ביקורת ציבורית גדולה. המכונות הביומטריות (צילום: יואב דודקביץ')

היוזמה של ברקת שכשלה: ראש העירייה משה ליאון החליט לבטל את הפעלת המכונות הביומטריות בכניסה לבניין מספר 1 בכיכר ספרא, לאחר שלא מילאו את ייעודן. המיזם הביומטרי, שנועד לסנן תושבים המבקשים להיכנס לבניין, עלה לקופה הציבורית מאות אלפי שקלים. הוא אושר לאחר לחץ של ראש העירייה הקודם ניר ברקת והמנכ"ל לשעבר אמנון מרחב, למרות התנגדויות רבות וביקורת ציבורית.

כל מי שביקר בבניין מועצת העירייה בכיכר ספרא ודאי מכיר את המכונות הביומטריות שמותקנות בכניסה. מכונות אלו הותקנו בשנה שעברה במטרה אחת: לצמצם ולסנן את תנועת הנכנסים לבניין, שבו ממוקמים אולם המועצה, לשכות ראש העירייה וסגניו, אגף רישוי ופיקוח בנייה, שומה וגבייה, מודיעין ועוד. באופן טבעי, יושבי הבניין ואגפיו מהווים יעד לביקור של אלפי תושבים בשבוע. ראש העירייה הקודם שאף למנוע מצב שבו כל תושב יוכל להיכנס לבניין ולעלות ללשכה שלו וללשכות של סגניו.

הדרך שבה רצה לעשות זאת היתה שאפתנית: כל תושב שירצה להיכנס יצטרך לקבוע פגישה מראש בלשכה או באגף שאליו הוא מבקש להגיע. מספר הזהות או הטלפון שלו ייכנסו למאגר, וכשהוא יגיע לבניין הוא יקליד את הפרטים וייכנס באופן אוטומטי. בזמנו נשמעה ביקורת ציבורית כלפי המהלך, שעלה כסף רב.

בין היתר המתנגדים טענו כי בניין העירייה צריך להיות פתוח לכל תושב וכי בכל מקרה העירייה מציבה מאבטח לצד המכונות ולא באמת חוסכת כוח אדם.בחודשים שלאחר התקנת המכונות הפעילה העירייה את הפיילוט, שלטענת גורמים בספרא גילה כי המיזם אינו יעיל. הסיבה: תושב שלא היה רשום במאגר היה מבקש מהמאבטח ונכנס בקלות לבניין. כשמשה ליאון נכנס לתפקיד הוא החליט לבטל את הסינון. דלתות המכונות פתוחות לאורך כל שעות היממה ולא פועלות באופן סדיר. מהעירייה נמסר: "ראש העירייה החליט על פתיחת השערים שכן הוא מוביל אג'נדה לפיה העירייה היא ביתם של התושבים ואין לחסום כניסה לבית".