צילום: אוהד צויגנברג

פרסום ראשון: בימים הקרובים יופץ בין תושבי השכונה מסמך היערכות מטעם המנהל הקהילתי "לב העיר" המבוסס על סדרת מפגשים שהתקיימו בינו ובין נציגי לשכת ראש העיריה, משטרת לב הבירה ומפיקי האירוע במטרה להיערך כראוי למסיבה הפופולרית שתתקיים ביום שישי, ה-22 במרץ בין השעות 11:00-15:45 ברחוב ניסים בכר ובכיכר גזר.

ההערכות המקדימה נובעת מניסיון העבר בו לא פעם נסגרה המסיבה כשהיא בעיצומה. בשנה שעברה, חרף היערכות מוקדמת נרחבת, נסגרה מסיבת פורים למשך שלוש שעות ואז שבה לפעול לסירוגין. לאחר קיומן של המסיבות עולים תלונות רבות מצד דיירי השכונה הטוענים להשחתה של גינותיהם, לצעירים שיכורים שהטילו שתן בקרבת הבתים, על נזק שנגרם לרכבים לאחר שצעירים קפצו עליהם ועוד. מסמך ההיערכות מכסה את מרבית הסוגיות שחוזרות על עצמן מידי שנה. 

• הביזיון השנתי חזר על עצמו שוב: כך הושתקו והופסקו מסיבות פורים בשוק ובנחלאות

מסיבת פורים של נחלאות היא אירוע עממי שמאורגן מדי שנה על ידי תושבי השכונה. המסיבה הראשונה התקיימה ואורגנה ספונטנית ברחוב גזר בשנת 2007 ועם הזמן גדלה משמעותית. מכמה עשרות משתתפים, בשנים האחרונות זינק מספר החוגגים ללמעלה מ - 10,000 בני אדם כאשר חלק גדול מהם מגיע מחוץ לעיר. המסיבה עצמה מתפרסת על רחובות רבים כאשר המרכזי מבניהם הוא רחוב ניסים בכר. לפני מספר שנים חלה נקודת המפנה, כאשר לאירוע הפייסבוק שנפתח עבור המסיבה הצהירו שיגיעו למעלה מ- 7000 בני אדם. המשטרה זיהתה את המצב והורתה למארגנים שלא לקיימה. התערבותו של סגן ראש העירייה דאז עופר ברקוביץ׳, הביאה לקיומה של המסיבה בכל זאת.

התוכנית: קשישים בשכונה יפונו לבתי מלון, בתים פרטיים יגודרו

המסמך שהגיע לידי מיינט ירושלים מפרט את ההערכות רחבת ההיקף בנושא. כך למשל, בעלי הרכבים לא יוכלו לנוע ברחובות הסמוכים והחנייה ברחובות ניסים בכר, נהר פרת, אליהו סלמן, הרב יצחק בראשי ורחוב חלחול יוסף לא תתאפשר החל מהשעה 09:00 ועד השעה 17:00. מתוך חשש לשלום הרכבים שלא יפונו, העירייה תעביר אותם למגרש מסודר. תושבי השכונה יוכלו להחנות את רכבם בחניונים שיוקצו לטובת העניין, ללא תשלום.

בתוך כך, עיריית ירושלים, כך עולה מן המסמך, התחייבה לספק לכל דיירי בניין שמעוניין הצבה של גידור זמני בכניסה לבניין ולחצרות וליווי של מאבטח וזאת על מנת למנוע תופעה של כניסת בליינים במסיבה לשטחים פרטיים באופן בלתי מורשה.

המסיבה המאולתרת ברחוב המדרגות. צילום: רועי אלמן

עוד עולה מן המסמך כי במקרים חריגים, יתאפשר לבקש מראש פינוי לבית מלון, החל מיום שישי בבוקר ועד ליום שישי. "קשישים, בעלי צרכים מיוחדים, חולים וכיוצא בזה שאינם יכולים לסבול את השהות בביתם במהלך האירוע, ניתן לדאוג לפינוי שלהם לבית מלון" נכתב במסמך תוך דגש כי על הנושא להיות מתואם מראש עם המנהל הקהילתי כבר בשבועיים הקרובים.

עוד לקחים שהופקו מהשנים האחרונות: בתי שימוש ניידים יוצבו לאורך הרחוב כולו, פיקוח על עוצמת המוזיקה, אכיפה מתוגברת של המשטרה והפיקוח באזור האירוע וברחובות הסמוכים וצוותים מתוגברים של אגף התברואה שיכנסו עם סיום האירוע לעבודת השבה של הרחוב לקדמותו.

יו"ר מינהל קהילתי לב העיר ד"ר אופיר לנג אמר למיינט כי "במסגרת הפקת לקחים משנים קודמות ובהתאם להנחיית ראש העיר משה ליאון, גורמי המקצוע בעיריית ירושלים קיימו עמנו סדרת פגישות וסיורים על מנת לבחון ולתת מענה לאתגרים וקשיים שעלו בעבר במסגרת אירועי פורים בלב העיר. מעבר להחלטה של העירייה והמשטרה על קיום האירועים באופן מבוקר ובטיחותי יותר, סיכמנו על קידום שורה של צעדים לצמצום מטרדים ובעיות שדווחו באירועים קודמים על ידי דיירי האזור במטרה לתת להם מענה הולם ולהתחשב בצורכיהם.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון אמר היום בשיחה עם מיינט כי "אני מאמין בשיתוף ציבור וחושב שזו הדרך הכי טובה להצליח. עמלנו רבות, יחד עם המינהל הקהילתי ע"מ לאפשר את קיום המסיבה בנחלאות בקונסטלציה שתהיה טובה לכל הצדדים. אני מאמין שהצלחנו, ושהשנה הירושלמים יהנו ללא הפרעות מינהלתיות במסיבת פורים בנחלאות. כולנו רתומית למען המטרה ונעבוד קשה ככל שנצטרך ע"מ שהאירוע יצליח".

חבר מועצת העירייה עופר ברקוביץ (התעוררות) שבשנים קודמוץ פעל רבות למען קיומה של המסיבה אמר מוקדם יותר השבוע למיינט כי ״יוזמת מסיבת פורים בנחלאות היא אחת היוזמות המדהימות שקמו בעיר בעשור האחרון. על העירייה והמשטרה להיערך בצורה מיטבית כדי לאפשר את קיום המסיבה, תוך התערבות מינימלית. פניתי למפקד המחוז לאנשי אגף התרבות ולראש העירייה כדי שאירועי שנה שעברה, כאשר המסיבה נסגרה, לא יישנו. ניתן לפתוח מתחם מסיבתי בגן סאקר שיקלוט את עשרות אלפי האנשים, ישמור על הבטיחות ויקל על התושבים״.