השילוט החדש במת"צ דרך חברון | צילום: יואב דודקביץ

המסלול שמשגע את נהגי המוניות: בדרך חברון המשודרגת נאסרה עכשיו תנועת מוניות בנתיב התחבורה הציבורית, בגלל הרצת פיילוט של מערכת רימזור חדישה המתעדפת קווי אוטובוסים פעילים. פרט לשינוי השילוט, נהגי המוניות והציבור הרחב לא עודכנו על כך, ובעקבות זאת נהגי מוניות שלא היו מודעים כלל לשינוי (או שהחליטו בכל זאת להפר את האיסור), ייתקעו בצמתים כיון שמערכת הרמזורים, למעשה, לא תזהה אותם.

ממילא זה גם עשוי להשפיע על קווי אוטובוסים, שאומנם מחוברים למערכת אך בפועל ימצאו את עצמם תקועים מאחורי מוניות לא מורשות ובלי יכולת לבצע עקיפות בהיעדר נתיבי עקיפה. הדבר עלול לגרום לבעיות בתנועה, לסכנות בטיחות, לפקקים מיותרים ולהרס הניסוי. כל זה נכון גם לאוטובוסי תיירים פרטיים, שעד כה גם עשו שימוש בנתיב הציבורי ואינם לוקחים חלק בפיילוט.

מערכת הרימזור החדישה הותקנה כחלק משיפוץ ושדרוג דרך חברון. מבדיקה של 'בונוס' מתברר כי המערכת מופעלת על ידי מכשיר ייעודי שמותקן בתוך האוטובוס עצמו, כך שהרמזורים מסנכרנים ומתזמנים את פעולתם רק ביחס לאוטובוס שנקלט ואינם מזהים כלי רכב אחרים. יצויין כי גם קווי האוטובוסים של מזרח העיר ובית לחם הנעים על ציר דרך חברון, לוקחים חלק  בפיילוט.  כצעד משלים להפעלת הרמזורים ה'חכמים' שינתה העירייה בשבוע שעבר את השילוט, שכעת אוסר על מוניות לנסוע בנתיב כפי שהיה נהוג עד כה, אך הפעולה לא לוותה בפרסום העניין כך שרוב נהגי המוניות והציבור הרחב לא יודעים מדוע הדירו את המוניות מהנתיב.

בקרב נהגי המוניות כועסים על השינוי, שפוגע בעבודתם ומאלץ אותם להיתקע בפקקים בנתיבים הרגילים. יוסי משה, נהג מונית ותיק, אומר ל'בונוס': "זו פשוט בושה. נתיבי התחבורה הציבורית ריקים ופנויים ואנחנו צריכים לעמוד בפקקים עם כל כלי הרכב הפרטיים. ברשיון נהג המונית שעשיתי רשום במפורש רשיון לתחבורה ציבורית". לדבריו, נהגי המוניות משרתים את הציבור וצריך לאפשר להם להמשיך להשתמש בנתיבים אלו  ללא יוצא מן הכלל.

יוסי משה | צילום: פרטי

"עכשיו כשכל המוניות יחזרו לנסוע כמו פעם בנתיבים הרגילים זה יעמיס עוד יותר על הנהגים הפרטיים. אין בזה שום היגיון", הוא מתרעם. "מה הבעיה למצוא תקציב להתקין את המתקן לזיהוי רכב גם במוניות? הטכנולוגיה נועדה לקדם את התחבורה ולא להחזיר אותה אחורה". 

מהעירייה נמסר: "מדובר בפיילוט של שנה במסגרתו הוחלפו הרמזורים במת"צ ברמזורים חכמים הנותנים העדפה לתחבורה ציבורית (אוטובוסים ציבוריים בקווי שירות בלבד). בסיום הפיילוט תבחן מידת הצלחתו ויעילותו, לאחריו יתקבלו החלטות נוספות בנושא".