ברקוביץ'. צילום: יואב דודקביץ'

היממה האחרונה הייתה סוערת במיוחד בגזרת כיכר ספרא: אחרי ימים ארוכים של חילופי טיוטות הסכם בין צוותי המו"מ של ראש העירייה משה ליאון והתעוררות, הכל התפוצץ ברגע האחרון, ובסיעה הפלורליסטית הודיעו כי הם הולכים לאופוזיציה. "ליאון הפקיר חצי מהעיר. בחודש האחרון ניסינו להגיע להבנות עם ראש העירייה, מי שנבחר בקומבינה על הראש של הציבור הירושלמי", תקפו שם.

כפי שנחשף אמש במיינט ירושלים, חברי המועצה יהודה בן יוסף ויוסי חביליו הודיעו לברקוביץ בזה אחר זה על נטישת הגוש הפלורליסטי, מה שגרם בסופו של דבר לפיצוץ במשא ומתן בין משה ליאון לסיעתהתעוררות.

יו"ר התעוררות עופר ברקוביץ מתייחס הערב לראשונה להחלטתו ללכת לאופוזיציה, בשיחה עם 'מיינט ירושלים'. "ההסכם התפוצץ על רקע נושא השכונות. הייתה בינינו הבנה על ניהול משותף של וועדת התכנון והבניה, תוך חלוקה מוסכמת של השכונות. ליאון חזר בו מסיכומים ברורים איתנו. אנחנו לא יכולים לתת לדגל התורה את השליטה בשכונות שהן ציוניות מובהקות כמו הר חומה, רחביה, רמת שרת, מרכז העיר ועוד, כדי שאלו ינסו לשנות את אופיין", אומר ברקוביץ.

לדברי ברקוביץ, "ליאון חזר בו מסיכום ברור איתנו על חלוקת התיקים ועל הסגנויות. אחרי שהבנו שהגוש הציוני התפרק, היינו מוכנים להקטנת ההצעה, זה היה מובן לגמרי מצידנו. הבנו שאנשים חתמו על הסכמים אישיים כעלי תאנה. אין כל קשר בין זה להחלטה שלנו ללכת לאופוזיציה. גם חשוב להדגיש שהגוש הציוני נוצר לבקשת השותפים, וכלל לא נולד ביוזמתינו".

ברקוביץ מוסיף, "אנחנו באנו בידיים רציניות מאוד, הפיצוץ היה מאה אחוז יזום על ידם. רצינו להיות חלק מהקואליציה הזאת, אבל צריך להיות לכך משמעות ביכולת השפעה על ציביון העיר, על השכונות, על השמירה של האינטרסים של הציבור הכללי והחרדי הממלכתי. איך אפשר לייצר אמון בצורה כזאת? עושה רושם שליאון רוצה לנהל את העיר באופן חד צדדי ולא מתוך ראייה רחבה".

ברקוביץ אומר כי בסיעתו יהוו אופוזיציה לוחמת לראש העירייה. "אם ליאון לא יתעשת, אנחנו נדע לייצר אלטרנטיבה ברורה וחזקה, שמבהירה איך צריך לנהל את ירושלים בצורה ממלכתית, עבור כלל הציבורים. נלחם בשחיתות, ובפגיעה בציבור הממלכתי ובעוולות. אם רוצים אותנו בפנים, היו סיכומים, צריך לעמוד בהם".

משה ליאון חזר אמש ארצה לאחר חופשה קצרה בניו יורק. מיד עם חזרתו החל ראש העירייה הטרי במרתון של חתימת הסכמים קואליציונים. ביום חמישי בערב תתכנס מועצת העירייה לישיבה מיוחדת בה תוצג הקואליציה החדשה, ולשם כך בביממה האחרונה חתם ליאון הסכמים עם סיעות בני תורה, מצילים את ירושלים, ירושלים תצליח ומרצ.

נכון לכתיבת שורות אלו נמצא ראש העירייה משה ליאון במגעים מתקדמים גם עם סיעת אגודת ישראל, וככל הנראה בקרוב ייסגר גם עמם הסכם קואליציונים. בכיר בסיעה אמר ל'מיינט ירושלים' כי גם אם ההסכם ייסגר בשעות הקרובות, המינויים לא יאושרו בישיבת המועצה הקרובה. לדבריו, "ההסכם צריך לעבור עוד את אישור מזכירות אגו"י וזה לא יקרה הלילה, כך שלא נספיק להכניס את זה לסדר היום של ישיבת המועצה הקרובה".

למיינט ירושלים נודע, כי שתי דמויות מפתח בפוליטיקה הירושלמית הפלורליסטית עושים בשעות אלו מאמצים של הרגע האחרון כדי לנסות לשנות את החלטת סיעת התעוררות להישאר באופוזיציה. למרות הסיכוי הנמוך שתהיה הסכמה בין הצדדים, ביממה הקרובה צפויה להתקיים פגישה בין צוותי המו"מ.

באשר לפיצוץ עם התעוררות, גורם בכיר המקורב למשה ליאון אמר כי "ברקוביץ עשה את המהלך מתוך רעב ללייקים. הוא סירב להבין את המובן מאליו, שברגע שהגוש של תשעת המנדטים התפרק, תג המחיר שלו ירד, הוא קיבל הסכם מצוין ובחר לפוצץ אותו סתם".