרת בה הוא רשום", מספרת אמו, "לבדוק אפשרות שנגיע יום בשבוע, רק כדי שהוא יקבל דרכם את הטיפולים שאינו מקבל בבית. העלינו בפניהם את עניין הכיסא שלו, שהתבלה לגמרי וקיבלנו תשובה כי הם יעבירו בקשה למשרד הבריאות".

אלא שמאז הכסא הושבת לחלוטין לאחר שנשבר, וכאמור, כבר שבועיים, שאין לבנה דרך נוחה להתנייד."צריך להבין שמתנאל נעזר בהמון ציוד. מדובר באביזרי הנשמה ובטריות, מחולל חמצן או בלון, מוט הזנה לאוכל, מד סטורציה ועוד. לכל זה אמור להיות מקום על העגלה. בשביל שנוכל לצאת איתו לקחתי מגיסתי עגלת תאומים. בצד אחד שלה אני שמה את מתנאל ובצד השני את הציוד, אבל זה לא פיתרון".

בשבועיים שחלפו מאז הגיש הגן את הבקשה, לא שמעה מהם זהבית. "אני יודעת שגם אם משרד הבריאות יאשר, הוא לא יאשר את מה שהבן שלי צריך, כי זאת אינה עגלה שנמצאת בסל הבריאות". לכן משפחתו של מתנאל נמצאת בימים אלה במגעים עם עמותה שמוכנה לתרום עשרת אלפים שקלים במידה והם יצליחו לגייס את יתר הסכום לעגלה, יותר מ-30 אלף שקלים נוספים. "בימים אלה אנחנו שוקלים לפתוח קמפיין ולבקש את עזרת הציבור. אנחנו רק רוצים שיהיה למתנאל כמה שיותר נוח", מסכמת האם

ממשרד הבריאות נמסר: "עד כה לא התקבלה בקשה להחלפת כסא גלגלים במשרד הבריאות. המשרד יפעל לקידום הבקשה ולאישור כסא חדש, מיד עם קבלת בקשה מסודרת".