כניסה לגברים בלבד. צילום: לירן תמרי

תחת עיניה הפקוחות של העירייה: ישיבת "אור החיים" בשכונת הבוכרים בירושלים מושכת אליה מאות מתפללים למעמד הסליחות המסורתי המתקיים כמידי שנה לקראת יום הכיפורים, אלא שסדרנים שפרוסים ברחובות הסמוכים הנושקים לישיבה מונעים מעבר נשים וגברים יחד ברחובות עזרא ואבינועם ילין, הסמוכים לישיבה.

מתיעוד שצילם כתב מיינט ירושלים ניתן להבחין כי סדרן שהוצב ברחוב עזרא בולם את מעברו רק בגלל מינו. כאשר התקדם הכתב לעבר הרחוב הופנה לרחוב המיועד ל"גברים": "לא, לא צדיק. לא. אתה לא יכול להיכנס", לשאלה מדוע לא ניתן לעבור ברחוב השיב הסדרן: "סגור. גברים משמה, נשים מפה".

בשנת 2010 פסק בית המשפט העליון בהחלטה תקדימית כי קיים איסור הפרדה על רקע מגדרי ברחובות העיר ובמרחב הציבורי.

אין זו הפעם הראשונה בה מתבצעת הפרדה ברחובות הסמוכים לישיבה, גם בשנה שעברה הוצבו מחסומים ומאבטחים שמנעו מעבר חופשי של גברים ונשים ברחובות, העירייה הגיבה אז כי "תבדוק את התלונה וככל שיש הדרת נשים ברחובות ציבוריים, העירייה תפעל בהתאם לסמכויות העומדות לרשותה".

מנכ״ל תנועת ״ישראל חופשית״ אורי קידר: "זהו ניסיון נוסף מיני רבים והמי יודע כמה בעיר ירושלים לדחוק את רגליהן של נשים מהמרחב הציבורי בישראל. זה מה שקורה כאשר לעיריית ירושלים אין נוהל מסודר שאוסר הפרדה מגדרית במרחב הציבורי שלה, כפי שחשפנו במדד החופש האחרון שפרסמנו. ככה מתפתחת תופעת ה'מדרכות האסורות' שהופכת נשים למוקצה ציבורי. אנו נמשיך להיאבק ברמה הארצית וברמה המקומית למיגור תופעות חשוכות מסוג זה".

העירייה: "עיריית ירושלים לא תאפשר ביצוע הפרדה מגדרית ברחובות העיר. אגף אכיפה ושיטור יבצע ביקורות ויוודא כי אין שילוט או סדרנים אשר מורים או גורמים להפרדה מגדרית ומונעים מעבר של נשים או גברים למרחב ציבורי מסוים".