מחאת העדה האתיופית. צילום: לירן תמרי

למעלה מחמש שעות של מחאה נגד הרג הצעיר סולומון טקה בקריות: הכניסה לעיר נפתחה לתנועה. מאות מבני העדה האתיופית הפגינו הערב (שלישי) בכניסה לעיר וחסמו את גשר המיתרים. רכבים ששהצליחו להשתחל בין ההמון נבלמים במהרה על ידי ההמון.

ההפגנה מתחת לגשר המיתרים. צילום: לירן תמרי

מהמשטרה נמסר: "כוחות משטרה הפועלים בכניסה לעיר ירושלים הדפו את המפגינים לצדי הכביש, ומאפשרים את הזרמת התנועה ביציאה והכניסה לעיר. בשעה זו החסימה הוסרה והציר נפתח לתנועת כלי רכב.

"אנו רואים בחומרה רבה את האלימות שהופנתה במהלך היממה האחרונה כלפי השוטרים והובילה לפציעתם של עשרות שוטרים".


מחאת העדה האתיופית. צילום: לירן תמרי

סמוך לשעה 20:45 עצרה המשטרה שני מפגינים, וכוחות יס״מ הגיעו לאזור - ככל הנראה במטרה לפנות את המפגינים בכוח. חלק מהמפגינים זורקים חפצים אל עבר כוחות המשטרה. בהמשך הערב נעצרו עוד 13 מפגינים, בסך הכל 15. שני קציני משטרה נפגעו בראש ובגב. 

מחאת האתיופים (צילום: לירן תמרי)
מעט לאחר השעה 8 בערב החלו המפגינים לחסום גם את הכניסה התחתונה לעיר. הרכבת הקלה שפעלה באופן חלקי חזרה לפעילות. ״עם פינוי המפגינים מתחום המסילות ואישור המשטרה, שבה כעת הרכבת הקלה לפעול בשירות מלא לכל אורך הקו״, נמסר.

מבעירים אש באמצע הכביש (צילום: לירן תמרי)
ההפגנה בירושלים מצטרפת לשורה של הפגנות שמקיימות בשעה זו.  בצומת קריית אתא נעצרו 20 מפגינים12 שוטרים שנזקקו לקבלת טיפול רפואי, מתוכם שוטר אחד שאיבד את הכרתו כתוצאה מאבן שפגעה בראשו. שוטרים השתמשו בגז מדמיע ליד תחנת זבולון במפרץ חיפה.

מוקדי מחאת יוצאי אתיופיה (ynet)


מוקדם יותר הפגינו באותו מקום מאות חרדים נגד מעצר תלמיד ישיבה. לטענתם, תלמיד הישיבה נעצר במהלך בדיקה שגרתית של משטרת תנועה.

המפגינים חסמו לתנועה את צומת הרחובות יפו - שרי ישראל ומשבשים את פעילות הרכבת הקלה. כוחות משטרה במקום הכריזו על ההפגנה כלא חוקית. 

מחאת החרדים הקיצוניים. צילום: לירן תמרי

ההפגנה מתחת לגשר המיתרים. צילום: לירן תמרי

מהמשטרה נמסר: ״כמה מאות מפגינים מפרים את הסדר וחוסמים בגופם את צירי התנועה ופסי הרכבת הקלה. כוחות משטרת ישראל הנמצאים במקום, פועלים לפינוי מפרי הסדר והשבת הסדר הציבורי ועצרו עד כה 7 חשודים״.

מארגני ההפגנה טוענים כי העצור הוא "מחשובי תלמידי ישיבת 'מאירת שמועה', שנעצר לאחר שסירב לשתף פעולה עם גזירת השמד של חוק הגיוס ואינו מתייצב בלשכות הגיוס, הורו גדולי התורה לצאת היום אחר הצהריים למחאה אדירה ברחובה של עיר". 
מחאת בני העדה האתיופית בירושלים. צילום: לירן תמרי
מהוועדה להצלת עולם התורה נמסר: "הציבור החרדי ממשיך להוביל במסירות נפש את מאבקו חסר הפשרות של רבינו ראש הישיבה זצוק"ל נגד גזירת הגיוס. רבינו ראש הישיבה זצוק"ל הורה להרעיש עולם ומלואו ולהיאבק נגד הגזירה שהפילה ומפילה חללים רבים מעולם התורה אל זרועות השמד הרוחני של הצבא, ואנו ממשיכים את דרכו במאבק העיקש וחסר הפשרות."