לא קיבלו שכר. צילום: אוהד צויגנברג

אמש נחשף במיינט ירושלים כי משרד הפנים הקפיא את שכרם של אלפי עובדי מערכת הבחירות במטות המועמדים השונים למועצת העירייה, הסיבה: סיעת מרצ הגישה עתירה על תוצאות הבחירות והחוק קובע כי במידה והוגש ערעור - מימון הבחירות יוקפא. אלא שכעת מתברר כי המחדל כולו נזקף להתנהלות שערורייתית של משרד הפנים.

בסיעת מרצ פנו לבית המשפט כשבוע לאחר מערכת הבחירות. שם ביקשה הסיעה לפתוח מחדש את הפרוטוקולים של קולות החיילים, אלא שלאור תקלות באתר משרד הפנים באותה העת טרם פורסמו תוצאות הבחירות הסופיות, מה שהוביל את בית המשפט לנזוף בסיעת מרצ ולהורות לה להמתין עם הבקשה עד לפרסום התוצאות שפורסמו שלושה ימים לאחר מכן.

לאחר שהתקבל האישור המיוחל, נציגי מרצ החלו לצלם את הפרוטוקולים, אלא שאחרי חמש שעות עבודה, יצאה הנחייה חדשה - צילום הפרוטוקולים ייעשה אך ורק בליווי צמוד של איציק עמרני, מנהל הבחירות בירושלים, או של סגנו, יוסי חדד. הבעיה: השניים לא מצאו זמן פנוי לעשות זאת, מה שהוביל לעיכוב של שבועות ארוכים, כל זאת כששכרם של אלפי עובדים מוקפא על ידי משרד הפנים. בשבועות האחרונים, מתברר, צולמו הפרוטוקולים בליווי ראשי ועדת הבחירות, אלא שעד כה עדיין לא הושלמה המלאכה, ושכרם של העובדים - מוקפא.

למרבה המחדל, לאחר הסחבת הגדולה עד לרגע זה לא ניתנה לעותרים הגישה לכל הפרוטוקולים ולא נקבע מועד לדיון בבית המשפט, וכספי מימון הבחירות ישולמו רק 20 יום לאחר מתן הפסק. המשמעות: העובדים ייאלצו לחכות לפחות עוד חודש. "אחזור ואומר שנורא חבל לי שהעתירה גורמת לשיבושים ושאנשים שעבדו טרם קיבלו את שכרם, אבל באמת עשינו כל מה שיכולנו לזרז את קבלת החומר", אמרה ד"ר לורה ורטון, יו"ר סיעת מרצ.

עוד אומרת ורטון: "לא נתנו לנו לגשת בלי הליווי של יו"ר ועדת הבחירות או סגנו, ולהם לא היה זמן פנוי לשמש לנו שמרטפים. נאלצנו לחכות עד שהחומר נסרק. גם היום, עוד לא קיבלנו את הגישה שביקשנו לקלפיות של החיילים ועוד לא נקבע לנו מועד בבית המשפט למרות שהגשנו את העתירה לפני המועד".

על פי הסיכום עם הסיעות, כספי מימון הבחירות ישולמו בשתי פעימות, כשהפעימה הראשונה הייתה צריכה להיכנס אמש. המועמדים שידעו כי הכספים צפויים להיכנס אמש, שילמו עם המחאות והתחייבו לספקים ועובדים בסכומים של מיליוני שקלים, ובעקבות הסחבת שנוצרה הודות לנהלי משרד הפנים, ייאלצו למצוא מקור אחר למימון מאחר והכספים צפויים להתעכב עוד למעלה מחודש.

אם ראשי הסיעות שקלו למצוא פתרון ביניים במימון שכר העובדים, מתברר שגם את זה החוק אוסר עליהם. על פי חוק מימון הבחירות, חל איסור חמור על המתמודדים לממן את שכר העובדים ממקורות אחרים שאינם כספי מימון הבחירות. עבירה על חוק מימון הבחירות הינה פלילית, מה שלא מותיר לראשי הסיעות הרבה ברירות.

חבר המועצה אריה קינג שפנה למשרד הפנים אומר בשיחה עם 'מיינט ירושלים', "אני מצפה משר הפנים שדאג בעבר לענייני העירייה ושמכריז עד כמה חשובים לו האזרחים הפשוטים בארץ, שיבצע בדיקה מעמיקה של התנהלות משרדו אשר אמון על אכיפת החוק ושידע שהתיקון בחוק מונע את התשלום לאלפי העובדים ומאות העסקים בעיר שעבדו בבחירות ושכעת עומדים על סף פשיטת רגל".

לדברי קינג, "בשל התיקון לחוק מ2016 שמונע את העברת התשלומים לרשימות. מבדיקה שלי עולה שבכירי משרד הפנים התרשלו וההוראה שניתנה שלא לשלם לרשימות היא פוגענית בצורה בלתי מדתית וחמורה שבעתיים שעה שטרם נקבע אף מועד לדיון בערר".

ממשרד הפנים לא התקבלה תגובה.