בית כנסת לא חוקי ברמות.  צילום: פרטי

לאחרונה התפתחה תופעה משונה בעיר: מתפללים ברחבי השכונות מקימים בתי כנסת מאולתרים על שטחים ציבוריים באופן בלתי חוקי, פקחים נשלחים על מנת לפרק אותם - אולם חוזרים על עקבותיהם לאחר הוראה מגבוה.

חלק מהמבנים הללו פונו בהסכמת התושבים, ואילו חלקם האחר עומדים במקומם עד היום, למרות הוראתו המפורשת של נשיא מועצת חכמי התורה הרב שלום כהן, שלפיה אסור להקים מבני דת בלתי חוקיים בעיר. "זהו מדרון חלקלק לאנרכיה", אומר בכיר בעירייה.

כמעט משבר קואליציוני

ביום חמישי שעבר, בזמן שבכיכר ספרא נערכת ישיבת המועצה, הגיעו פקחי עיריית ירושלים לשכונת שמואל הנביא על מנת להרוס ולפרק מבנה בלתי חוקי שהוקם לאחרונה ומשמש כבית כנסת.

הדיווחים על ההריסה הגיעו גם ליו"ר סיעת ש"ס המקומית וסגן ראש העירייה צביקה כהן, שישב באותה עת לצידו של משה ליאון. כהן נטש בזעם את הישיבה ואיים לעזוב את הקואליציה אם ההריסה תתבצע. הפקחים חזרו על עקבותיהם באותו לילה והגיעו חזרה במוצאי שבת, שם חיכו להם עשרות מתפללים וגם חברי מועצה. התובע העירוני, חיים נרגסי, אף הגיע באופן אישי לשטח ונשאר שם עד ארבע לפנות בוקר. גם המנכ"ל איציק לארי היה באותם רגעים מורטי עצבים על הטלפון עד השעות הקטנות של הלילה. לבסוף הוחלט כי בית הכנסת הבלתי חוקי לא יפורק אלא יתבצעו בו מספר שינויים ובעתיד ינסו להגיע להסדרה עם העירייה בנושא.

הפקחים חזרו על עקבותיהם

המבנה בשמואל הנביא אומנם עלה לכותרות וכמעט הביא למשבר קואליציוני, אולם לא מדובר באירוע בודד אלא בתופעה חדשה יחסית שמתרחשת במספר שכונות בעיר, כשמתפללים מקימים מבני תפילה ניידים על שטחי עירייה.

מקרה כמעט זהה התרחש לפני מספר שבועות בנווה יעקב, כשהפעם נציגי 'דגל התורה' הליטאים מעורבים בו עד צוואר. בחודש אוקטובר הגיעו פקחים לרחוב ראובן גמזון, גם הפעם במטרה לפרק מבנה נייד שמשמש כבית כנסת ל־90 משפחות. מי שהתערבו בסוגיה הפעם היו סגני ראש העירייה אליעזר ראוכברגר וישראל קלרמן, שהגיעו להבנות שקטות שלפיהן המבנה לא ייהרס בזמן הקרוב, והפקחים חזרו על עקבותיהם.

ואחד בשמואל הנביא | צילום: פרטי

מבנה בלתי חוקי נוסף שיצר מהומה ושעליו פורסם בהרחבה ב"ידיעות ירושלים" הוא בית הכנסת בגבעת האנטנה שבבית וגן. כזכור התושבים הקימו מבנה לא חוקי על שטח שהיה מיועד לחניה עבור מורי 'בויאר', כשאפילו משה ליאון בעצמו חתם על הצו שמבטיח כי המקום ישמש לחניה. לאחר שבועות ארוכים הגיעה העירייה להסכמות עם המתפללים - והם בעצמם פירקו את המבנה.

מקרה נוסף היה ברמות ג', שם הוקם לאחרונה מבנה דת לא חוקי ברחוב בן זאב ישראל. הפעם מדובר במבנה קצת יותר גדול מבתי הכנסת הקודמים, ולמקום הגיעו כלי עבודה כבדים שביצעו עבודות והצליחו לעורר עליהם מספר תושבים בשכונה.

ראש המינהל הקהילתי, חגית וולף, טענה כי קיבלה הבטחה מהעירייה ולפיה בית הכנסת יפונה כבר בצאת חג הסוכות, מה שלא קרה עד היום.

"גורם לבעיות משפטיות ועיכובים"

התופעה הזאת, שכאמור מדירה שינה מעיניהם של אנשי אכיפת החוק בעירייה, לא פסחה גם על נשיא מועצת חכמי התורה, הרב שלום כהן. הוא הוציא הודעה חריגה לפני כשלושה שבועות שבה הוא מפציר להפסיק עם הבנייה הבלתי חוקית.

"בשנים האחרונות הולכות ומתרבות קהילות הקודש בכל שכונה ושכונה בעיר הקודש ירושלים", מסר.

"יש שמחמת דחקם עושים על דעת עצמם וללא תיאום עם הנציגים בעירייה, דבר שגורם לבעיות משפטיות ועיכובים כפולים ומכופלים. על כן הוריתי לנציגינו בעירייה שידאגו ויפעלו בכל שכונה ושכונה כפי הצורך המתבקש", כך הרב כהן.

מי שהיה היועץ המשפטי לעירייה, חבר המועצה יוסי חביליו, מסביר את ההשלכות המשפטיות של הקמת מבנה בלתי חוקי. "ברגע שמקימים מבנה כזה על שטח ציבורי ששייך לעירייה, על פי החוק המינהלי יש לה זכות לשלוח פקחים בתוך 30 יום ללא שום התראה", הוא אומר.

"ברגע שעוברים 30 הימים הללו העירייה תצטרך להוציא צו הריסה, שניתן לממש עד 90 יום. אם היא תפספס את 90 הימים הללו צריך יהיה להתחיל תהליך של איסוף חומרי חקירה, ואז יש סכנה שהדבר ייגרר במשך זמן רב ואפילו יוכלו להגיש עתירות לבית המשפט", מסכם חביליו.

תגובת העירייה לא הגיעה עד למועד פרסום הכתבה.