אתגר הטיק טוק

תרגיל טיק טוק חדש ומסוכן שעלול לגרום לנכות הגיע לישראל: נער בן 15 אושפז בבית החולים שערי צדק בירושלים, לאחר שסבל מפרכוסים ומחבלת ראש קשה, בעקבות תרגיל טיק טוק שאותו ביצע. 

האירוע התרחש לפני כשבוע וחצי, אז הובהל הנער שבינתיים שוחרר מאשפוז לחדר המיון של בית החולים. מבירור שערך הצוות הרפואי עלה כי לקה בחבלת ראש קשה כשגופו הוטח לאחור, בזמן שביצע את אתגר הטיק טוק המסוכן.

כך נראה האתגר שכבש את העולם ומסכן את בני הנוער:

מדובר בתרגיל שמשגע את בני הנוער ברחבי העולם ומופץ ברשתות החברתיות. בתרגיל עומדים שלושה ילדים, ושלושתם קופצים בבת אחת במקום. שני הקופצים הקיצוניים מנסים להפיל באמצעות הכשלת הרגליים את הקופץ האמצעי. בתרגיל זה הקופץ האמצעי מאבד את שיווי המשקל ונופל לאחור. 

ד"ר גיורא וייזר, מנהל מיון ילדים במרכז הרפואי בשערי צדק: "לפני כשבוע וחצי הגיע אלינו נער בן 17 שהגיע עם חבלת ראש ופרכוס, מתשאול שלו כשהוא בהכרה גילינו שהוא השתתף באתגר טיקטוק. הוא נחבל בראש ובצוואר בצורה די קשה והיה בהשגחה שעות ארוכות. לאחר מכן הוא שוחרר במצב מצוין. האירוע הזה יכול היה להסתיים יותר גרוע עם חבלת ראש שיכלה להיות יותר גרועה, ועוד חבלות כמו חבלות בעמוד שדרה וגב שיכולים להוביל לנזקים לטווח ארוך. האתגר הזה מסוכן מאוד".

ברחבי העולם דווח כבר על בני נוער שסבלו מפגיעות ראש, צוואר וגב. מומחים מזהירים שהתרגיל עלול לגרום גם לדימומים מוחיים, קריעה של עמוד השדרה ונכות.

אורנה היילינגר, מנהלת 'נטיקה' באיגוד האינטרנט הישראלי אמרה כי "עידן הרשת מזמן לנו לעתים קרובות דילמות חינוכיות והוריות הלוויתן הכחול, אתגר הקרח, האצבעות, הפופיק או הפקק. כל אפליקציה מביאה איתה את האתגרים שלה. אבל חשוב לנצל את ההזדמנות לפתיחת שיח עם הצעירים ולא בהכרח רק על האתגר הספציפי הזה- כי היום זה אתגר הנפילה מחר זה אתגר אחר. הנחת היסוד היא שככל הנראה לא נכיר את כל האתגרים והרעיונות המוזרים שצצים מעת לעת. גם קשה לצפות מה יתפוס בארץ ומה לא. אבל האחריות שלנו כהורים, מחנכים ומבוגרים אחראיים היא במקום של תיווך, הסבר, הצפת הסכנות, ואולי גם הבנה של מה מושך את ילדינו ומתבגרינו לשם". נטיקה, מבית איגוד האינטרנט הישראלי, הנו גוף ידע מקצועי המעניק כלים מעשיים להתנהלות חברתית ברשת. ניתן לפנות להתייעצות, בקשות למידע ולפגיעות ברשת באמצעות הודעת וואטסאפ או באמצעות שיחה טלפונית, 054-8858911, בדוא"ל, בטלגרם או באמצעות טופס דיווח.

אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים אמרה כי "ראינו בזעזוע את הסרטונים שהופצו היום עם אתגר הרשת החדש. לילדים ולבני נוער אין את הכלים להבחין בין העולם האמיתי לעולם הווירטואלי, והם מחקים במציאות מצבים שהם רואים ברשת. אסור לנו כמבוגרים לעצום עיניים. אל תגידו לי זה לא יקרה, דברו עם הילדים ובדקו מה הם עושים ברשת. הסבירו לילדים שאתגרים תמימים לכאורה עלולים להסתיים בנזק בלתי הפיך. מחובתנו למנוע את האסון הבא".

בתוך כך באיגוד לרפואת ילדים, קוראים היום להורים ולאנשי מערכות החינוך והבריאות לתת דגש נוסף על הסכנות בחיקוי משחקי הרשת הקיצוניים. "ילדים ובני נוער נופלים ברשת. הם אולי ערים לסכנה אבל מתעלמים ממנה. כמי שחווים את התוצאות הרפואיות הנוראות, חלקן כמעט קטלניות, הנובעות מחיקוי משחקים ברשת, אנו קוראים למשנה זהירות ולעצירת פעולות החיקוי", אומרים פרופ' שי אשכנזי ופרופ' צחי גרוסמן, ראשי האיגוד