עמוס סער ז"ל וראובן ולר. צילום: הרשות השופטת ולירן תמרי

״מצב פסיכוטי פרנואידי חריף״: חוות דעת פסיכיאטרית המתייחסת למצבו של ראובן ולר, הנאשם ברצח הבכיר במשמר בתי המשפט עמוס סער ז״ל קובעת כי לוקה במחלת נפש וכי לא היה אחראי למעשיו בעת ביצוע הרצח. חוות הדעת שכתב הפסיכיאטר שממליץ לאשפז את הנאשם בבית חולים פסיכיאטרי, פורסמה לראשונה בחדשות 13 על ידי הכתב יוסי אלי.

"הנבדק לוקה במחלת נפש במובן המשפטי של המושג. בעת ביצוע המעשה הוא היה שרוי במצב פסיכוטי פרנואידי חריף, היה נתון בתחושת חרדה קיומית פסיכוטית אשר החמירה בצורה משמעותית בשבוע האחרון טרם ביצוע המעשה. עם זאת, ההחלטה להרוג את עמוס גמלה בלבו רגעים לפני הרצח, כאשר הבין כי אין לו כל חלופה אחרת״, נכתב בחוות הדעת. ״לאור מצבו הנפשי, אנו מבקשים מבית המשפט להורות על אשפוזו לצורך טיפול על לסיום ההליך המשפטי. 

תיעוד בלעדי: כך נראו רגעיו האחרונים של עמוס סער לפני שנרצח בביתו בירושלים

ראובן וולר עבר הסתכלות פסיכיטארית ראשונית במשך שבועיים במהלך חקירתו. מיד לאחר הגשת כתב האישום נגדו, לפני כשבועיים, נשלח לקבלת חוות דעת מידי הפסיכיאטר המחוזי, לעניין אחריותו למעשה הרצח וכשירותו לעמוד לדין. עוד בחוות הדעת הראשונית שניתנה בעניינו במהלך חקירתו, עלה החשד לפיו ולר סבל ממחלה נפשית שהחמירה טרם אירוע הרצח. עוד עלה החשש לפיו סבל מפרנויה, שהתבטאה בכך שהאמין כי עמוס סער ז"ל מתכנן לפגוע בו, ואף שלח את קרובי משפחתו בכוונה לפגוע בו.

סער (55), בכיר במשמר בתי המשפט, נרצח בביתו שבהר חומה בחודש דצמבר 2019. כמה שעות לאחר הרצח איתרה המשטרה את החשוד במעשה. על פי החשד, בין ולר לסער התקיים סכסוך שארך כשנה. הרקע לסכסוך הוא בכך שולר האמין שסער מתעלל בכלב שהיה בחזקתו, ובמשך חודשים ארוכים פרסם פרסומים שונים, הן ברחבי השכונה והן ברשתות החברתיות, בהם הוא מאשים את סער בהתעללות בכלב. בסוף חודש ינואר, פרליקטות מחוז ירושלים הגישה כתב אישום נגדו בגין עבירות רצח בנסיבות מחמירות, החזקת סכין, איומים, שיבוש הליכי משפט והשמדת ראיה. 

זירת האירוע (צילום: לירן תמרי)