ד"ר קרולה הילפריך נוזפת בסטודנטית לבושה במדי צה"ל. צילום: מתוך הסרטון ב-Ynet

שבוע אחרי שפורסמו ההקלטה והסרטון בה מעורבת ד"ר קרולה הילפריך מהאוניברסיטה העברית, שלושה דיקנים במוסד פרסמו הבוקר (ג') הצהרה בה הם חוששים מדרך השתלשלות העניינים ומגבים את המרצה. "אנו מודאגים מן ההתלהמות שחרגה באופן חסר פרופורציה מכל דרך לגיטימית להבעת ביקורת", כך נכתב במכתב שנשלח ברחבי האוניברסיטה עליו חתומים דיקן הפקלוטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית, מיכאל סיגל ושני דיקנים לשעבר דרור ורמן וראובן עמית.

"איננו צריכים או רוצים להסכים לגבי כל דבר, אך חשוב לכולנו לאפשר את קיומם של דיונים נוקבים, ולפעמים כואבים, מתוך כבוד הדדי. איננו משתיקים שום קול אלא להיפך, מעודדים את כולם/ן להביע את דעותיהן ודעותיהם ללא חשש. המרחב הבטוח שהוא אבן יסוד של האוניברסיטה בכלל ושל הפקולטה למדעי הרוח בפרט בנוי על איזון עדין בין רב-קוליות וכבוד הדדי, וחשוב שכולנו נעמוד על המשמר, ללא ויתור על היחס הראוי בין חברי וחברות קהילתנו, מורים ומורות, סטודנטים וסטודנטיות, עובדות ועובדים מנהליים", כתבו.

על הסיקור התקשורתי כתבו: "היה רצוף באי דיוקים. כתוצאה מכך, ד"ר הילפריך ספגה בימים האחרונים דברי נאצה רבים ואף איומים באלימות. אין שום מקום להתלהמות כזו לא בתוך הקמפוס שלנו ולא מחוצה לו, ואנו מגנים בכל תוקף כל ביטוי של אלימות מילולית ופיזית, הן באופן כללי והן כלפי עמיתתנו במקרה זה".

האוניברסיטה העברית. צילום: אדווה חולי

בסיום המכתב הם קוראים לקולגות, אנשי ונשות התקשורת לסייע להם ולשמור על הפקולטה והאוניברסיטה כמקום מיוחד ובטוח המאפשר שיח פתוח ובונה בתוך מגוון רחב של דעות.

"יש בפקולטה תחושה של הפחדה והשתקה", סיפרה אחת הסטודנטיות למיינט, "המרצה יושבת בבית בשל איומים על חייה והאוניברסיטה לא מדברת על זה ולא מגנה את האלימות".

על מכתב הדיקן אמרה הסטודנטית: "ניסיון לתת לה (למרצה) איזשהו גב בניגוד לעמדת הנשיא - שכרגע די חושבים שהוא פחדן, שמעביר מסר בעייתי בנוגע לחופש השיח באקדמיה".

כזכור, בשבוע שעבר פורסם ב"כאן" הקלטה של הילפריך כשהיא נוזפת בסטודנטית שהגיעה עם מדים להרצאה, לאחר שזאת התלוננה בפניה שחוותה הצקות מצד סטודנטית ערביה שנכחה באולם. "את לא יכולה להיות נאיבית ולבקש שיתייחסו אליך כאזרחית כשאת מבקשת להיות במדים. את חיילת בצבא של ישראל ויתייחסו אליך בהתאם", אמרה המרצה בהקלטה.

בהמשך פורסם ב-"Ynet" סרטון המתעד את השיחה בין השתיים. לפי הפרסומים בכלי התקשורת, הילפריך יזמה את השיחה עם החיילת במטרה לנזוף בה לאחר שסטודנטית ערבייה שנכחה בשיעור הפנתה אליה הערות. הפרסומים עוררו שיח באוניברסיטה ואף יותר מ-15 אלף סטודנטים קראו לפיטוריה של המרצה.

בהמשך פרסמו נשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' אשר כהן יחד עם יו"ר אגודת הסטודנטים, שיר מרדכי מודעה תחת הכותרת "סטודנטים במדים? ברוכים הבאים". בהודעה נכתב כי האחרונים תומכים בכל החיילים והחיילות בסדיר ובמילואים וקוראים להם להגיע בכל לבוש בו הם חפצים. "האוניברסיטה מצרה על האירוע החריג ומביעה התנצלות בפני כל מי שנפגע מכך".  

"סטודנטים במדים? ברוכים הבאים!"

בתחילת השבוע פורסם כי מבדיקה שערכה האוניברסיטה ומשיחות שערך "הארץ" עם חמישה סטודנטים שנכחו בשיעור, התברר כי בניגוד לפרסומים - הסטודנטית היא שיזמה את השיחה עם המרצה בעניין ולא התנהל כל ויכוח או דיון בעניינה במהלך השיעור.