רוני דהן. צילום: פרטי

המושך בחוטים: זה קרה בסוף חודש אוקטובר האחרון, במהלך חול המועד סוכות. ראש העירייה משה ליאון ביקר עשרות רבנים חשובים, במסגרת 'הקבלת פני רבו' החגיגית, אירועים מתוקשרים ומלאים בפוליטיקאים. השיא: ביקור בביתו של נשיא מועצת רבני 'דגל התורה', הרב חיים קנייבסקי, תחת הכותרת "שנה לאחר שמרן נתן לליאון את תמיכת 'דגל התורה' לראשות עיריית ירושלים, הגיע ליאון להודות לרב".

מי שלא היה מרוצה באותם ימים מהביקורים התכופים הוא דרג השטח של ש"ס, שכעס על כך שראש העירייה לא ביקר את נשיא מועצת חכמי התורה הרב שלום כהן. שעות לאחר מכן קיבל ליאון הודעה שמבקשת ממנו להגיע לקבל ברכה במשכנו של הרב. ראש העירייה אכן הגיע למחרת לביתו של הרב לעוד ביקור מתוקשר, שכמובן זוכה לסיקור נרחב בתקשורת החרדית.

אלא שהמהלך החשוב באמת התרחש בכלל מאחורי הקלעים: על הודעת הטקסט, כמו גם תיאום הביקור, היה אחראי אחד, רוני דהן, חתנו של שר הפנים אריה דרעי ומנהלה החדש של סיעת ש"ס בירושלים.

האירוע הנקודתי הזה נתן הצצה אל הכוכב החדש והעולה בשמי הסיעה הספרדית, מי שכמעט כל דבר בעירייה עובר דרכו ומי שמסתמן כשליח המיוחד של ש"ס, בראשות אריה דרעי.

מאברך לאיש המפתח בספרא

אהרון (רוני) דהן נולד לפני 36 שנים בירושלים. אביו הוא הרב מיימון דהן, רב מכובד בישיבה במקור ברוך. הוא גדל ולמד בישיבות בהר נוף ובחיפה, עד אשר נישא לבחירת ליבו אסנת דרעי, בתו השלישית של שר הפנים. הוא חזר לירושלים ונכנס להיות אברך כולל אצל בנו של הרב עובדיה יוסף ז"ל, הרב דוד יוסף.

במשך שנים רבות המשיך בלימודו בכולל, ולמרות ייחוסה המשפחתי של אשתו נמנע כליל מלעסוק בפוליטיקה ולא נחשב למי שבקיא בתחום. ואז הגיעו הבחירות המקומיות לעירייה ב־2018. דהן נכנס בתור מנהל מטה הבחירות של ש"ס בעיר ועל פי לא מעט אנשים חולל קסמים. "היתה הנחת עבודה מאוד חזקה שאנחנו הולכים לרדת בשני מנדטים", אומר גורם בש"ס. "כולם, כולל ההנהגה הבכירה, כבר התכוננו לנפילה. ואז הגיעו התוצאות, וכשקיבלנו חמישה מנדטים נפתחו לכולם העיניים".

דהן חילק את ירושלים על פי שכונות ומיפה כל רחוב ורחוב בעיר. לכל רחוב הוא שלח שני פעילים שתפקידם היה להוציא את המצביעים מהבתים. ההצלחה היתה מעבר לציפיות.

שר הפנים הבין שאותו אברך כולל שישב לו שנים מתחת לאף הוא איש מוכשר ומכרה זהב פוליטי. הוא ביקש מדהן להצטרף למערך של ש"ס כמנהל הסיעה בירושלים והוא הסכים. מאז דהן יושב בקומה השישית בכיכר ספרא ואת מקום מושבו פוקדים דרך קבע עשרות אנשים ופוליטיקאים.

בקשות רשמיות, מתווה פשרה

הסיבה להבאתו של דהן היתה ברורה: לדרעי נמאס מהבלגן ששרר בסיעה בקדנציה הקודמת, כשלא פחות מחמישה חברי מועצה התחלפו, תוך מריבות ופרשיות שהביכו את התנועה. הוא מינה את דהן למנהל, שמאז שולט ביד רמה בנעשה בתוך הסיעה הספרדית.

דוגמאות לכוחו העולה לא חסרות. בתור התחלה, מי שאחראי להגשת הבקשה לשינוי שמו של רחוב הקבלן כך שינציח את שמו של הרב עובדיה הוא דהן. בקרב פעילי ש"ס היו כאלה שבעבר ניסו להגיש את הבקשה הרשמית, אולם את הכבוד הסופי קיבל דהן. יתרה מכך, זו היתה פנייה רשמית מלשכת הרב הראשי לישראל, הרב יצחק יוסף, שביקש מדהן לפעול להחלפת השם.

בנוסף לכך דהן הוא הרוח החיה מאחורי ההסכם על מתחם המריבה בשמואל הנביא. כזכור, מדובר בשטח עצום בלב ליבה של השכונה החרדית. חסידי קרלין ותושבי השכונה התעמתו באופן אלים על הזכות להתפלל במקום, כשגם דרעי וגם סגן השר מאיר פרוש התבצרו בעמדותיהם, מה שאיים על יציבות הקואליציה של ליאון.

דהן (משמאל) עם הרב הראשי יצחק יוסף | צילום: פרטי

באותו שלב היה זה דהן שפעל להביא להפסקת אש בין הצדדים. אחרי שבועות ארוכים של מאמץ הוא הניח את המתווה שלפיו החסידים יקבלו את המתחם בראש השנה ויתפנו לאחר מכן ומיד אחר כך ייכנסו הספרדים למתחם וישתמשו בו דרך קבע.

זאת ועוד: בחג הפסח האחרון התקיים אירוע 'הקבלת פני רבו' המסורתי באצטדיון הארנה בירושלים, שאת הבקשה לממן אותו איחרו בכירי ש"ס להגיש. כשבמפלגה כבר החליטו להרים ידיים היה זה דהן שנשלח לראשי האגפים המקצועיים בכיכר ספרא והביא לאישור הוועדה למיזמים ופעולות משותפות חצי מיליון שקל עבור האירוע. 

ובעוד מתח עז שורר בין דרעי לבין יו"ר 'ישראל ביתנו' אביגדור ליברמן, דווקא דהן ואבי אבוחצירא, מקורבו של ליברמן בעירייה, שומרים על קשרים הדוקים ונצפו משוחחים ביחידות מספר רב של פעמים. 

צנוע, פרקטי וקר רוח

מי שפוגש את דהן מתאר אדם נעים הליכות, כזה שמחפש ונרתם לעזור. כך לדוגמה בקרב פעילים בש"ס ירושלים נודע הסיפור על ליל הבחירות באפריל האחרון. על פי העדויות, במטה המקומי של הסיעה הבחין דהן בפעילה מבוגרת שיושבת לבד בכניסה בשעת לילה מאוחרת. הוא ניגש אליה והיא בתגובה סיפרה לו שהיא גרה בביתר עילית ואין לה דרך לחזור הביתה. באותו רגע הוא שלף 150 שקל מכיסו והזמין לה מונית.

"רוני הוא דמות מעניינת מאוד", אומר הפעיל המקומי אייל בן שבת. "מצד אחד הוא לא אדם שהייתי יוצא איתי לבילוי. מדובר באדם צנוע, נעים הליכות, אך עם זאת מאוד פרקטי וקר רוח. מצד שני הוא אחד האנשים היותר רגישים ואכפתיים שיצא לי להכיר ולזכותו נזקפים מהלכים ומהפכות של ממש.

"מתוקף קרבתו לחותנו, השר דרעי, נציגים ופעילי המפלגה רואים בו כתובת לכל דבר. אין מצב שמתקשרים לרוני והוא לא יהיה שם", הוא מסכם.

מיכאל נקי, עובד במטה הבחירות של ש"ס, מספר על העובדה שהביאה לזכייתו של דהן בתפקידו הנוכחי. "בכל מערכת בחירות מצאתי את עצמי מבזבז יום עבודה כדי להתרוצץ בין מנהלים ומזכירים כדי לקבל את השכר שלי", הוא אומר, "ואז הגיע רוני ויצר מציאות חדשה. במקום שאנחנו נגיע עד אליו, רוני בעצמו חייג לעובדים ולקח פרטי חשבון כדי שיוכל להפקיד את הכסף עבורנו. זה הוכיח לנו את המסירות והאכפתיות של האיש".

ומה באשר לעבודתו בתוך העירייה? עובד במחלקת הארנונה מספר על ההיכרות שלו עם דהן. "לפני שבועיים הגיע אלי לעמדה אברך חרדי שהסתבך עם התשלום ל־2019. הוא היה מלווה באדם שאני לא מכיר", הוא נזכר. "אחרי שאותו אברך שילם את מלוא הסכום לעירייה, הוא הבין שמגיעה לו הנחה של אלפי שקלים. הוא התחנן אלי שנחזיר לו את הכסף כמה שיותר מהר כי יש לו הוצאות והלוואות ואיתו ביקש גם אותו מלווה אנונימי. ברגע שהמלווה הבין שהכסף לא יועבר לאותו אברך בזמן הקרוב ושהוא נמצא במצוקה כלכלית, חתם איתו המלווה מול העיניים שלי על שטר הלוואה והלווה לו מכיסו את הכסף. אחרי שהוא הלך שאלתי את האברך מי זה. להפתעתי הוא גילה לי שמדובר בחתן של אריה דרעי ובמנהל ש"ס בעיר".    

5 דברים שבטח לא ידעתם על רוני דהן
הוא נולד ב'שערי צדק' ולמד 7 שנים בישיבה בחיפה

בזמן החופשות מהלימודים התפרנס מצביעת חדרי מדרגות
הוא האח הרביעי מבין שבעה אחים ואחיות
רעייתו אסנת לומדת ומייעצת בתורת הנפש
מגיע מדי יום ברכבת הקלה לעבודתו בכיכר ספרא

שריף חדש בעיר

באופן טבעי, ייחוסו המשפחתי גרר בתחילת הדרך ביקורת מכל מיני כיוונים בתוך ש"ס עצמה. "כשהשם שלו עלה הורמו גבות", מספר בכנות בכיר בש"ס ירושלים, "למרות שבקלות הוא יכול היה לנפנף בתואר 'החתן של', הוא התגלה כמי שעובד במקצועיות, יורד למספרים ומכיר את כל הנתונים".

יחד עם ראש העירייה משה ליאון | צילום: פרטי

לדברי הבכיר, "ש"ס המקומית היתה בתרדמת ארוכה. נציגים נהנו מהשררה אבל עשייה של ממש כמעט שלא היתה. הנציגים החרדים האשכנזים נלחמו בידיים חשופות ורשמו נצחונות בזה אחר זה, בעוד הספרדים קיבלו רק פירורים פה ושם. אבל אז הגיע דהן והציב סטנדרט חדש שלפיו הספרדים הם שווי זכויות - הוא נקט גישה שהבהירה לכל מי שיושב בקומה השישית בספרא שנגמרו המשחקים ואף אחד לא עושה לנו טובות יותר, אלא הכל מגיע לנו בזכות".

אולם גם אותו בכיר מודה כי ייחוסו המשפחתי הוא זה שעוזר לו במקרים רבים להוציא דברים אל הפועל. "כשבאים לפרגן לרוני הוא כועס. הוא לא פוליטיקאי שזקוק לפרגונים. כשמתחילים לפרגן לו הוא מדגיש את השר דרעי ומסביר שבפועל הוא הקברניט מלמעלה שמנווט את הספינה לשורת הצלחות".

רוני דהן עצמו סירב בכל תוקף לשתף פעולה עם הכתבה. במהלך השבוע הוא העביר מסרים למערכת "ידיעות ירושלים" כי כתבה כזאת רק תפגע בו ותגרום למתיחות לא בריאה. דהן גם ביקש ממקורביו לא להתראיין כי אין לו שום עניין להאדיר את שמו. "רוני רוצה לעבוד בשקט", אמר אחד מהם. "דווקא הקרבה המשפחתית שלו ליו"ר ש"ס מחייבת אותו לעבוד קשה מבוקר ועד לילה ולברוח מאור הזרקורים. הוא יודע שהוא תחת זכוכית מגדלת ולא רוצה להתבלט. הוא לא מעוניין בפרסום, ולטענתו זה רק מזיק לו".