גלעד לפני ההתדרדרות במצבו. צילום: הפייסבוק

בגלל הבירוקרטיה: צעיר ירושלמי תקוע כשנה בביתו ומחכה שיאשרו לו לקבל כיסא גלגלים. "95 אחוז מהזמן אני נשאר בבית", הוא מספר.

כבר קרוב לשנה שתומר גלעד, צעיר בן 33 מפסגת זאב, נמצא בתהליך בירוקרטי מתיש שבסופו הוא מקווה לקבל כיסא גלגלים שיעזור לו להתנייד. לדבריו, אחרי שיקבל את הכיסא יתחיל מסע מפרך חדש להתאמת רכב. "לפני שמונה שנים אובחנתי במחלת ניוון שרירים שפוגעת בארבעת הגפיים", הוא מספר. "מאז המצב מידרדר, ובמאי האחרון התחלתי תהליך מול הקופה ומשרד הבריאות לקבלת כיסא גלגלים".

לדבריו של גלעד, שנישא לפני חצי שנה בלבד ועובד בבנק, ב־95 אחוז מהיום הוא נמצא בבית. בפוסט שכתב לחבריו ברשתות החברתיות הסביר את הסיבה למצב. "כל זה מגיע מהחשש שהרגליים פתאום יקרסו, או שאני קם בבוקר עם פחד נוראי ללכת", כתב

לדבריו, בחודשים האחרונים הוחלט על ספק שיתאם לו כיסא גלגלים. הפגישה עם הספק התקיימה לאחר המתנה ארוכה, ואז הוחלט כי הכיסא שיועד לו לא מתאים. חודשים ארוכים חיכה גלעד למועד לפגישה, וזו הייתה השבוע. לאחר קיומה הובטח לו שבשבוע הבא יקבל את הכסא.

"הכיסא הזה יהיה הרגליים שלי", הוא מסביר את חשיבות המצב, "ורק אחרי שאקבל אותו אוכל להתחיל תהליך ארוך ומייגע נוסף של התאמת רכב לכיסא".

למה היה חשוב לך לשתף את חבריך במה שאתה עובר?
"כי חשוב לי שאנשים יידעו אילו תלאות עובר אדם שזקוק לכיסא כדי לחזור להיות עצמאי".

משרד הבריאות: "למטופל אושר דגם כיסא ממונע כבר בחודש אוקטובר 2018. בחודש דצמבר התקבלה בקשה נוספת לאחר שבבדיקה שנערכה, נמצא שהדגם לא מתאים לפונה. לפונה אושר דגם אחר אך הוא לא מעוניין בדגם שאושר. לאור זאת הוצע לו כעת להתנסות בדגמי כסאות אחרים. ככלל, התאמת כיסא ממונע למשתמש היא דבר מורכב ולעיתים נדרשות מספר התנסויות עד למציאת פתרון. אנו מקווים שבזמן הקרוב ימצא פתרון העונה על צרכיו של מטפל זה".