סולטן. "אנחנו לא אנשים שקופים". צילום: יואב דודקביץ

אנחנו משכימים קום כל יום עם הנץ החמה, אוספים ומרימים את שאריות הזבל שהצטברו בלילה כדי שלכם יהיה יום נקי. אנחנו, עובדי הניקיון של אגף התברואה בעירייה, עושים את זה באהבה גדולה ובתחושת שליחות של עבודת קודש בעיר הבירה.

מה אנחנו לא מוצאים - שקיות אשפה שהתושבים מניחים במקומות לא ראויים. אנחנו מנקים אחרי אותו תושב שניסה 'לקלוע' לפח מהמכונית והחמיץ, מטאטאים את תחנות האוטובוס מכוסות קפה ריקות ואת הרחובות משברי בקבוקים - הכול כדי שעם אור ראשון אתם תעמדו בתחנה נקייה וראויה. אנחנו אפילו מרימים ומפנים פגרי בעלי חיים מהכבישים. מיותר לציין שהמראות, הריחות והתחושות לא נעימים כלל. השכר של רובנו לא מספיק, ואין לנו סעיף בושה במשכורת כמו שנהוג לחשוב. אנחנו עובדים שעות רבות וגאים בפרנסה הצנועה שאנחנו מביאים הביתה.

אנחנו עובדי התברואה של עיריית ירושלים, שבעבר כינו אותנו 'לוחמי האשפה', אוהבים את העיר שלנו נקייה בדיוק כמוכם וכואבים בכל פעם שהלכלוך מכסה את העיר, שאת פניה אנחנו עובדים כל כך קשה כדי לשמר.

התחלתי לעבוד באגף התברואה לפני 17 שנים, במחלקת ההדברה. משם עברתי לנפת שוק המורכבת, וכיום אני מנהל עבודה בנפת מרכז וגאה להיות חלק מאגף שכמויות האשפה שהוא מפנה ביום מסתכמות במאות טונות.

אנחנו לא עובדי משרד וחוץ מהאשפה אנו נלחמים בתנאי מזג האוויר הקשים תוך כדי עבודה, שאצלנו חייבת להתבצע יום־יום ללא קשר לנפלאות הטבע.

לפני שבוע הבאנו שמחה וגאווה לאגף, כשקבוצת הכדורגל שלנו, שאותה אני מאמן, זכתה במקום הראשון בטורניר גדול במילאנו וחזרנו עם הגביע

אבל יש משהו אחד שמפריע לנו: בכל פעם שאנחנו קוראים את הטוקבקים, את העקיצות של התושבים שמופנות כלפינו, זה כואב. בדיוק בגלל זה לקחתי על עצמי יחד עם שותפי לדרך אורון אגאי את מסע ההסברה והצגת הפנים היפות של אגפינו. לשם כך פתחנו קבוצת פייסבוק, שבה עולים תכנים חיוביים, ומשם שאר העובדים מפיצים אותם באהבה לשאר דפי המדיה שבהם הם חברים.

מכאן אני מבקש לפנות לתושבי ירושלים - אנא מכם, שתפו איתנו פעולה. דווחו לנו על מפגעים כדי שנוכל לטפל בבעיות הממוקדות. עובדי האגף הם לא אנשים שקופים. תחבקו, תברכו, תכבדו ותעשו להם הרגשה טובה. עזרו לנו - כי אנחנו בעיקר רוצים לראות את העיר שלנו נקייה

הכותב הוא מנהל עבודה בנפת מרכז העיר באגף התברואה 
הביאה לדפוס: נופר רומי