מבקר המדינה יוסף שפירא. צילום: מוטי קמחי

דו"ח מבקר המדינה הנערך במיוחד לכבוד יום ירושלים מתייחס המבקר למספר התלונות של תושבי העיר שהגיעו לידי הנציבות. בין השנים 2016 עד 2018 התקבלו 3,561 תלונות, שלושת הגופים המולנים ביותר: עיריית ירושלים, המוסד לביטוח לאומי וחברת דואר ישראל.

32.7 אחוז מתלונות תושבי ירושלים על עיריית ירושלים היו בנושא השירות לציבור. 41.3 אחוז מהתלונות על השירות לציבור נסבו על אופן טיפולה של העירייה בתלונות תושבים בנוגע לשירות שקיבלו, ו-32 אחוז מהתלונות נסבו על היעדר מענה על פניות תושבים לעירייה או על עיכוב בטיפול בפניות אלה.

עיריית ירושלים - נושאי תלונה עיקריים. צילום: מתוך דו"ח מבקר המדינה

נושאי משנה בולטים בתלונות על עיריית ירושלים בנושא השירות לציבור . צילום: מתוך דו"ח מבקר המדינה

עשרת הגופים שמספר מכתבי התלונה עליהם בשנים 2016 - 2018 היה הגבוה ביותר

על מה עוד התלוננו הירושלמים?

נגישות בית העלמין בהר הזיתים. חלק מהתלונות שהגיעו לנציבות התייחסו לכך שתושבים רבים מתקשים לגשת בבטחה להר הזיתים, ע"פ הדוח מנכ״ל המשרד לשירותי דת התחייב להגביר את תחושת הביטחון האישי על ידי הקמת גדר באורך 51 ק״מ והצבת עמדת ביטחון קבועה של מג"ב.

אבטחת בית ראש הממשלה. מספר תושבים שביתם נושק למעון ראש הממשלה התלוננו על יחס מכפיר מצד מאבטחי המעון, תושב אחר התלונן על כך שמאבטחים חוסמים רחובות סביב הבית.

עשרת הנושאים העיקריים בתלונות תושבי ירושלים 2016- 2018. צילום: מתוך הדו"ח

״תושבים הלינו על כך שמבקרים המגיעים אליהם נדרשים להזדהות ושהדבר פוגע בפרטיות המבקרים. במקרים אלה פעלה הנציבות לקיים שיח בין התושבים לגורמי האבטחה ולהעביר את הנושא לגישור בין הצדדים. בהליך הגישור העלו הצדדים את צורכיהם ואת דרישותיהם, והגיעו להבנות ולהסכמות שיאפשרו לקיים את דרישות האבטחה תוך פגיעה מינימאלית בשגרת החיים של התושבים", נכתב בדו"ח.

קראו גם בנושא:
• ביקורת חריפה של מבקר המדינה על עיריית ירושלים: "רחוקה מהחזון שהציגה באשר לניקיון בעיר"
• דו"ח מבקר המדינה: ביקורת חריפה על התנהלותו של חבר המועצה פיני עזרא והיועץ המשפטי לעירייה

עיריית ירושלים מסרה התייחסות לדוח המבקר: "הדוח המדובר עוסק בשנים קודמות ומאז חלו תמורות רבות וחיוביות בסעיפים המתוארים, בדגש לניקיון העיר. עיריית ירושלים לומדת לעומק את הדוח, מסיקה את המסקנות, שחלקן כבר בוצעו בשטח, ותמשיך לבצען ככל שניתן".