אחד המתיישבים בפתח הבניין. צילום: יואב דודקביץ'
עמותת 'עטרת כהנים', שרוכשת נכסים בלב השכונות הערביות של ירושלים במטרה לייהד אותן, התחדשה לאחרונה בנכס נחשק מיוחד - בית גדול בקרבת הר הבית. הרכישה נעשתה בעיסקה חשאית מסובכת שבה היו מעורבים בין השאר מקורב לראש מנגנון המודיעין הפלסטיני וכן חברה מפוקפקת שרשומה באיים הקריביים. העניין התפוצץ לאחרונה עם אכלוס המבנה ביהודים, ובן לילה הפך לשיחת היום במזרח ירושלים ויצר דיון ציבורי סוער שמסרב לדעוך כבר שבועות רבים.

מדובר בתופעה חריגה בנוף, שכן בציבור הערבי לא נהוג למתוח ביקורת פומבית נגד הרשות הפלסטינית ומנגנוני הביטחון ביהודה ושומרון מטפלים בה לא פעם ביד קשה. אך כעת רבים נתלים בפרשה הנוכחית כדי להאשים את בכירי הרשות בשחיתות.

הנושא עולה לדיון בעיקר דרך האופוזיציונרים של ארגון הפת"ח בחו"ל, אך הדיו נשמעים כעת גם בירושלים עצמה, וכמובן ברשת בפייסבוק וברשתות החברתיות האחרות. לעומת זאת, כלי התקשורת המרכזיים בגדה, שמזוהים ברובם עם ארגון הפת"ח השולט ברשות, נמנעים כמעט לגמרי מלהרים את תפוח האדמה הלוהט הזה. ההתעלמות הממסדית אינה מונעת את עיסוקו של הציבור הפלסטיני ברשת בנושא. ציבור זה עוקב בהמוניו אחרי הקמפיין האופוזיציוני הער, שרואה במכירה עדות חותכת לשחיתות עמוקה בתוך הרשות ולשיתוף פעולה של בכיריה עם מתנחלים ומגבה זאת במסמכים והקלטות שנחשפו בפומבי.

עיסקה במחשכים

הפרשה החלה כבר לפני שנתיים, במהלך 2016, אז ביקשה משפחת ג'ודה שהחזיקה בנכס למכור אותו לפאדי סלאמין, פלסטיני, תושב ארצות הברית ואושיית רשת, שנוהג לבקר בחריפות את התנהלות הרשות הפלסטינית. סלאמין מזוהה עם מוחמד דח'לאן - יריבו המר של ראש הרשות מחמוד עבאס (אבו־מאזן) ששוהה אף הוא בגלות במדינות המפרץ.

הבניין. אבטחה ומצלמות. צילום: יואב דודקביץ'

לטענת סלאמין, הוא לא הצליח להשלים את העיסקה, אף שכבר הגיע לשלבי ביצוע מתקדמים כולל רישום בטאבו, מאחר שסמוך למועד המיועד להעברת התשלום הקפיאה הרשות הפלסטינית את חשבונותיו ברמאללה, ובמקביל איתרה עבור משפחת ג'ודה רוכש חלופי.

לנעליו של סלאמין בעיסקה נכנס ח'אלד עטארי, אדם בעל השפעה שנחשב מקורב מאוד לראש מנגנון המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג'. בהמשך העביר עטארי את הבעלות לחברה שרשומה באיים הקריביים שלא היתה לה פעילות כלכלית משמעותית בשנים האחרונות, כפי שעולה מפנייה שהגיש סלאמין לרשויות איי נוויס בשם חופש המידע.
סלאמין גם טען בעמוד הפייסבוק שלו כי כבר היו כמה נסיונות להתנקש בחייו על רקע הסיפור. לצד זאת הופצו ברשת פרסומים שניסו לטעון שלמעשה סלאמין עצמו היה זה שמכר את הנכס למתנחלים. בין השאר הופצה כך תמונה מפוברקת של כתבה שפורסמה כביכול באתר המתנחלים 'ערוץ 7' ובכותרת שלה נכתב כביכול שהרכישה התבצעה באמצעות פאדי סלאמין. למותר לציין שכתבה כזאת לא פורסמה מעולם ב'ערוץ 7'.

השב"כ בתמונה

כחלק מהפרשה גם נעצר ושוחרר בסוף השבוע שעבר השייח' עבדאללה עלקם - אחד הפעילים הציבוריים הבולטים במזרח ירושלים נגד מכירת נכסים לעמותות מתנחלים. בשיחה עם 'בונוס' טען השייח' כי השב"כ אסר עליו לחשוף את את שמות המעורבים בפרשה, אך נמצאים ביניהם אנשים חזקים ומשפיעים ברשות.

זמן לא רב לפני מעצרו הודיע השייח' שבכוונתו לקיים כינוס שבו יחשוף את זהות המעורבים במכירת הנכס לעמותת 'עטרת כהנים' היהודית, אך הכינוס בוטל במפתיע. בשידור חי בפייסבוק מכינוס קודם בנושא שהתקיים שבוע קודם לכן אמר השייח' שהוא קיבל אזהרות מבכירים ברשות שלא להמשיך להתעסק בסוגיה.

זמן קצר לאחר האכלוס יזם השייח' כינוס חירום שמטרתו לברר את פרטי העסקה. לא מדובר במעשה חריג מצד עלקם, שהחל לפעול כבר בשנות ה־90 נגד מכירת קרקעות ערביות במזרח ירושלים ליהודים. בעבר היה חבר בכיר בתנועת הפת"ח ונודע בקשריו האישיים החמים עם יאסר ערפאת, וכבר אז פעילותו הציבורית התמקדה בעיקר בהתנגדות לנסיונות לייהד את מזרח העיר.

כעת התהפכו היוצרות. מי שהיה בעבר מקורב לשלטון הפלסטיני במוקטעה ברמאללה, ונותר דמות ציבורית מוכרת ומוערכת במזרח העיר, נשא בכינוס נאום שבו דיבר על "מדינה פנימית" שמתקיימת לדבריו בתוך מנגנוני הרשות ושעומדת לטענתו מאחורי המכירה. הנאום הועבר בשידור חי בפייסבוק לאלפי צופים.

לא מדובר בכינוס ראשון מהסוג הזה. לפני כשנתיים יזם השייח' כינוס נוסף לאחר שעטרת כהנים אכלסה כמה בתים שרכשה עבור יהודים ברובע המוסלמי, לא הרחק משער הפרחים. בהזדמנות ההיא הוא קרא בפומבי להוציא להורג כל מי שימכור נכסים לעמותות מתנחלים בעתיד והחתים רבים מבכירי ההנהגה המקומית על אמנה נגד ביצוע עסקאות כאלה.

העיסקה הזאת היא רק אחת בשורה ארוכה של רכישות שביצעה בשנים האחרונות עמותת עטרת כהנים בשכונות ערביות. לצד הפעילות לייהוד העיר העתיקה מרכזת העמותה מאמצים ניכרים לקדם את ההתיישבות של יהודים בשכונת בטן אל־הווא שבלב סילוואן.

העסקאות הללו תופסות מקום מרכזי בשיח הפוליטי הפלסטיני. ומה שלא פחות חשוב מכך - ברגע שיהודים מתיישבים בבית בלב שכונה ערבית חייהם של התושבים באזור משתנים ללא היכר. מדובר באזורי מגורים צפופים במיוחד, שכן בחלק ניכר מהרחובות בעיר העתיקה ובסילוואן המרחק בין הבתים כה צר עד שלא נותר מקום למעבר כלי רכב. עם האכלוס המרחב הציבורי הצפוף מתמלא בנושאי נשק - מאבטחים וחיילים – שנוכחותם ונוכחות מצלמות האבטחה מלבה עוד יותר את השנאה ואת התסיסה.

בשל ההתנגדות העזה בציבור הפלסטיני לעסקאות הללו, הן מתבצעות בדרך כלל בדרכים עקלקלות ונעזרות במתווכים פלסטיניים שלוקחים על עצמם סיכון גדול, והסדרים משונים. בתחילת השנה חשף למשל העיתונאי ניר חסון בעיתון 'הארץ' הקלטה שממנה עלה כי כחלק מעיסקה התעתדו אנשים מעטרת כהנים לספק למוכר זונות בתמורה לשירותיו.

עטרת כהנים לא היו מעוניינים להגיב.