צילום: shutterstock

בחודשים האחרונים הרחיבה עיריית ירושלים את פעולות האכיפה נגד בעלי כלבים שלא אוספים את צואת כלביהם, אך עד כמה הדוחות שניתנים על ידי הפקחים העירוניים מהימנים? בתקופה האחרונה התקבלו במערכת מיינט ירושלים מספר תלונות של בעלי כלבים שטוענים כי פקחים "מפברקים" את הדוחות.

בשיחה עם מיינט הסביר בעל כלב כי פקח עירוני מסר לו קנס על אי איסוף צואה כאשר כלבו כלל לא עשה את צרכיו. "הלכתי עם הכלב בפארק ברחוב סן מרטין. הפקח טען שהוא עוקב אחרי ואמר לי שהכלב עשה צואה, אמרתי לו שיוכח לי. זו גינה של כלבים שאף אחד לא אוסף בה צואה, הוא התחיל לחפש צואה, הסתובבנו 10 דקות בגינה והפקח התחיל לחפש עם פנס צואה ובסוף מצאה צואה מעוכה ואמר הנה זה שלו. הראיתי לו שיש לי שקית בכיס. בסוף, ויתרתי כי לא היה לי כוח. שלחתי ערעור לעירייה יום אחרי ועדיין לא קיבלתי תשובה".

מקרה נוסף כזה התרחש לדברי בעל כלב לפני מספר חודשים גם בגן העצמאות במרכז העיר. "פקח הגיע וטען שצואה במדשאה שייכת לכלבה שלי, דבר שכלל לא נכון. הפקח ביקש שאציג לו תעודת זהות, סירבתי ואז הוזמנה משטרה. אספתי את הצואה שהפקח טען ששייכת לכלבתי ואמרתי לו שאקח אותה לבדיקות הכי יקרות במעבדות ואוכיח שאין כל קשר ושאתבע את הפקח באופן אישי. פתאום הפקח החליט שהוא 'מוותר' לי ועזב את המקום".

במקרה אחר של טענה לרישום דוח כוזב, תושבת שכונת גילה שחררה את כלב בפארק המיועד לכך בשכונה: "משום מקום הגיע פקח וטען שהוא תצפת עלי ושהכלב שלי השאיר צואה בפארק. הכלב ישב לידי לאורך כל הביקור והצואה שציין הפקח נמצא הרחק מהמקום שלנו. יש תחושת אי אמון קשה בעירייה. אני שומרת חוק ומקפידה כשאני יוצאת עם כלבי לטיול לאסוף את צואתו באמצעות שקיות ניילון איתם אני הולכת".

בשנת 2014 הודיעה עיריית ירושלים כי בכוונתה להקים פיילוט DNA  של כלבי העיר, מהלך שיאפשר לפקחים לדגום צואה ולשייך אותה לבעל הכלב.

מהעירייה נמסר: "צואת כלבים הינה מפגע משמעותי במרחב הציבורי. העירייה מקבלת אלפי תלונות כנגד אי איסוף צואת כלבים וגאה על ביצוע אכיפה באופן מקצועי, ביושרה ולמען כלל הציבור, הכל כחלק מחזונה למרחב ציבורי נקי, מטופח, ללא מפגעים - למען תושבי ירושלים.

"יודגש כי באם ישנן טענות נקודתיות הם יבחנו על ידי התביעה העירונית ואם צריך אף בבית המשפט. בניגוד לנטען, לא ניתן משפטית וחוקית לבצע אכיפה באמצעות ד.נ.א".